Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Nakladatelství a knihkupectví Jakoba B. Brandeise
Název práce v češtině: Nakladatelství a knihkupectví Jakoba B. Brandeise
Název v anglickém jazyce: The publisher and bookseller Jakob B. Brandeis
Klíčová slova: Dějiny Židů v českých zemích|Knižní kultura|Jakob B. Brandeis|nakladatel|Praha
Klíčová slova anglicky: History of Czech Jews|Book culture|Jakob B. Brandeis|publisher|Prague
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra Blízkého východu (21-KBV)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Pavel Sládek, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 28.06.2021
Datum zadání: 01.07.2021
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 15.07.2021
Datum a čas obhajoby: 01.09.2023 10:00
Datum odevzdání elektronické podoby:27.07.2023
Datum proběhlé obhajoby: 01.09.2023
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Olga Sixtová, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce si klade za cíl představit a popsat nakladatelský program pražského knihkupectví a nakladatelství Jakoba Brandeise (1835–1912), které bylo založeno roku 1880 v Praze a které později roku 1899 otevřelo pobočku ve Vratislavi. Hlavní částí diplomové práce bude předběžný katalog publikací, na jehož základě bude čtenář seznámen s tím, jaké knihy nakladatelství produkovalo. Tato bibliografická rešerše bude kromě data vydání, jazyka a žánru knihy zahrnovat: počet celkových vydání, zda byl autorem žijící nebo nežijící spisovatel, zda se vydavatelství zaměřovalo spíše na praktikující Židy (náboženské, modlitební knihy nebo knihy zabývající se halachou apod.) nebo na nepraktikující Židy (oddechová literatura, anekdoty, lidové příběhy, beletrie apod.) a zda vydávalo kromě literatury pro dospělé i dětskou literaturu nebo literaturu pro mládež. Součástí nakladatelství a knihkupectví byl i obchod s rituálními předměty, jako jsou tality, lulavy či mezuzy. K další činnosti J. Brandeise patřilo vydávání Illustrierter israelitischer Volkskalender (Ilustrovaný izraelitský lidový kalendář), do něhož Brandeis i sám přispíval. Navázal tak na tradici kalendáře, který vydával již jeho tchán a také židovský knihkupec a nakladatel, Wolf Pascheles.
Seznam odborné literatury
Diplomantka zpracuje předběžnou bibliografii Brandeisova vydavatelství na základě katalogů Národní knihovny Izraele (NLI) a na základě katalogů a sbírek Národní knihovny ČR Židovského muzea v Praze. Bude si všímat materiálních aspektů edit (formát, stránkový rozsah, ilustrace, jazyk, re-edice apod.). K tématu dosud navzdory jeho významu literatura chybí. Diplomantka přihlédne k následující obecnější literatuře:

GRIES, Zeev. The Jewish Book as an Agent of Culture in the 18th-19th Centuries. Jewish Studies. World Union of Jewish Studies, 1999, roč. 39, č. 1, s. 5–3. ISSN 07925964.
GRIES, Zeev. The Book in the Jewish World, 17001900. Liverpool University Press, 2007. ISBN 9781874774990.
GRIES, Zeev. Tradition and Change in the Transition from Manuscript to Print. Alei Sefer: Studies in Bibliography and in the History of the Printed and the Digital Hebrew Book. Bar Ilan University Press, 2015, roč. 24–25, s. 17-33. ISSN 03344754.
TABORY, Joseph. Synagogue Calenders of Laws and Customs. Studies in Bibliography and in the History of the Printed and the Digital Hebrew Book. Bar Ilan University Press, 2001, roč. 19, s. 195–207. ISSN 03344754.

Hesla v YIVO Encyclopedia:
Printing and Publishing before 1800: https://yivoencyclopedia.org/article.aspx/Printing_and_Publishing/Printing_and_Publishing_before_1800
Printing and Publishing after 1800: https://yivoencyclopedia.org/article.aspx/Printing_and_Publishing/Printing_and_Publishing_after_1800
Podle potřeby diplomantka bude pracovat s pracemi k metodologii materiálního text (Roger Chartier, Peter Stallybrass, Robert Darnton aj.).

Diplomantka přihlédne k dobovým periodikům jakožto k pramenům, ilustrujícím dobovou sebeprezentaci Brandeisova nakladatelství. Zejména:
Der Israelit: ein Centralorgan für das orthodoxe Judenthum
Jüdische Rundschau: allgemeine jüdische Zeitung
Allgemeine Zeitung des Judenthums: ein unpartheiisches Organ für alles jüdische Interesse in Betreff von Politik, Religion, Literatur, Geschichte, Sprachkunde und Belletristik
Neue jüdische Presse: Frankfurter israelitisches Familienblatt
Dr. Bloch's oesterreichische Wochenschrift: Centralorgan für die gesammten Interessen des Judenthums
Die Wahrheit: unabhängige Zeitschrift für jüdische Interessen; Deutschösterreichische Wochenschrift für jüdische Interessen
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK