Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Konverzační pravidla používaná při výslechu dětí
Název práce v češtině: Konverzační pravidla používaná při výslechu dětí
Název v anglickém jazyce: Ground rules used in child interviews
Klíčová slova: konverzační pravidla|protokoly|rozhovor|výslech|vyslýchající|dítě
Klíčová slova anglicky: Ground rules|Protocols|Interview|Interrogation|Interviewer|Child
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Klára Brousilová
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 05.09.2021
Datum zadání: 05.09.2021
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 07.12.2021
Datum a čas obhajoby: 09.02.2023 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:12.12.2022
Datum proběhlé obhajoby: 09.02.2023
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. PhDr. Ilona Gillernová, CSc.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Bakalářská práce se zabývá tzv. konverzačními pravidly (ground rules), tedy metodikami a protokoly běžně používanými v zahraničí při výslechu dětských svědků, které mají za cíl formulovat ideální praxi vedení výslechu dětí se zřetelem na specifika dětské výpovědi. Cílem práce je přiblížení konverzačních pravidel, zejména způsobů jejich fungování a efektivity s ohledem na již provedené zahraniční výzkumy.

Obsahem literárně přehledové části bude představení klíčových protokolů a metodik pokrývajících tematiku konverzačních pravidel a následně budou představeny jednotlivá pravidla a doporučení, včetně jejich praktického využití a možných implikací.

Návrh výzkumu se bude zabývat porovnáním pochopení konverzačních pravidel v rámci rozhovoru u dětí, které si je předem vyzkouší a u těch, které nikoliv. Bude se jednat o návrh experimentu prováděného u cca 70 dětí mladšího školního věku s tím, že všem z nich budou konverzační pravidla v průběhu rozhovoru vysvětleny, avšak pouze polovina z nich si je navíc i vyzkouší. Zkoumáno bude následné pochopení konverzačních pravidel v praxi a vzájemné porovnání úspěšnosti u dětí, které si je před tím i vyzkoušely, a které ne.

Očekávaným přínosem do psychologické teorie a praxe bude zmapování nejdůležitějších protokolů a v nich obsažených konverzačních pravidel, neboť v české literatuře se stále jedná o značně nové téma. Předpokládáme, že pokud při výslechu nejprve osvětlíme dítěti pár konverzačních pravidel a následně si ověříme, že je dítě pochopilo a umí je použít, zvýší se hodnověrnost jeho svědecké výpovědi. Je však nutné vzít v potaz, že výslech dítěte by neměl být příliš dlouhý, proto je důležité se zaměřit na vysvětlení a vyzkoušení pouze některých z nich, spíše než komplexní aplikaci většího množství pravidel.
Seznam odborné literatury
Brubacher, S. P., Poole, D. A., & Dickinson, J. J. (2015). The use of ground rules in investigative interviews with children: A synthesis and call for research. Developmental Review, 36, 15–33.

Danby, M. C., Brubacher, S. P., Sharman, S. J., & Powell, M. B. (2015). The Effects of Practice on Children’s Ability to Apply Ground Rules in a Narrative Interview. Behavioral Sciences & the Law, 33(4), 446–458.

Davies, G. M. & Westcott, H.L. (1999). Interviewing Child Witnesses under the Memorandum of Good Practice: A research review (1st edition). Home Office, Policing and Reducing Crime Unit, Research, Development and Statistics Directorate.

Lamb, M. E, Hershkowitz, I., Orbach, Y. & Esplin, P. (2014). Revised Investigative Interview Protocol. National Institute of Child Health and Human Development.

Liefaard, T., Rap, S. & Bolscher, A. (2016 Can anyone hear me? Participation of children in juvenile justice: A manual on how to make European juvenile justice systems child-friendly. International Juvenile Justice Observatory.

Poole, D. et al. (2016). Forensic Interviewing Protocol (4th edition). The Michigan Department of Health and Human Services.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK