Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Sampling Fusion: Ekvivalence měření tří módů sběru dat
Název práce v češtině: Sampling Fusion: Ekvivalence měření tří módů sběru dat
Název v anglickém jazyce: Sampling Fusion: Measurement invariance of three modes of data collection
Klíčová slova: Výběrové postupy|Smíšený sběr dat
Klíčová slova anglicky: Sampling Fusion|Mixed modes
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (21-KSOC)
Vedoucí / školitel: PhDr. Jiří Vinopal, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 26.02.2021
Datum zadání: 28.02.2021
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 08.07.2021
Datum a čas obhajoby: 02.09.2021 11:00
Datum odevzdání elektronické podoby:29.07.2021
Datum proběhlé obhajoby: 02.09.2021
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Zuzana Podaná, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Východiska:
Práce staví na základech metod sběru používaných v sociologii a výzkumu trhu. Porovnává metodu CATI využívající prostý náhodný výběr a online metody CAWI skrze online panel, popřípadě rekrutaci do CAWI dotazníku skrze Facebook, využívající kvótní nepravděpodobnostní výběr.
Zároveň reflektuje současný stav, kde jsou využívané relativně neměnné výběrové mechanismy, které až s určitým časovým odstupem reflektují vývoj společnosti. Zatímco tradiční metody postavené na náhodném výběru (CATI a částečně CAPI) nyní ztrácí v komerční sféře dech, “moderní” metody formou CAWI systematicky selhávají v oslovení offline populace.
Výběrové postupy nedostatečně odrážejí proměnu životního stylu a technologický rozvoj nezohledňuje neochotu spolupracovat s tazateli a agenturami: hodnotu volného času, sdílení osobních dat, proměna mezilidské komunikace.
To vede k různým bias vyplývajících jednak z nastavení výběrového souboru (např. opora pro vytvoření výběrového souboru není relevantní) a jednak z přístupu respondentů (např. neochota participovat). Problematika potenciálních zdrojů zkreslení bude v práci podrobněji popsána na základě odborné literatury.

Cíle:
Cílem práce je srovnání reliability a hlavně validity dat skrze sběr pomocí několika rozdílných metod (tradičních a nových) za účelem jasného zmapování jejich vzájemných rozdílů jak z hlediska výsledných dat, tak finanční a časové náročnosti každé metody.
Dalším klíčovým bodem je porovnání non-response bias u offline metod sběru (CATI) se sampling bias i online metod sběru (CAWI v panelu a CAWI na Facebooku).



Metodika:
Hlavní empirický výzkum bude proveden na analýze sekundárních dat předvolebního výzkumu krajských voleb 2020. Sběr proběhne metodou CATI na respondentech vybraných náhodným výběrem, CAWI v panelu na kvotném vzorku a cílenou reklamou na CAWI dotazník na Facebooku na kvótním vzorku. Sběr proběhne souběžně všemi metodami týden před volbami na stejně velkých cílových vzorcích reprezentativní populace ČR (náhodným výběrem s případným dovážením či kvótně dle metody sběru).



(nulové) Hypotézy:
H1: Mód sběru nemá vliv na výsledná data.
H2: Způsob výběru (sampling) nemá vliv na výsledná data.
H3: Výsledná data online metod sběru se neliší od offline metod sběru.

Charakteristika závěrů:
Závěry mají poskytnou kritický podklad k jednotlivým metodám, samplingu a výběrovým postupům, který má sloužit jako opora pro jejich zvolení a používání v rozdílných výzkumných situacích.
Seznam odborné literatury
Paul P. Biemer, Lars E. Lyberg 2003. Introduction to Survey Quality. Wiley
Groves, Robert, M. 2004b. Survey Error and Survey Costs. New Jersey: Wiley
DILLMAN, Don A., Jolene D. SMYTH a Leah Melani CHRISTIAN. Internet, phone, mail, and mixed-mode surveys: the tailored design method. Fourth edition 2014. Hoboken, New Jersey: Wiley, 2014. ISBN 978-1-118-45614-9.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK