Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Empatie ve vztahu lékař–pacient
Název práce v češtině: Empatie ve vztahu lékař–pacient
Název v anglickém jazyce: Empathy in the doctor–patient relationship
Klíčová slova: empatie|měření empatie|změny empatie|vztah mezi lékařem a pacientem|Jeffersonova škála lékařské empatie|studenti medicíny
Klíčová slova anglicky: Empathy|Empathy measurement|Changes in empathy|Doctor-patient relationship|Jefferson Scale of Physician Empathy|Medical students
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Iva Štětovská, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 05.09.2021
Datum zadání: 05.09.2021
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 07.12.2021
Datum a čas obhajoby: 17.06.2022 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:03.05.2022
Datum proběhlé obhajoby: 17.06.2022
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: RNDr. MUDr. Mgr. Monika Červinková, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem práce je popsat vztah mezi lékařem a pacientem s důrazem na empatii. Dalším cílem je navrhnout výzkum, který se zaměří na proměny empatie u studentů medicíny v průběhu jejich studia.
Obsahem literárně přehledové části bude vymezení pojmu empatie, představení metod měření empatie vhodné pro nezdravotnický i zdravotnický kontext. Dále bude popsán vztah mezi lékařem a pacientem v obecné rovině. Poté bude popsána empatie ve vztahu mezi lékařem a pacientem, s důrazem na její důležitost a roli v tomto vztahu.
Cílem navrhovaného výzkum je zjistit úroveň empatie u studentů medicíny v různých ročnících jejich studia. Bude vypracován pouze návrh výzkumu, projekt tedy nebude realizován.

Výzkumné otázky jsou následující:
Jaká je úroveň empatie u studentů všeobecného lékařství Univerzity Karlovy?
Liší se úroveň empatie u studentů všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v prvním ročníku studia a v jiných, následujících ročnících studia?

Ke sběru dat bude využito dotazníkové metody. Navrhovaný výzkum bude kvantitativní. Zkoumaná populace budou studenti oboru všeobecného lékařství na Univerzitě Karlově. Výběrový soubor budou tvořit studenti na začátku prvního ročníku a studenti vyšších ročníků studia. Data budou sbírána na začátku studia, v prvním ročníku, a poté v průběhu studia, prostřednictvím dotazníku.

Již dříve proběhly studie zjišťující měnící se míru empatie u mediků v průběhu studia. Většina výzkumů však probíhala v zahraničí, a ne v České republice a došly k různým výsledkům. Přínos navrhovaného výzkumu v této bakalářské práci do psychologické praxe a teorie bude v přispění ke zmapování současné míry empatie u českých studentů medicíny.
Seznam odborné literatury
Dávila-Pontón, Y., Reyes-Reyes, A., Calzadilla-Núñez, A., Utsman, R., Torres-Martínez, P. A., & Díaz-Narváez, V. P. (2020). Empathy and personality styles in medical students. Revista Colombiana de Psicología, 29(2), 73-87.
https://doi.org/10.15446/rcp.v29n2.82988

Hojat M. (2007). Empathy in Patient Care: Antecedents, Development, Measurement, and Outcomes. Springer.

Hojat, M., Mangione, S., Nasca, T. J., Rattner, S., Erdmann, J. B., Gonnella, J. S., & Magee, M. (2004). An empirical study of decline in empathy in medical school. Medical education, 38(9), 934-941. https://doi.org/10.1111/j.1365-2929.2004.01911.x

Kožený, J., & Tišanská, L. (2011). Postoje studentů medicíny k roli empatie v léčebném kontextu: měření, rozdíly z hlediska pohlaví a délky studia. Československá Psychologie, 55(2), 126-138.

Ptáček, R. (2015). Lékař a pacient v moderní medicíně. Etické, právní, psychologické a klinické aspekty (1. elektronické vydání). Grada.

Vecánová, J. (2019). Psychologické aspekty komunikace mezi lékařem a pacientem v kontextu poskytované péče [Diplomová práce, Univerzita Karlova]. Repozitář závěrečných prací. https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/202396/
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK