Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Mezinárodní smlouvy o zamezení dvojího zdanění
Název práce v češtině: Mezinárodní smlouvy o zamezení dvojího zdanění
Název v anglickém jazyce: Double taxation treaties
Klíčová slova: smlouvy o zamezení dvojího zdanění, dvojí zdanění příjmů, vzorová smlouva OECD, metody zamezení dvojího zdanění
Klíčová slova anglicky: double tax treaties, double tax agreements, double taxation, OECD Model Tax Convention, elimination methods of double taxation
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra finančního práva a finanční vědy (22-KFP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Roman Vybíral, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 06.05.2021
Datum zadání: 06.05.2021
Datum potvrzení stud. oddělením: 15.06.2022
Datum a čas obhajoby: 14.06.2022 13:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1
Datum odevzdání elektronické podoby:20.04.2022
Datum proběhlé obhajoby: 14.06.2022
Oponenti: JUDr. Petr Kotáb, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomová práce se zabývá smlouvami o zamezení dvojího zdanění. Cílem práce je zhodnocení výše uvedeného právního institutu, včetně uvedení jeho možných negativních a pozitivních aspektů. Dalším cílem práce je vyvrácení hypotéz popsaných v úvodu této práce. Práce je rozdělena do pěti částí. přičemž první část práce pojednává o historií daní, o historii smluv o zamezení dvojího zdanění a objasňuje příčiny jejich vzniku. Dále jsou v této části práce uvedeny relevantní právní pojmy, jejichž znalost je stěžejní pro správnou intepretaci a následnou aplikaci mezinárodních smluv o dvojím zdanění. Kromě legislativních pojmů se práce zabývá i doktrinálními pojmy a ekonomickými pojmy za účelem vysvětlení rozdílnosti těchto pojmů týkajících se dvojího zdanění. Třetí část se zabývá samotnými mezinárodními smlouvami o dvojím zdanění, jejich vznikem, zařazením v českém právním řádu. Ve čtvrté části je provedena deskripce metod zamezujících dvojí zdanění, porovnání rozdílů mezi nimi s uvedením jednotlivých typů a podtypů. Na konci čtvrté části jsou analyzovány aplikační příklady jednotlivých metod zamezujících dvojímu zdanění. V závěrečné páté části nalezneme aktuální otázky spojené se smlouvami o zamezení dvojího zdanění. Deskripce aktuálních právních otázek včetně uvedení současných způsobů řešení problémů spojených se smlouvami o zamezení dvojího zdanění, jejíž účelem je upřesnění zhodnocení právního institutu.
Smlouvy o zamezení dvojího zdanění pomáhají vytvářet v souladu s principem právní jistoty předvídatelné právní prostředí a podporují mezinárodní obchod. Zároveň však nezabraňují společensky nežádoucím jevům jako je například Treaty Shopping nebo Transfer Pricing. Smlouvy o zamezení dvojího zdanění jsou instrumentem umožňujícím výběr daní z příjmů a obchodních transakcí, které by bez existence těchto smluv mohly být stěží realizovány. Pohledem fiskálního hlediska mají smlouvy pozitivní dopad. Nicméně, smlouvy zároveň umožňují právnickým osobám, především nadnárodním společnostem vyhýbat se daňové povinnosti, například prostřednictvím převodních cen. Mezinárodní společenství se rozhodlo zakročit proti tomuto nežádoucímu právnímu stavu prostřednictvím opatřeních, která byla ujednána v multilaterálních dohodách a následně implementována. Přijatá opatření ovšem přinášejí jiné obtíže a mohou zasahovat do ústavně chráněných základních práv jednotlivce.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The diploma thesis focuses on the double taxation treaties with an objective to provide a qualitative evaluation of this legal institute, introduce positive and negative aspects of the institute. Subsequent purpose is to falsify the two hypotheses stated in the introduction. The first section discusses the history of taxation, the history of double taxation treaties and clarify the causations for their creation. Furthermore, the thesis presents individually relevant legal terms that are crucial for the comprehension and proper application of international double taxation treaties. Besides to legal terms, the thesis with doctrinal terms and economic terms in order to clarify the difference in the term of double taxation. The next section deals with the international double taxation treaties themselves, with their origin and the place in Czech legislation. Afterwards a description of the methods of avoiding double taxation is accomplish jointly with the comparison of the differences in the variant types and subtypes of methods. At the conclusion of section 4, application examples of individual methods of avoiding double taxation are analyzed. The final section of the thesis discusses present issues related to double taxation treaties. Description process of present legal questions and legal resolution attached to double taxation treaties gave an assistance to better reevaluate the legal institute.
In compliance with the principal of legal certainty, double taxation treaties provide a predictable legal environment and promote international commerce. However simultaneously, the instate enables socially undesirable phenomena such as Treaty Shopping or Transfer Pricing. The legal instrument allows the tax revenue on income and business transactions. These transactions would have been hardly realized without existence of this institute. This by itself is a positive occurrence from the fiscal point of view. However, on the contrary, treaties allow legal persons, especially multinational companies to avoid tax liability for instance via Transfer Pricing. International community has decided to act in order to resolve this undesirable legal state through measures that have been negotiated in multilateral agreements and subsequently implemented. Nevertheless adopted measures yield other difficulties and may interfere with the fundamental rights of the individual.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK