Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Přístup k povolání z hlediska genderové rovnosti
Název práce v češtině: Přístup k povolání z hlediska genderové rovnosti
Název v anglickém jazyce: Access to employment from a gender equality perspective
Klíčová slova: rovné odměňování žen a mužů, transparentnost odměňování, stejná odměna za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty
Klíčová slova anglicky: equal pay for women and men, pay transparency, equal pay for equal work or work of equal value
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra pracovního práva a práva sociálního zabezpečení (22-KPP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Kristina Koldinská, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 16.04.2021
Datum zadání: 16.04.2021
Datum potvrzení stud. oddělením: 27.03.2023
Datum a čas obhajoby: 27.03.2023 12:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 318, 318
Datum odevzdání elektronické podoby:16.02.2023
Datum proběhlé obhajoby: 27.03.2023
Oponenti: JUDr. Lucie Matějka Řehořová, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Náplní diplomové práce bude zejména představení mzdové a platové nerovnosti mezi muži a ženami, uvedení legislativních pramenů této problematiky a demonstrace návrhu možného řešení. Tohoto cíle bude dosaženo prostřednictvím vymezení jednotlivých klíčových teoretických pojmů, které s nerovným odměňováním neodmyslitelně souvisí, mezi něž lze zařadit pojmy jako je rovnost, diskriminace a gender. Autorka dále seznámí čtenáře s českou antidiskriminační legislativou se zaměřením na spravedlivé a rovné odměňování. Dále bude náplní práce představení přístupu Evropské unie k problematice nerovného odměňování a nalýza aktivit a iniciativ (legislativních i podpůrných), které posilují mzdovou a platovou rovnost. Cíle diplomové práce bude dosaženo také prostřednictvím uvedení českého přístupu k nerovnému odměňování, a to prostřednictvím vymezení stěžejních zásad a problematiky transparentnosti. Dále budou analyzovány potenciální dopady pro Českou republiku vyplývající z nově navrhované směrnice Evropské unie pro posílení transparentnosti odměňování, spolu s autorčinými návrhy na tomu odpovídající legislativní změny, a na závěr bude tato iniciativa podpořena uvedením dalších ne-legislativních (tzv. "měkkých") aktivit Českě republiky a ostatních subjektů, které přispívají k potírání genderové nerovnosti v odměňování.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The thesis will mainly introduce the wage and salary inequality between men and women, it will also present the legislative sources of this issue and demonstrate the proposal of a possible solution. This objective will be achieved through the definition of each of the key theoretical concepts that are inherently linked to unequal pay, which include concepts such as equality, discrimination and gender. The author will also introduce the reader to Czech anti-discrimination legislation with a focus on fair and equal pay. Furthermore, the thesis will present the European Union's approach to the issue of unequal pay and it will outline the activities and initiatives (legislative and supportive) that strengthen wage and salary equality. The aim of the thesis will also be achieved by introducing the Czech approach to unequal pay, by defining the guiding principles and the issue of transparency. Furthermore, the potential implications for the Czech Republic resulting from the newly proposed European Union Directive to strengthen pay transparency will be analysed, together with the author's proposals for corresponding legislative changes. Finally, this initiative will be supported by listing other non-legislative (so-called "soft") activities of the Czech Republic and other entities that contribute to combating gender pay inequality.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK