Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Povinnosti zaměstnavatele na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, zejména s přihlédnutím k osobním ochranným pracovním prostředkům
Název práce v češtině: Povinnosti zaměstnavatele na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, zejména s přihlédnutím k osobním ochranným pracovním prostředkům
Název v anglickém jazyce: Obligations of the employer in terms of occupational health and safety with focus on personal protective equipment
Klíčová slova: bezpečnost a ochrana zdraví při práci, osobní ochranné pracovní prostředky, covid-19
Klíčová slova anglicky: occupational health and safety, personal protective equipment, covid-19
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra pracovního práva a práva sociálního zabezpečení (22-KPP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Martin Štefko, Ph.D., DSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 18.11.2020
Datum zadání: 18.11.2020
Datum potvrzení stud. oddělením: 26.04.2022
Datum a čas obhajoby: 26.04.2022 12:30
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 318, 318
Datum odevzdání elektronické podoby:03.03.2022
Datum proběhlé obhajoby: 26.04.2022
Oponenti: doc. JUDr. Jakub Morávek, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tato diplomová práce se věnuje tématu povinnosti zaměstnavatele na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, zejména s přihlédnutím k osobním ochranným pracovním prostředkům. Cílem práce je zanalyzovat současnou právní úpravu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, která byla (a stále je) podrobována zkoušce v důsledku celosvětové pandemie onemocnění COVID-19. Cílem je rovněž zanalyzovat, zda je tato právní úprava dostatečná, zda je jednoznačná a zda pandemie neodhalila nedostatky, které by byly třeba znovelizovat.
První část se věnuje primárně úvodu do úpravy BOZP z hlediska zákoníku práce a analyzuje jednotlivé povinnosti zaměstnavatele. Tato část obsahuje rovněž shrnutí právní úpravy týkající se práv a povinností zaměstnanců na úseku BOZP a obsahuje i zamyšlení se nad úpravou BOZP ve vztahu k agenturním zaměstnancům.
V druhé části je shrnuta vnitrostátní i evropská úprava týkající se OOPP a judikatura na to navazující. V této části je rovněž snaha o shrnutí praktických informací o postupu, jak vyhodnotit rizika na pracovišti a jak na základě vyhodnocení rizik zpracovat seznam OOPP. Rovněž je zde shrnuta finanční stránka poskytování OOPP a zajišťování BOZP, včetně problematiky regresních nároků pojišťoven.
Třetí část je zaměřena na odpovědnost zaměstnavatele za přestupky a trestné činy na úseku BOZP a na kontrolu prováděnou inspektorátem práce, vymezení kompetencí Státního úřadu inspekce práce a oblastních inspektorátů práce a analýz ročních programů kontrolních akcí.
Poslední část je stěžejní a je zaměřena na praktické otázky, které se objevily v oblasti BOZP za doby pandemie COVID-19. Shrnuje opatření, která byl zaměstnavatel povinen přijmout v souvislosti s touto nákazou, postupy při nákaze zaměstnanců, rovněž problematiku pracovních úrazů a nemocí z povolání. Část se věnuje i očkování zaměstnance a právní úpravě práce z domova.
V rámci práce byly objeveny nedostatky právní úpravy týkající se práce z domova a bezpečnosti a ochrany zdraví při práci agenturních zaměstnanců. Zároveň došlo k analýze rozhodnutí trestních soudů týkajících se trestných činů na úseku bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, konkrétně pak trestného činu usmrcení z nedbalosti. Na základě analýzy došlo k zamyšlení se nad dostatečností trestněprávních sankcí a nad přístupem státu k oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci jako takové.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The thesis deals with obligations of the employer in terms of occupational health and safety with focus on personal protective equipment. The main aim of the thesis is to analyse applicable legislation of occupational health and safety that was (and still is) under examination due to COVID-19 pandemic. Further goal is to analyse if the legislation is sufficient, unequivocal or if the pandemic showed some deficiencies which should be amended.
The first part primarily introduces the issue of occupational health and safety in terms of labour code. It continues with analysis and summarization of individual obligations of an employer as well as rights and obligations of an employee. This section then also considers the legislation of occupational health and safety in relation to employment agencies and their employees.
The second part contains European and domestic legislation of personal protective equipment and subsequent case law. One chapter attempts to summarize practical information about procedure of classification of risks and how to subsequently create a list of personal protective equipment based on such procedure. Another chapter of this part then summarizes financial side of providing personal protective equipment and securing occupational health and safety, including the claim of record by health insurance companies.
The third part focuses on employer’s liability for offences and crimes in the field of occupational health and safety. It also focuses on controls made by inspection offices, State Labour Inspection Office’s and Regional Labour Inspectorate’s competences and analysis of annual control plans.
The last part, which represents the main part of the thesis, concentrates on practical issues that have arisen in the field of occupational health and safety during the pandemic of COVID-19. The measures that employer was obliged to take due to pandemic (also due to possible infection of employees) are summarized in one chapter of this part. Moreover, there is one chapter about vaccination of employees and about regulation of home working.
Some insufficiencies of home working legislation and occupational health and safety of agency employees were revealed in this thesis. The analysis of criminal courts decisions concerning crimes in the field of occupational health and safety was made, the main part of analysis was focused on crime of negligent homicide. Based on the analysis, the reflection about adequacy of sanctions and about the state’s approach to the area of occupational health and safety was made.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK