Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Mezinárodní soudní příslušnost ve sporech ze smluv
Název práce v češtině: Mezinárodní soudní příslušnost ve sporech ze smluv
Název v anglickém jazyce: International Court Jurisdiction in Contractual Disputes
Klíčová slova: mezinárodní příslušnost, Nařízení Brusel I bis, smluvní spory
Klíčová slova anglicky: international jurisdiction, Brussels I Recast Regulation, contractual disputes
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Marta Zavadilová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 08.11.2021
Datum zadání: 25.11.2021
Datum potvrzení stud. oddělením: 13.09.2023
Datum a čas obhajoby: 12.09.2023 14:20
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 231, multimediální učebna 231
Datum odevzdání elektronické podoby:19.06.2023
Datum proběhlé obhajoby: 12.09.2023
Oponenti: doc. JUDr. Bc. Jan Brodec, LL.M., Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomová práce se zabývá tématem mezinárodní příslušnosti a vymezení pravomoci soudů ve smluvních sporech s mezinárodním prvkem. Cílem práce je představení a analýza právní úpravy tématu na úrovni vnitrostátní úpravy, úpravy v některých mezinárodních smlouvách a zejména v Nařízení Brusel I bis, které je z hlediska osob žijících nebo sídlících na území Evropské unie nejvýznamnějším pramenem této úpravy. Dílčím cílem práce je rovněž i analýza některých pravidel mezinárodní příslušnosti ve smluvních sporech z hlediska jejich exorbitantnosti, která může mít za následek odmítnutí uznání a výkonu cizího soudního rozhodnutí.
První kapitola práce se zaměřuje na představení relevantních pravidel pro vymezení pravomoci soudů ve smluvních sporech s mezinárodním prvkem na základě vnitrostátních norem v České republice a Spojeném království. Tyto úpravy vzájemně komparuje i s úpravou mezinárodní příslušnosti v Nařízení Brusel I bis. Kapitola dále prezentuje projekt Haagské konference týkající se unifikace pravidel pro vzájemné uznávání a výkon cizích soudních rozhodnutí, jehož nedílnou součástí je i nepřímé stanovení pravidel mezinárodní příslušnosti, a práce na projektu sjednocení přímých pravidel mezinárodní příslušnosti.
Druhá a třetí kapitola se věnuje bruselskému režimu pravidel mezinárodní příslušnosti. Přestože se práce zaměřuje především na analýzu relevantních pravidel pro určení mezinárodní příslušnosti podle Nařízení Brusel I bis, neopomíjí ani představení bruselského režimu skrze jeho historický vývoj. V podkapitole věnované pravidlům mezinárodní příslušnosti chránící slabší smluvní strany se práce vzhledem k rozsáhlosti problematiky zaměřuje na jejich stručné představení a analýzu exorbitantnosti pravidel umožňujících slabší smluvní straně žalovat spor v místě svého bydliště.
Poslední kapitola je věnována pravidlům mezinárodní příslušnosti v multilaterálních mezinárodních smlouvách, které se týkají zvlášť vymezených věcí. Práce tak představuje i zcela specifickou úpravu těchto pravidel, které vyžaduje zvláštní povaha věcí spadajících do jejich působnosti. Hlavní důraz je přitom kladen na vztah mezi úpravě obsažené v takových mezinárodních smlouvách a Nařízení Brusel I bis.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The master thesis deals with the topic of international jurisdiction in contractual disputes with an international element. The aim of the thesis is to describe and analyse the legal framework of the topic at the level of national legislation, the rules in some international treaties and, in particular, the Brussels I Recast Regulation, which is the most important legal instrument of this framework from the point of view of persons living or domiciled in the territory of the European Union. A partial objective of the thesis is also the analysis of certain rules of international jurisdiction in contractual disputes in terms of their exorbitance, which may result in the refusal to recognise and enforce a foreign judgment.
The first chapter of the thesis aims at describing the relevant rules for establishing the jurisdiction of courts in contractual disputes with an international element on the basis of national rules in the Czech Republic and the United Kingdom. It also compares these rules with each other and with the rules on international jurisdiction in the Brussels I Recast Regulation. The chapter also introduces the Hague Conference project on the unification of the rules for the mutual recognition and enforcement of foreign judgments, of which the indirect rules of international jurisdiction are an integral part, and the work on the project to unify the direct rules of international jurisdiction.
The second and third chapters deal with the Brussels regime of rules of international jurisdiction. Although the thesis focuses primarily on the analysis of the relevant rules for determining international jurisdiction under the Brussels I bis Regulation, it does not ignore the introduction of the Brussels regime through its historical development. In the subchapter devoted to the rules of international jurisdiction protecting weaker parties, the thesis, given the breadth of the subject matter, focuses on their brief introduction and an analysis of the exorbitance of the rules allowing the weaker party to sue in the place of its domicile.
The last chapter is devoted to the rules of international jurisdiction in multilateral international treaties that concern specifically defined matters. The work thus also presents a very specific adaptation of these rules, which are required by the special nature of the matters falling within their scope. The main focus is on the relationship between the rules contained in such international treaties and the Brussels I Recast Regulation.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK