Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Motiv antinomie vkusu v díle Franka Sibleyho
Název práce v češtině: Motiv antinomie vkusu v díle Franka Sibleyho
Název v anglickém jazyce: Motif of antinomy of taste in the Frank Sibley’s work
Klíčová slova: estetické pojmy|estetický soud|antinomie vkusu|Sibley F.|Kant I.|analytická estetika
Klíčová slova anglicky: aesthetic concepts|aesthetic judgement|antinomy of taste|Sibley F.|Kant I.|analytic aesthetics
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra estetiky (21-KEST)
Vedoucí / školitel: Mgr. Štěpán Kubalík, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 01.02.2021
Datum zadání: 02.02.2021
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 23.02.2021
Datum a čas obhajoby: 02.09.2021 10:00
Datum odevzdání elektronické podoby:11.08.2021
Datum proběhlé obhajoby: 02.09.2021
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. Tomáš Kulka, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Navrhovaná bakalářská práce se bude věnovat estetickým úvahám britského estetika a filozofa přirozeného jazyka Franka N. Sibleyho, jehož příspěvky k diskusi o estetickém souzení v rámci angloamerické, analytické filozofické tradice představují stěžejní momenty této debaty a jeho odkaz je dodnes hojně komentován. Práce se pokusí představit stěžejní rysy Sibleyho teorie na pozadí kritických ohlasů, které se jí dostalo od filozofů a filozofek odmítajících pojetí estetické zkušenosti a estetického souzení zakládající se na tradičním pojmu nezainteresovanosti. Tuto kritickou linii bude, kromě jiných, v práci reprezentovat například David Novitz, který Sibleyho řadí přímo mezi následovníky Kantovy estetiky a který mu vytýká jeho údajně pomýlenou představu o čisté estetické hodnotě postihované v nezainteresovaném estetickém soudu. Cílem práce je objasnit, v jakém ohledu lze o Sibleyho názorech tvrdit, že rozvíjí motivy Kantovy estetiky (zejména myšlenku antinomie vkusu), a dále, na základě této interpretace posoudit opodstatněnost Novitzovy (a dalších) kritiky, tj. posoudit, zda existují přesvědčivé důvody pro odmítnutí myšlenky antinomie vkusu a myšlenky nezainteresovaného soudu vkusu.
Seznam odborné literatury
Dadejík, Ondřej. Analytická estetika – úvod. In: Zuska, V. (ed.), Umění, krása šeredno. Texty z estetiky 20. století. Praha, Karolinum 2003, s. 11–21.
Guyer, Paul. „Disinterestedness and Desire in Kant‘s Aestetics“. The Journal of Aesthetics and Art Criticism 36 (1978): 449-460.
Guyer, Paul. Kant and the Experience of Freedom. Cambridge, Cambridge University Press, 1993.
Hume, David. „O normě vkusu“. Aluze 5 (2002): 82-91.
Kant, Immanuel. Kritika soudnosti. Praha: OIKOYMENH, 2015.
Kubalík Štěpán. Problém estetických pojmů v analytické estetice 20. století (disertační práce). Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, 2017.
Mothersill, Mary. The Beauty Restored. Oxford Clarendon Press, Oxford, 1984.
Novitz, David. „The Integrity of Aesthetics“. The Journal of Aesthetics and Art Criticism 48 (1990): 9-20.
Sibley, Frank. „Adjectives, Predicative and Attributive“. In Approach to Aesthetics (Collected Papers on Philosophical Aesthetics by Frank Sibley), 154-175.
------. „Aesthetic Concepts“. In Benson, Redfern a Cox, Approach to Aesthetics (Collected Papers on Philosophical Aesthetics by Frank Sibley), 1-23.
------. „Aesthetic Concepts: A Rejoinder“. The Philosophical Review 72 (1963): 79-83. ------. „Aesthetic Judgments: Pebbles, Faces, and Fields of Litter“. In Approach to Aesthetics (Collected Papers on Philosophical Aesthetics by Frank Sibley), 176-189.
------. „Aesthetic and Non-aesthetic“. In Benson, Redfern a Cox, Approach to Aesthetics (Collected Papers on Philosophical Aesthetics by Frank Sibley), 33-51.
Zátka, Vlastimil. Kantova teorie estetiky: studie k dějinám filozofie 18. století. Vyd. 2. nezm. Praha: Filosofia, 1995. Print.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK