Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Využití prvků mindfulness u dospělých klientů s ADHD
Název práce v češtině: Využití prvků mindfulness u dospělých klientů s ADHD
Název v anglickém jazyce: The Application of the Mindfulness Method on Adult Clients with ADHD
Klíčová slova: ADHD|ADHD v dospělosti|mindfulness|kurz mindfulness|FFMQ-15-CZ
Klíčová slova anglicky: ADHD|ADHD in adults|mindfulness|mindfulness course|FFMQ-15-CZ
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Lenka Morávková Krejčová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 05.11.2020
Datum zadání: 10.11.2020
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 18.11.2020
Datum a čas obhajoby: 03.09.2021 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:23.07.2021
Datum proběhlé obhajoby: 03.09.2021
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Katarína Loneková, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: Mgr. Tereza Štěpánková, Ph.D.
Zásady pro vypracování
Cílem diplomové práce je sledovat využitelnost mindfulness technik ke zmírnění symptomů poruchy pozornosti u dospělé populace s ADHD. Obsahem teoretické části bude vymezení pojmu ADHD/ADD, přehled specifických projevů ADHD u dospělých i intervence napomáhající ke zlepšení ADHD symptomatiky. Součástí teoretické části bude také vysvětlení konceptu mindfulness a představení technik mindfulness, které se podle nejnovějších výzkumů zdají být účinné ve zvyšování kapacity pozornosti i dalších kognitivních funkcí a behaviorálních projevů.

Výzkumná část bude mít formu kvalitativní studie. Bude sledována míra prevalence symptomů na začátku, v průběhu a na konci několikatýdenního individuálního setkávání s klienty, kteří budou v rámci terapie využívat techniky mindfulness. Formou případové studie budou popisovány jednotlivé zkušenosti klientů s tímto programem, a to jak v průběhu kurzu, tak i po skončení kurzu a s odstupem přibližně dvou měsíců pro zjištění trvalosti účinku v čase. Výsledky výzkumu mohou přispět nejen k osvětě ohledně poruchy pozornosti přetrvávající i do dospělosti, ale také mohou rozšířit škálu nabízené pomoci pro dospělé klienty s ADHD o prvky mindfulness.
Seznam odborné literatury
Cairncross, M., & Miller, C. J. (2020). The effectiveness of mindfulness-based therapies for ADHD: a meta-analytic review. Journal of attention disorders, 24(5), 627-643.

Hepark, S., Janssen, L., de Vries, A., Schoenberg, P. L., Donders, R., Kan, C. C., & Speckens, A. E. (2019). The efficacy of adapted MBCT on core symptoms and executive functioning in adults with ADHD: A preliminary randomized controlled trial. Journal of Attention Disorders, 23(4), 351-362.

Janssen, L., de Vries, A. M., Hepark, S., & Speckens, A. E. (2020). The feasibility, effectiveness, and process of change of mindfulness-based cognitive therapy for adults with ADHD: A mixed-method pilot study. Journal of attention disorders, 24(6), 928-942.

Ptáček, R., & Ptáčková, H. (2018): ADHD – variabilita v dětství a dospělosti. Praha: Karolinum.

Zylowska, L., Ackerman, D. L., Yang, M. H., Futrell, J. L., Horton, N. L., Hale, T. S., ... & Smalley, S. L. (2008). Mindfulness meditation training in adults and adolescents with ADHD: A feasibility study. Journal of attention disorders, 11(6), 737-746.

Zylowska, L. (2012). The mindfulness prescription for adult ADHD: An 8-step program for strengthening attention, managing emotions, and achieving your goals. Boston: Shambhala Publications.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK