Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Paměťové funkce u dětí s poruchou intelektu
Název práce v češtině: Paměťové funkce u dětí s poruchou intelektu
Název v anglickém jazyce: Memory Functions in Children with Intellectual Disability
Klíčová slova: paměť|paměťové funkce|porucha intelektu|lehká mentální retardace|Neuropsychologická baterie pro děti
Klíčová slova anglicky: memory|memory´s functions|intellectual disability|mild mental retardation|Neuropsychological Assessment Battery for Children
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Alice Maulisová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 21.09.2021
Datum zadání: 21.09.2021
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 07.12.2021
Datum a čas obhajoby: 30.05.2022 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:18.04.2022
Datum proběhlé obhajoby: 30.05.2022
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. Mgr. Jiří Lukavský, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: PhDr. Eva Šírová, Ph.D.
Zásady pro vypracování
Diplomová prácese věnuje zmapování kognitivních funkcí, specificky se zaměřením na paměťové funkce u dětí ve věkovém rozmezí 10 až 15 let s diagnosticky potvrzenou lehkou mentální retardací. Práceje spojenase standardizací nově vznikajícíNeuropsychologické baterie pro děti NB-Das potřebouvalidovat metodu na různých klinických skupinách.Snahou bylo posoudit, jakým způsobem reagují a skórují děti klinického vzorkuv paměťových subtestech dané baterie.Hlavnímcílemjeporovnatvýkondětíse sníženými rozumovými schopnostmi v paměťových zkouškáchNB-Ds paměťovým výkonem dětí bezporuchy intelektu. Zároveňchcemevyhodnotitzákladní paměťový profildětí s lehkoumentálníretardací.Dále je zaměřena pozornost na srovnání vybranýchpaměťovýchsubtestů vycházejících z administrace NB-Da inteligenčního testuWISC-III v porovnání s komparativní skupinou dětí bez kognitivního deficitu.
Částteoretickáse zaměřujena třistěžejní oblasti. První z nich představuje téma pamětí, její rozděleníz hlediska procesů i systémů, aktuálně používané diagnostické metody, ale i vývoj paměťových funkcí v rámci ontogeneze.Následuje kapitola se zaměřením na poruchy intelektu, v rámcinichž je věnována pozornost terminologickému ukotvení pojmů, inteligenci, mentální retardaci, ale i klasifikaci dle aktuálně platných manuálů.Teoretická část je završenakapitolou o lehké formě poruchy intelektu a specifických projevech v jednotlivých psychických a kognitivních funkcí, čímž integruje zaměření dvou předchozích kapitol. Praktická částpředstavuje výzkumnou studiiv podobě diagnostiky intelektu Wechslerovou inteligenční škálou pro děti, 3. revize a komplexního neuropsychologického vyšetření NB-D u klinické skupiny dětí v porovnání s dětmi, jejichž inteligenční výkon je v rámci pásma normy. Výsledky klinické skupiny budou statisticky porovnány s údaji probíhající normativní studie NB-D na zdravé populaci (Technologická agentura ČR v rámci programu ÉTA, projekt č. TL03000328.
Seznam odborné literatury
Bukačová, K., Lhotová, P., & Maulisová, A. (2021). Neuropsychologická testová baterie pro děti. E-psychologie, 15(1), 90-91. https://doi.org/10.29364/epsy.394

Grob, A., Meyer, C. S., Hagmann-von Arx, P., Krejčířová, D., Urbánek, T., Širůček, J. & Jabůrek, M. (2013). IDS – Inteligenční a vývojová škála pro děti ve věku 5–10 let. Hogrefe–Testcentrum.

Krejčířová, D., Boschek, P. & Dan, J. (2002). WISC-III. Wechslerova inteligenční škála pro děti. První české vydání. Testcentrum Praha.

Kulišťák, Petr. Klinická neuropsychologie v praxi. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2017. ISBN 978-80-246-3068-7.

Preiss, Marek. Hana Přikrylová Kučerová. Neuropsychologie v psychiatrii. Praha: Grada, 2006. Psyché (Grada). ISBN 80-247-1460-4.

Uhrová, Tereza a Jan Roth. Neuropsychiatrie: klinický průvodce pro ambulantní i nemocniční praxi. Praha: Maxdorf, [2020]. Jessenius. ISBN 978-80-7345-619-1.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK