Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Branná povinnost v právním řádu České republiky
Název práce v češtině: Branná povinnost v právním řádu České republiky
Název v anglickém jazyce: Conscription in the legal system of the Czech Republic
Klíčová slova: branná povinnost, profesionální armáda, dobrovolná služba, právní řád České republiky
Klíčová slova anglicky: conscription, professional army, voluntary service, Czech legal system
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra ústavního práva (22-KUP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Jan Kudrna, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 09.11.2020
Datum zadání: 18.11.2020
Datum potvrzení stud. oddělením: 06.12.2021
Datum a čas obhajoby: 03.12.2021 11:30
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 234, 234
Datum odevzdání elektronické podoby:09.10.2021
Datum proběhlé obhajoby: 03.12.2021
Oponenti: JUDr. Jan Grinc, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Hlavním cílem této práce je poskytnout ucelený pohled na právní úpravu branné povinnosti v českém právním řádu. Za tímto účelem práce zpočátku obsahuje vymezení samotného pojmu branné povinnosti, jakož i rozdílu mezi armádou braneckou a armádou profesionální, jelikož oba tyto systémy jsou, či byly v tuzemských ozbrojených silách aplikovány.
K pochopení, proč byla v popisovaných historických obdobích užita právě ta konkrétní forma branné povinnosti, je v práci i kapitola obsahující základní vývojový rámec orientace zahraniční politiky a obranné strategie od vzniku samostatné Československé republiky až po současnost s důrazem jejich dopadů na konkrétní podobu branné povinnosti.
Následně je zařazena obsáhlá třetí kapitola, jejíž každá podkapitola se zabývá konkrétním historickým vývojem způsobů zajišťování obrany území českých zemí od ranného systému tzv. družin v 10. století až po 21. století a plně profesionalizovanou armádu.
Stěžejní částí práce jsou pak kapitoly čtyři až sedm, jež popisují jednotlivé aspekty aktuální právní úpravy branné povinnosti v českém právním řádu, ať už se jedná o samotnou organizaci ozbrojených sil České republiky, služební poměr vojáka z povolání a povinnosti z něho vyplývající včetně omezení některých občanských práv vojáků, dále právní úpravu aktivní zálohy, jakožto svébytné složky ozbrojených sil České republiky, vojáků v záloze či výsluhové náležitosti vojáků. V neposlední řadě jsou kapitoly této části věnovány i správněprávní a trestněprávní odpovědnosti vojáků, tedy přestupkům a trestným činům na úseku branné povinnosti.
Celkové shrnutí aktuální právní úpravy branné povinnosti s přihlédnutím k jejímu dějinnému vývoji je následně provedeno v závěru a zahrnuje i subjektivní hodnocení autora.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The main goal of this thesis is to provide a comprehensive take on a conscription legislation in the Czech legal system. With this in mind the beginning of the thesis includes a definition of conscription as well as the differences between conscripted army and a professional army since both these systems currently are or have been present in Czech armed forces.

To better understand the different types of conscription used throughout the history, the thesis also contains a chapter encompassing a basic development of Czech (Czechoslovak) foreign policy and defence strategy since the birth of an independent Czechoslovakia up to this day, focusing its impact on the concrete type of conscription used in the particular period.

Then, a comprehensive third chapter about a historical development of different types of providing defence to the area of the contemporary Czech Republic is included. Each subchapter is dedicated to a certain historical period since the early system of princely retinues during the 10th century up till the 21st century and a fully professional army.

The main part of the thesis consists of chapters four to seven which describes individual aspects of current conscription legislation such as organization of Czech armed forces, civil service of a professional soldier and obligations arising therefrom including limitation of some of the soldier’s civil rights. Furthermore, it describes legislation of the Active Reserve which is an integral part of the Czech armed forces, soldiers in reserve or retirement benefits. Last but not least are chapters about administrative and criminal liability of the soldiers, thus offenses and crimes against conscription.

A complete overview of current legislation, regarding its historical connotations is listed in the conclusion of the thesis. It also contains author’s subjective evaluation and his opinion.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK