Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Domácí zvířata v českých přirovnáních
Název práce v češtině: Domácí zvířata v českých přirovnáních
Název v anglickém jazyce: Domesticated animals in Czech similes
Klíčová slova: domácí zvíře|frazémová anotace a textová analýza (FRANTA)|frazeologie a idiomatika|frekvence|přirovnání
Klíčová slova anglicky: domestic animals|frequency|phraseology and idiomatics|phraseological annotation and text analysis|similes
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav českého jazyka a teorie komunikace (21-UCJTK)
Vedoucí / školitel: Mgr. Dominika Kováříková, M.A., Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 05.11.2021
Datum zadání: 05.11.2021
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 18.08.2022
Datum a čas obhajoby: 30.01.2023 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:28.12.2022
Datum proběhlé obhajoby: 30.01.2023
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. PhDr. Ivana Bozděchová, CSc.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem bakalářské práce je zpracovat taková česká přirovnání, která obsahují označení pro některé z domácích zvířat. Práce se zaměří na vyhledání co nejkompletnějšího seznamu tohoto typu přirovnání (lze předpokládat, že jich budou desítky) prostřednictvím korpusových nástrojů, jako je KonText, Slovo v kostce nebo Franta (zkratka pro Frazémová anotace a textová analýza). Hlavním úkolem bude analyzovat rysy těchto přirovnání, zvláště frekvenční (např. celková frekvence v korpusu, frekvenční rozdíly v různých typech textů), ale i další, jako je např. množství variant daného přirovnání. Studentka dále porovná vyhledaná přirovnání s odpovídajícími položkami Slovníku české frazeologie a idiomatiky. Ve vybraných případech se práce pokusí naznačit nebo vysvětlit význam méně známého přirovnání na základě analýzy kontextu. Podrobné zpracování tohoto tématu může být využito mj. ve výuce českého jazyka, a to jak na základních nebo středních školách, tak i při výuce češtiny jako cizího jazyka.
Bakalářská práce se bude velmi výrazně metodologicky odlišovat od podobně pojmenované bakalářské práce Z. Janovské z roku 2010. Lze očekávat, že se podstatně budou lišit i výsledky, které budou založeny na podrobné korpusové analýze.
Seznam odborné literatury
ČERMÁK, F. Frazeografie. In ČERMÁK, F. & R. BLATNÁ (eds.), Manuál lexikografie. Praha: H&H, 1995, s. 116–136.
ČERMÁK, F.: Frazeologie a idiomatika - česká a obecná. Praha: Karolinum, 2008.
ČERMÁK, F., HRONEK, J.: Slovník české frazeologie a idiomatiky I: Přirovnání. Praha: Leda, 2009.
JANOVSKÁ, Z.: Domestikovaná zvířata ve frazeologických přirovnáních (Příspěvek ke studiu jazykového obrazu světa). Bakalářská práce. Praha: FF UK, 2010.
KOPŘIVOVÁ, M., RICHTEROVÁ, O.: Požívání alkoholu a jeho následky z pohledu frazeologie. In: L. JANOVEC (ed.): Svět v obrazech a ve frazeologii. Praha: PFUK, 2017, s. 485-490.
KŘIVAN, J.: Automatická anotace frazémů a ustálených kolokací. Dostupné z https://wiki.korpus.cz/doku.php/seznamy:frazemy. Praha: Ústav Českého národního korpusu, 2021.
MRHAČOVÁ, E.: Názvy zvířat v české frazeologii a idiomatice (Tematický frazeologický slovník 1). Spisy FF OU, Ostrava: OU Ostrava, 1999.
MRHAČOVÁ, E., JANDOVÁ, E.: Česko-německý slovník (Pojmenování zviřat v české a německé frazeologii a idiomatice). Ostrava: Ostravská univerzita, 2000.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK