Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Určitost FRAND podmínek při uzavírání licenčních smluv k SEP v systému evropského soutěžního práva
Název práce v češtině: Určitost FRAND podmínek při uzavírání licenčních smluv k SEP v systému evropského soutěžního práva
Název v anglickém jazyce: Certainty of FRAND conditions when concluding license agreements for SEP in the system of European competition law
Klíčová slova: FRAND, SEP, Soutěžní právo
Klíčová slova anglicky: FRAND, SEP, Competition law
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra evropského práva (22-KEP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Václav Šmejkal, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 15.04.2021
Datum zadání: 15.04.2021
Datum potvrzení stud. oddělením: 10.06.2021
Datum a čas obhajoby: 09.06.2021 13:30
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 324, 324
Datum odevzdání elektronické podoby:17.04.2021
Datum proběhlé obhajoby: 09.06.2021
Oponenti: JUDr. Aneta Vondráčková, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomová práce zkoumá vztah soutěžního práva Evropské unie ve vztahu k právům duševního vlastnictví, a to konkrétně standardizovaným technologiím s využitím patentů. Téma je v současnosti v popředí zájmu s ohledem na rozvoj technologií a propojování globálních trhů. Standardizovaná technologie je tak nyní stále častěji využívána globálně.
Cílem práce je určení, zda v jurisdikci Evropské unie je pevně stanovena metoda, jak určit licenční smlouvu k patentu na standardizovanou technologii za FRAND podmínek, či zda existuje větší množství těchto metod. Druhou zkoumanou otázkou je určení, zda Evropské soutěžní právo poskytuje podnikům jednoznačně určitý postup, jak mají při vyjednávání licenční smlouvy k patentu na standardizovanou technologii postupovat, aby nedošlo k porušení soutěžního práva Evropské unie.
V práci je zohledněno rozhodování soudních a dalších orgánů v dané věci zejména na úrovni orgánů Evropské unie, ale pro širší pohled jsou uvedeny i metody dalších jurisdikcí s nejvyšším HDP, konkrétně pak USA, Japonsko, Čína, Německo a Velká Británie. Mimo rozhodnutí institucí je v diplomové práci pracováno i s materiály akademiků a dalších odborníků na danou problematiku. Jednotlivé zdroje jsou mezi sebou vzájemně porovnávány.
Ze zjištění diplomové práce vyplývá, že jak v jurisdikci Evropské unie, tak v dalších zkoumaných jurisdikcích neexistuje jediná metoda, jak určit FRAND podmínky, naopak bylo zjištěno větší množství těchto metod a návrhy na vytváření dalších metod určení FRAN podmínek. V otázce určitosti postupu, jak mají podniky při uzavírání licenční smlouvy k patentům na standardizovanou technologii přistupovat bylo naopak zjištěno, že podmínky byly pro strany jednoznačně určeny, a to zejména rozhodnutím ve věci Huawei vs. ZTE.
Diplomová práce je využitelná při navrhování metod výpočtu FRAND podmínek pro licenční smlouvy k patentům na standardizovanou technologii a pro určení postupu při vyjednávání tak, aby nedošlo k porušení soutěžního práva Evropské unie.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The diploma thesis examines the relationship of European Union competition law in relation to intellectual property rights, specifically standardized technologies using patents. The topic is currently at the forefront of interest with regard to technology development and the interconnection of global markets. Standardized technology is now increasingly used globally.
The aim of this work is to determine whether there is a fixed method in the jurisdiction of the European Union, how to determine the license agreement for a patent for standardized technology under FRAND conditions, or whether there are a larger number of these methods. The second issue examined is to determine whether European competition law clearly provides undertakings with a procedure for negotiating a standardized technology patent license agreement in order to avoid infringing European Union competition law.
The work takes into account the decision-making of judicial and other bodies in the matter, especially at the level of European Union institutions, but for a broader view, the methods of other jurisdictions with the highest GDP are given, namely the USA, Japan, China, Germany and the United Kingdom. In addition to the decisions of the institutions, the diploma thesis also works with materials from academics and other experts on the issue. The individual sources are compared with each other.
The findings of the thesis show that both in the jurisdiction of the European Union and in other examined jurisdictions there is no single method to determine FRAND conditions, on the contrary, a larger number of these methods and proposals for creating other methods to determine FRAN conditions. On the other hand, as regards the certainty of the procedure by which undertakings should approach patents for standardized technology when concluding a licensing agreement, it was found that the conditions were clearly defined for the parties, in particular by the Huawei v. ZTE.
The diploma thesis can be used while choosing methods for calculating FRAND conditions for licensing agreements for patents for standardized technology and for determining the negotiation procedure so as not to violate European Union competition law.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK