Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Změny postojů k demokracii u občanů České republiky
Název práce v češtině: Změny postojů k demokracii u občanů České republiky
Název v anglickém jazyce: Changes in the Czech Republic Citizens´Attitudes Toward Democracy
Klíčová slova: demokracie|postoj|fungování demokracie|spokojenost s politickou situací|důvěra|CVVM|ISSP
Klíčová slova anglicky: democracy|stand|functioning of democracy|ISSP|CVVM|satisfaction with political situation|trust
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (21-KSOC)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Jiří Buriánek, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 23.11.2020
Datum zadání: 25.11.2020
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 05.01.2021
Datum a čas obhajoby: 02.09.2021 11:00
Datum odevzdání elektronické podoby:30.07.2021
Datum proběhlé obhajoby: 02.09.2021
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. PhDr. Marek Skovajsa, M.A., Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Formulace výzkumného problému:
Vývoj a postup možné změny pohledu na demokracii a fungování demokratického státu v průběhu let jejího fungování v České republice. Dynamika politických postojů a orientací občanů.

Návaznost na předchozí výzkumy:
Teoretická východiska poskytnou zejména práce Linek, L. (2010) a Linek, L. et al. (2017). naváže také na Rupnik, J. (2009). Příliš brzy unavená demokracie : rozhovor s Karlem Hvížďalou : [časosběrný rozhovor 2001-2009] (Vyd. 1.). Portál. Z výzkumů např. na STEM Ústav empirických výzkumů, z.ú. - Co nám přineslo třicet let svobody? Trendy 10/2019.
Z předchozích výzkumů víme, že občané České republiky hodnotí pozitivně kvalitu života po sametové revoluci, jsou spokojeni s možnostmi nákupu a výběru zboží, možností podnikat a realizovat se. Naopak klesá spokojenost se svobodou médií a otevřením hranic. Z dalších publikací můžeme čerpat, že všeobecná nespokojenost s fungováním politických stran je v české společnosti přítomna již po deseti letech od sametové revoluce. V posledních výzkumech je vidět návrat nejistoty v oblasti dodržování základů demokracie v zemi. Jde o řadu souběžně vedených výzkumů, cílem bude srovnání výzkumů CVVM a ISSP zabývající se kontinuálně otázkami zaměřenými na demokracii, vnímání demokracie a postoje občanů k fungování demokratického státu.
Výzkumná otázka:
Jak se změnil pohled a postoj k demokracii občanů ČR po dobu fungování demokratického státu?
Cíle:
Zhodnocení změny postojů občanů České republiky primárně během posledních 20 let tedy od roku 2000 do roku 2020 s přihlédnutím k prvním deseti letem jejího fungování pomocí rešerše literatury a interpretace dat. Srovnání časové osy vývoje postoje občanů ČR k fungování demokratického státu výzkumů CVVM a ISSP. Cílem je zjistit, zda se data vzešlá z výzkumů v časové ose shodují či zda se liší v tom, co ukazují a zhodnotit dynamiku změny pohledu, politických postojů a možného posunu ve vnímání demokracie. Jsme si vědomi toho, že je výzkumný problém složitý a hraje zde roli mnoho proměnných, a proto jako doplňující metodu volíme sekundární analýzu některých otázek z výzkumu ISSP - Role vlády (1996,2006,2016).
Metodika:
Shrnutí výsledků z výzkumů CVVM Politika (1990-2000)
Srovnání dat z prováděných výzkumů CVVM a ISSP a následná interpretace.
Sekundární analýza některých otázek z výzkumu ISSP - Role vlády (1996,2006,2016). Nalezení vhodné závisle proměnné. Určení hlavních faktorů ovlivňující odpovědi respondentů.
Zdroje dat:
CVVM: Naše společnost (2001-2020); Politika (1990-2000)
ISSP: Národní identita (ISSP 1995); Národní identita (ISSP 2003); Národní identita (ISSP 2013); Občanství (ISSP 2004); Občanství (ISSP 2014); Role vlády (ISSP 1996); Role vlády (ISSP 2006); Role vlády (ISSP 2016)
Hypotézy:
Závěry z kontinuálních výzkumů zaměřených na demokracii, její fungování a pohled občanů na fungování demokratického státu se ve většině případů budou shodovat. Po celkovém zhodnocení obou časových os očekávám v rámci analýzy faktorů některé změny postojů díky generačnímu posunu a vazbu mezi postojem k demokracii a sociálním postavením (konrétně např. relativní sociální deprivací).. Mladá generace může vnímat fungující demokracii jinak, než generace předchozí, a proto může nastat změna postoje a vývoj se postupně zhoršovat.
Charakteristika závěrů:
Očekáváme, že díky srovnání časových os výzkumů CVVM a ISSP zjistíme, že se ve většině bodech shodují, shrneme vývoj postoje občanů ČR k fungujícímu demokratickému státu a díky doplňující sekundární analýze otázek z výzkumu Role vlády (CVVM) nalezneme závisle proměnnou a určíme možné faktory ovlivňující odpovědi respondentů. Sociologická relevance této práce je v dnešní době podstatná, je důležité mít přehled o tom, jak občané vnímají fungování svého státu a jak nahlížejí na praktikovanou demokracii. Demokracie je v postkomunistických zemích občas v ohrožení a dynamika postojů lidí k této ideologii se mění. Má práce shrne vývoj posledních 20 let a ukáže časové osy vývoje z dvou různých výzkumů v otázkách zabývající se tímto tématem. Téma politických postojů občanů státu a dynamiky změny se zabývá mnoho společností kontinuálně a bude se jimi zabývat i v budoucnu, je tedy dobré pokusit se o určité shrnutí.
Seznam odborné literatury
Česká republika v hodnocení Evropské komise 1999. (1999). Ministerstvo zahraničních věcí ČR.
Kopeček, L. (2015). Deformace demokracie? : opoziční smlouva a česká politika v letech 1998-2002 (První vydání). (1999). Psychologický ústav AV ČR.
Linek, L.; Císař, O.; Petrúšek, I.; Vráblíková, K. (2017). Občanství a politická participace v České republice. Praha: Sociologické nakladatelství SLON/ Sociologický ústav AV ČR
Linek, L. (2013). Vliv generační výměny na pokles volební účasti v ČR mezi lety 1990 až 2010. Evropská volební studia 8(1): 3-21.
Linek, L. (2010). Zrazení snu? Struktura a dynamika postojů k politickému režimu a jeho institucím a jejich důsledky. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.
Lyons, P.; Kindlerová, R. (2015). 47 odstínů české společnosti. Praha: Sociologický ústav AV ČR.
Lyons, P. (2017). Political Knowledge in the Czech Republic. Prague: Sociologický ústav AV ČR.
Petrůšek, I. (2015). Analýza chybějících hodnot. Srovnání metod při zkoumání determinantů politické znalosti a příjmu. Praha: Sociologický ústav AV ČR.
Rupnik, J. (2009). Příliš brzy unavená demokracie : rozhovor s Karlem Hvížďalou : [časosběrný rozhovor 2001-2009] (Vyd. 1.). Portál.
Vlachová, K.; (ed.). (2015). Národní identity a identifikace. Česká republika – Visegrádská čtyřka – Evropská unie. Praha: Sociologické nakladatelství SLON/ Sociologický ústav AV ČR
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK