Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Resilience a copingové strategie ženských obětí sexuálního násilí
Název práce v češtině: Resilience a copingové strategie ženských obětí sexuálního násilí
Název v anglickém jazyce: The Resilience and Coping Strategies of Female Victims of Sexual Assault
Klíčová slova: Sexuální násilí|resilience|coping|copingové strategie|PTSD|znásilnění|oběť sexuálního násilí
Klíčová slova anglicky: Sexual assault|resilience|coping|coping strategies|PTSD|rape|victim of sexual assault
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Karolína Faberová
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 03.10.2021
Datum zadání: 03.10.2021
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 07.12.2021
Datum a čas obhajoby: 01.09.2022 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:27.07.2022
Datum proběhlé obhajoby: 01.09.2022
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D., DSc.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem práce je popsat souvislost mezi traumatem ze sexuálního násilí a resiliencí ženských obětí a copingovými strategiemi, které používají. Klade si za cíl zjišťovat, jaké vnitřní a vnější faktory resilience pomáhají obětem sexuálního násilí vyrovnat se s traumatem.
V literárně přehledové části bude vymezena problematika sexuálního násilí, zejména se zřetelem na možné psychologické problémy, které postihují skupinu ženských obětí sexuálního násilí. Zaměříme se dále na pojmy resilience a copingové strategie. V další části autorka tyto fenomény propojí a popíše, jak mohou souviset s vyrovnáváním se s traumatem ze sexuálního násilí.
Návrh výzkumu si klade za cíl posoudit význam psychosociálních faktorů na závažnost symptomů posttraumatické stresové poruchy (PTSD) u žen, které zažily sexuální násilí. Posuzované faktory kategorizujeme na pretraumatické (demografické faktory, předchozí potenciálně traumatické události), faktory vztažené k povaze samotného napadení (vztah s pachatelem, míra použitého násilí) a posttraumatické faktory (reakce a podpora od okolí, povaha copingových strategií oběti, sebeobviňování, pocit kontroly nad zotavením. Výzkum navazuje na předešlé studie, které se snaží vysvětlit a popsat faktory, které jsou zásadní pro rozvoj PTSD. Výzkum je navržet formou online anonymních dotazníků.
Očekávaný přínos výsledků výzkumu do psychologické teorie a praxe je přínos odborných informací k aktuální společenské otázce, která je v českém prostředí stále tabuizována. Literatura je dnes také zejména zaměřená na negativní dopady sexuálního násilí. Téma resilience tak rozvíjí diskuzi o tom, jaké pozitivní vlastnosti a okolnosti mohou obětem pomáhat trauma překonat a podpořit posttraumatický rozvoje obětí. Návrh výzkumu se soustředí na posttraumatické charakteristiky, jelikož právě ty odbornice a odborníci mohou pozitivně ovlivnit pomocí včasné a kvalitní psychologické intervence.
Seznam odborné literatury
Boxer, P., Sloan-Power, E. (2013). Coping with violence: a comprehensive framework and implications for understanding resilience. Trauma Violence Abuse.

Kastenmüller, A., Greitemeyer, T., Epp, D., Frey, D., & Fischer, P. (2012). Posttraumatic growth: Why do people grow from their trauma? Anxiety, Stress, & Coping.

Mareš, J. (2012). Posttraumatický rozvoj člověka. Praha: Grada Publishing. Novotný, J.S. (2014). Resilience versus „resilientní jedinec“: co vlastně zkoumáme?. Psychologie a její kontexty 5(1).

Paulík, K. (2017). Psychologie lidské odolnosti (2. vydání). Praha: Grada Publishing

Šolcová, I. (2009). Vývoj resilience v dětství a dospělosti. Praha: Grada Publishing.

Trickett, P. K., Noll, J. G., & Putnam, F. W. (2011). The impact of sexual abuse on female development: lessons from a multigenerational, longitudinal research study. Development and psychopathology, 23(2), 453–476. https://doi.org/10.1017/S0954579411000174

Zraly, M., & Nyirazinyoye, L. (2010). Don't let the suffering make you fade away: an ethnographic study of resilience among survivors of genocide-rape in southern Rwanda. Social science & medicine (1982), 70(10), 1656–1664. https://doi.org/10.1016/j.socscimed.2010.01.017
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK