Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Morfologické a syntaktické vlastnosti výrazů sto, tisíc, milion a miliarda
Název práce v češtině: Morfologické a syntaktické vlastnosti výrazů sto, tisíc, milion a miliarda
Název v anglickém jazyce: Morphological and syntactic characteristics of expression sto (hundred), tisíc (thousand), milion (milion) and miliarda (bilion)
Klíčová slova: číslovky|výraz sto|výraz tisíc|výraz milion|výraz miliarda|morfologie češtiny|syntax češtiny|korpusová analýza
Klíčová slova anglicky: numerals|expression hundred|expression thousand|expression million|expression billion|Czech morphology|Czech Syntax|corpora analysis
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav českého jazyka a teorie komunikace (21-UCJTK)
Vedoucí / školitel: doc. Mgr. Robert Adam, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 01.12.2020
Datum zadání: 09.12.2020
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 21.07.2022
Datum a čas obhajoby: 07.09.2022 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:27.07.2022
Datum proběhlé obhajoby: 07.09.2022
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. Mgr. Radek Šimík, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce se zaměří na morfologickou a syntaktickou charakteristiku výrazů sto, tisíc, milion a miliarda. Na základě materiálu z korpusů SYN_V8 a ORAL_v1 (případně novějších, budou-li v době zpracování práce k dispozici) popíše jejich substantivní a číslovkové vlastnosti, tj. zejména a) míru ustrnování výrazů se zřetelem k případným ustáleným spojením (zahrnuta bude zejména frekvenční analýza pádů, ve kterých k ustrnování dochází, a nalezený stav bude interpretován s ohledem na pádové systémy v jazycích světa), b) přísudkovou shodu v případech, kdy bude jeden z výrazů v pozici podmětu, c) spojování se jménem počítaného předmětu (frekvence a typy takových spojení a tvary tohoto jména). Dále přinese charakteristiku kontextů, ve kterých jsou výrazy sto a tisíc nahrazeny výrazy stovka a tisícovka (pokud se nějaké takové charakteristiky podaří vypozorovat). Práce se rovněž vyjádří k charakteristice výrazů v odborné literatuře a pokusí se na základě tohoto popisu a výsledků korpusového výzkumu stanovit rozšířenou charakteristiku výrazů zohledňující míru jejich substantivních vs. číslovkových vlastností.
Seznam odborné literatury
BARTOŇ, Tomáš a kol. Statistiky češtiny. Praha: Nakladatelství lidové noviny, 2009.
BLAKE, Barry J. Case. 2nd ed. Cambridge: Cambridge University Press, 2001.
BLAŽEK, Václav. České číslovky v diachronním pohledu. In: Petr Karlík, Marek Nekula, Jana Pleskalová (eds.), CzechEncy - Nový encyklopedický slovník češtiny.
CVRČEK, Václav. Mluvnice současné češtiny 1. Jak se píše a jak se mluví. Praha: Karolinum, 2010.
ČECHOVÁ, Marie, DOKULIL Miloš, HLAVSA Zdeněk, HRBÁČEK, Josef, HRUŠKOVÁ, Zdeňka. Čeština - řeč a jazyk. 3., rozšířené a upravené vydání. Praha: SPN-pedagogické nakladatelství, 2011.
GEBAUER, Jan, TRÁVNÍČEK, František. Gebauerova Příruční mluvnice jazyka českého pro učitele a studium soukromé. 6. nezměněné vyd. Praha: Česká grafická unie, 1939.
HAUSENBLAS, Karel. Spojování číslovek se jménem počítaného předmětu aneb „dvacet jedna metrů." In Slavica Pragensia, 1966, s. 301–310.
HAVRÁNEK, Bohuslav, JEDLIČKA, Alois. Česká mluvnice. 6. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1988.
Internetová jazyková příručka. Dostupné na internetu: .
JIRANOVÁ, Pavlína. Morfologická a syntaktická charakteristika českých číslovek vyjadřujících počet entit, souborů a druhů. 206 s. Diplomová práce. Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Ústav českého jazyka a teorie komunikace. Vedoucí práce Šárka Zikánová. Praha, 2008.
KARLÍK, Petr, NEKULA, Marek, RUSÍNOVÁ Zdenka. Příruční mluvnice češtiny. Vyd. 2., opravené. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2003.
KOMÁREK, Miroslav, KOŘENSKÝ, Jan a kol. Mluvnice češtiny (2). Tvarosloví. 1. vyd. Praha: Academia, 1986.
KOMÁREK, Miroslav. Příspěvky k české morfologii. 2. rozš. vyd. Olomouc: Periplum, 2006.
MALCHUKOV, Andrej L., SPENCER, Andrew, ed. The Oxford handbook of Case. Oxford: Oxford University, 2009.
NOVÁKOVÁ, Anna Josefína. Morfologická a syntaktická charakteristika výrazů půl a čtvrt. Diplomová práce. Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Ústav českého jazyka a teorie komunikace. Vedoucí práce Pavlína Synková. Praha, 2019.
REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Voznice: LEDA, 2015.
Slovník současné češtiny. Dostupné na internetu: .
Slovník spisovného jazyka českého, Praha: Nakladatelství ČSAV, 1960–1971. Dostupné na internetu: .
ŠIMANDL, Josef. Číslovky: obecný rámec, číslovky základní a řadové. In: Kapitoly z české gramatiky. Praha: Academia, 2011.
ŠTÍCHA, František. Akademická gramatika spisovné češtiny. Praha: Academia, 2013. TRÁVNÍČEK, František. Mluvnice spisovné češtiny. Část I. Hláskosloví – tvoření slov – tvarosloví. Praha: Melantrich, 1948.
TRÁVNÍČEK, František. Mluvnice spisovné češtiny. Část II. Skladba. Praha: Melantrich, 1949.
Korpusy:
Kopřivová, M. - Lukeš, D. - Komrsková, Z. - Poukarová, P. - Waclawičová, M. - Benešová, L. – Křen, M.: ORAL: korpus neformální mluvené češtiny, verze 1 z 2. 6. 2017. Ústav Českého národního korpusu FF UK, Praha 2017. Dostupný z WWW:http://www.korpus.cz
Křen, M. – Cvrček, V. – Čapka, T. – Čermáková, A. – Hnátková, M. – Chlumská, L. – Jelínek, T. – Kováříková, D. – Petkevič, V. – Procházka, P. – Skoumalová, H. – Škrabal, M. – Truneček, P. – Vondřička, P. – Zasina, A.: Korpus SYN, verze 8 z 12. 12. 2019. Ústav Českého národního korpusu FF UK, Praha 2019. Dostupný z WWW: http://www.korpus.cz
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK