Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Trestněprávní ochrana zvířat před týráním a jiným nevhodným zacházením
Název práce v češtině: Trestněprávní ochrana zvířat před týráním a jiným nevhodným zacházením
Název v anglickém jazyce: Criminal law protection of animals against cruelty and other inappropriate treatment
Klíčová slova: Týrání zvířat, ochrana zvířat, chov zvířat v nevhodných podmínkách.
Klíčová slova anglicky: Animal cruelty, animal protection, breeding animals in iappropriate conditions.
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra trestního práva (22-KTP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Jiří Mulák, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 06.11.2020
Datum zadání: 06.11.2020
Datum potvrzení stud. oddělením: 23.06.2021
Datum a čas obhajoby: 22.06.2021 09:30
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 202, 202
Datum odevzdání elektronické podoby:01.05.2021
Datum proběhlé obhajoby: 22.06.2021
Oponenti: JUDr. Dalibor Šelleng, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomová práce se zabývá ochranou zvířat v České republice z pohledu trestního práva jakožto prostředku právní ochrany ultima ratio. Primárním cílem této práce je analyzovat právní úpravu v zák. č. 40/2009 Sb. de lege lata a zhodnotit možnosti de lege ferenda. V rámci aktuální právní úpravy je pracováno s ust. § 302, § 302a a § 303 trestního zákoníku a současné znění těchto skutkových podstat je porovnáno se zněním předcházejícím. Zvláštní pozornost je věnována zákonu č. 114/2020 Sb., který do českého právního řádu zavedl zcela novou skutkovou podstatu trestného činu chovu zvířat v nevhodných podmínkách a rozšířil výčet trestů v ust. § 52 trestního zákoníku o trest zákazu držení a chovu zvířat. Jednotlivé novoty jsou v práci podrobně rozebrány a rovněž je reagováno na nejčastější argumenty pro i proti přijetí této nové právní úpravy. Sekundární cíl lze pak spatřovat v sociologických úvahách a komparativních studiích.
Diplomová práce se skládá z pěti kapitol, které se dále podrobněji člení. První kapitola představuje klíčové pojmy z oblasti ochrany zvířat, především pak pojem zvíře. Základní pojmy jsou definovány jak ve vztahu k právu soukromému, tak k právu veřejnému. Druhá kapitola zmiňuje historický vývoj ochrany zvířat v právu. Průřez historií je rozdělen na právní úpravu mezinárodní, evropskou a vnitrostátní a kapitola je uzavřena vymezením některých významných mezinárodních organizací zabývajících se ochranou zvířat. Třetí kapitola analyzuje současnou trestněprávní úpravu v zákoně č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, konkrétně rozebírá ust. § 302, § 302a a § 303 TZ a k těmto uvádí i některé statistické údaje. Stěžejní čtvrtá kapitola se zaměřuje na zákon č. 114/2020 Sb., který podrobně rozebírá a analyzuje. Nejdříve jsou představeny hlavní změny, které novela č. 114/2020 Sb. přináší, následuje přiblížení důvodů, které zákonodárce ke změně vedly, dále zaznívají některé nejčastěji opakované argumenty pro a proti přijetí novely, zejména relace trestních sazeb trestných činů týrání zvířat a ostatních trestných činů, zvláště pak trestných činů proti životu a zdraví. Kapitolu uzavírají sociologické úvahy a studie stran možné souvislosti mezi týráním zvířat a násilnou trestnou činností páchanou na lidech. V poslední kapitole jsou uvedeny hlavní aspekty právní úpravy v oblasti ochrany zvířat v některých zemích Evropy. Pro komparaci s českou právní úpravou byla zvolena právní úprava Španělska, Nizozemska, Slovenska a Maďarska. V závěrečném shrnutí jsou prezentovány závěry, na jaké úrovni se nachází česká právní úprava ochrany zvířat ve srovnání s právní úpravou ostatních evropských států.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This diploma thesis deals with animal protection in the Czech Republic from perspective of criminal law as a legal instrument ultima ratio. Primary goal of this thesis is to analyse legal regulation in Act no. 40/2009 Coll., Penal Code, de lege lata and evaluate possibilities de lege ferenda. Within current legal regulation this thesis works with articles 302, 302a and 303 of Penal Code and the current legal regulation is compared with the previous one. Particural attention is dedicated to Act no. 114/2020 Coll., which established entirely new crime into the Czech legal system called Breeding Animals in Iappropriate Conditions and widened the listing of penalties stated in article 52 of Penal Code by penalty of prohibition of keeping and breeding animals. Particular novelties are analysed in detail and the thesis also responds to the most frequent arguments in favour and against passing the new legal regulation. Secondary goal of the thesis can be seen in sociological considerations and comparative studies.
Diploma thesis consists of five chapters, which divide more minutely further. The first chapter introduces key concepts of animal protection area, mainly the term „animal“. Fundamental terms are defined in relation to both private law and public law. The second chapter describes historical development of animal protection in law. Historical overview is divided into international, European and national legal regulation and the chapter concludes with the enumeration of a few significant international organizations dealing with animal protection. The third chapter examines current criminal regulation in Act no. 40/2009 Coll., Penal Code, specifically analyses acrticles 302, 302a and 303 of Penal Code and provides them with certain statistical data. Pivotal chapter four focuses on Act no. 114/2020 Coll., which is examined and analysed in detail. At the beginning of this chapter, principal modifications brought by Act no. 114/2020 Coll., are introduced followed by a list of reasons why legislator decided for the amendment, followed by some of the most frequent arguments in favor and against passing the new legal regulation, especially connection between penalties for Animal Cruelty crimes and other crimes, namely crimes against life and health. The fourth chapter ends with sociological considerations and studies regarding possible connection between animal cruelty and criminal offences against humans. The last chapter offers inside view into legal regulations concerning animal protection of some other European countries. Spanish, Dutch, Slovak and Hungarian legal regulation was chosen to be compared with the Czech one. Final summary evaluates the level of the Czech legal regulation of animal protection in comparison with legal regulations in other European countries.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK