Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Léčebné metody obsedantně-kompulzivní poruchy u dětí a dospívajících: expertní perspektiva
Název práce v češtině: Léčebné metody obsedantně-kompulzivní poruchy u dětí a dospívajících: expertní perspektiva
Název v anglickém jazyce: Treatment methods for obsessive-compulsive disorder in children and adolescents: an expert perspective
Klíčová slova: obsedantně-kompulzivní porucha|děti|dospívající|léčba|psychoterapie|situace v České republice
Klíčová slova anglicky: Obsessive-compulsive disorder|Children|Adolescents|Treatment|Psychotherapy|Situation in the Czech Republic
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Veronika Šporclová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 08.07.2021
Datum zadání: 08.07.2021
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 24.01.2022
Datum a čas obhajoby: 05.09.2022 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:15.07.2022
Datum proběhlé obhajoby: 05.09.2022
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Aneta Dorazilová, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: doc. PhDr. Iva Poláčková Šolcová, Ph.D.
Zásady pro vypracování
Diplomová práce bude navazovat na autorčinu bakalářskou práci, která nesla název „Kognitivně-behaviorální terapie v léčbě dětí s obsedantně-kompulzivní poruchou pohledem rodičů“. Hlavním cílem diplomové práce bude popsat léčebné metody obsedantně-kompulzivní poruchy (OCD) u dětí a dospívajících dle zahraničních zdrojů a zjistit, jak jsou realizovány v ČR v praxi. V práci budou zahrnuty aktuální poznatky a výsledky výzkumů vztahující se k problematice OCD u dětí ve věku 6-17 let.
Teoretická část bude rozdělena do tří částí. První část bude obsahovat základní informace týkající se OCD u dětí (prevalence, symptomatologie, etiologie, diagnostika, atd.). Druhá část bude věnována léčebným metodám OCD u dětí s důrazem na farmakoterapii a kognitivně-behaviorální terapii. Třetí část bude zahrnovat popis situace v České republice a v zahraničí ve vztahu k péči o děti s OCD.
Výzkumná část bude mít kvalitativní charakter. Vzorek budou tvořit psychiatři a psychoterapeuti věnující se dětské populaci, kteří mají zkušenost s péčí o děti s OCD. Předběžně odhaduji, že výzkumný soubor bude tvořit 10 respondentů (5 dětských psychiatrů a 5 psychoterapeutů s ukončeným terapeutickým výcvikem a vlastní psychoterapeutickou praxí). Hlavní výzkumná otázka bude znít: Jak oslovení odborníci pracují s dětmi a dospívajícími s OCD? Sběr dat bude probíhat metodou polostrukturovaného rozhovoru. Data budou analyzována metodou tematické analýzy.
Hlavním cílem výzkumu bude získat vhled do průběhu psychiatrické a psychoterapeutické léčby OCD u dětí a dospívajících v ČR. Na základě rozhovoru s českými odborníky dojde k popisu léčebné a terapeutické praxe v ČR včetně jejích silných a slabých míst. Rozhovory dále povedou k posouzení, nakolik praxe v ČR odpovídá postupům doporučovaným v zahraniční literatuře. Na základě odborné rešerše a zjištěných informací z realizovaného výzkumu lze případná slabá místa v léčbě OCD u dětí a dospívajících v ČR předat jako podnět na zlepšení systému péče (např. Psychiatrická společnost ČLS JEP, Česká asociace pro psychoterapii). Praktickým výstupem bude také vytvoření informační brožury pro edukaci širší odborné i laické veřejnosti.
Seznam odborné literatury
Farrell, L. J., Ollendick, T. H., & Muris, P. (Eds.). (2019). Innovations in CBT for childhood anxiety, OCD, and PTSD. Cambridge: Cambridge University Press.

Franklin, M. E., Freeman, J. B., & March, J. S. (2019). Treating OCD in children and adolescents: A cognitive-behavioral approach. New York: The Guilford Press.

Chansky, T. E. (2000). Freeing your child from obsessive-compulsive disorder. New York: Three Rivers Press.

Jirků, L. (2018). Obsedantně kompulzivní porucha u dětí a dospívajících: příručka pro terapeuty, psychology i rodiče: pohledem kognitivně behaviorální terapie. Praha: Pasparta.

Raboch, J., Hrdlička, M., Mohr, P., Pavlovský, P., & Ptáček, R. (Eds.). (2015). DSM-5: diagnostický a statistický manuál duševních poruch. Praha: Hogrefe - Testcentrum.

Říčan, P., & Krejčířová, D. (2006). Dětská klinická psychologie. Praha: Grada.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK