Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Princip Kompetenz-Kompetenz v mezinárodní obchodní arbitráži
Název práce v češtině: Princip Kompetenz-Kompetenz v mezinárodní obchodní arbitráži
Název v anglickém jazyce: The principle of Kompetenz-Kompetenz in International Commercial Arbitration
Klíčová slova: Kompetenz-Kompetenz, mezinárodní obchodní arbitráž, rozhodčí řízení
Klíčová slova anglicky: Kompetenz-Kompetenz, International Commercial Arbitration, arbitral proceedings
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Bc. Jan Brodec, LL.M., Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 03.12.2020
Datum zadání: 03.12.2020
Datum potvrzení stud. oddělením: 25.01.2023
Datum a čas obhajoby: 25.01.2023 10:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 225, multimediální učebna 225
Datum odevzdání elektronické podoby:09.11.2022
Datum proběhlé obhajoby: 25.01.2023
Oponenti: doc. JUDr. Mgr. Magdalena Pfeiffer, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tato diplomová práce analyzuje princip Kompetenz-Kompetenz v systému mezinárodní obchodní arbitráže. Je popsán samotný princip a různé přístupy k doktríně Kompetenz-Kompetenz v mezinárodní obchodní arbitráži jsou analyzovány z pohledu několika mezinárodních dokumentů. Na základě tohoto pozorování jsou studovány negativní i pozitivní dopady principu, stejně jako jeho souvislost s principem Separability. V poslední části této práce je analyzována použitelnost a využití principu Kompetenz-Kompetenz v České republice. Závěrem je cílem této práce snaha o nalezení nejlepší praxe pro užití principu Kompetenz-Kompetenz v mezinárodní obchodní arbitráži. Autorka také nabízí v závěru práce lege ferenda možnosti. Prvotní výzkumnou otázku lze stanovit takto:
Jak lze princip Kompetenz-Kompetenz uplatnit v mezinárodním obchodním rozhodčím řízení pro co největší vzájemnou výhodnost a spravedlnost stran a je takové řešení vůbec možné?
K tomuto účelu budou v této práci použity analytické, srovnávací a deskriptivní metody. První kapitola analyzuje samotný systém mezinárodní obchodní arbitráže. Následně je princip Kompetenz-Kompetenz popsán, prodiskutován a zasazen do tohoto systému. Kapitola třetí pojednává o pozitivních a negativních dopadech, neboť to jsou pravděpodobně největší aspekty definující použití principu Kompetenz-Kompetenz v právní praxi. Čtvrtá kapitola pojednává o českém vnitrostátním právu. Poslední kapitola uzavírá tuto práci úvahami de lege ferenda a navrhuje nástroj, který by mohl potenciálně pomoci řešit některé problémy principu Kompetenz-Kompetenz v mezinárodní obchodní arbitráži. Cílem této práce je nabídnout substantivní rozbor principu Kompetenz-Kompetenz v současné právní teorii a praxi s důrazem především na evropský a český geografický prostor.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This Thesis analyses the Kompetenz-Kompetenz principle in the system of International Commercial Arbitration. The principle itself is described, and different approaches toward the Kompetenz-Kompetenz doctrine in International Commercial Arbitration are analysed in various international documents. Based on such observation, negative and positive effects of the principle are studied, just as much as its connection to the Separability of an Arbitration Agreement. In the latter part of this Thesis, the applicability and use of the Kompetenz-Kompetenz principle in the Czech Republic are observed and analysed. Finally, this thesis aims to discuss possibilities for the best practice for the application of the Kompetenz-Kompetenz principle in International Commercial Arbitration. A possibility of de lege ferenda suggestions is offered as well. The initial research question can be determined as follows:
How can the Kompetenz-Kompetenz principle be applied in International Commercial Arbitration proceedings for the greatest mutual advantage and fairness of all parties, and is such a solution even possible?
For this purpose, the analytical, comparative and descriptive methods shall be applied in this Thesis. The first chapter analyses the system of International Commercial Arbitration itself, so the Kompetenz-Kompetenz principle can be described, discussed and set into the system in the following chapter two. Chapter three discusses the positive and negative effects as those are probably the greatest aspects defining the use of the Kompetenz-Kompetenz principle in legal praxis. Chapter four is discussing Czech domestic law. The last chapter concludes this Thesis with de lege ferenda considerations and suggests an instrument that could potentially help to deal with some of the problems of the Kompetenz-Kompetenz principle in International Commercial Arbitration. The purpose of this thesis is to offer a substantive, yet basic analysis of the Kompetenz-Kompetenz principle in contemporary legal theory and praxis, with distinction mostly to the European and Czech geographical areas.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK