Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Svoboda pohybu v právu životního prostředí
Název práce v češtině: Svoboda pohybu v právu životního prostředí
Název v anglickém jazyce: Freedom of Movement in the Environmental Law
Klíčová slova: Právo životního prostředí, svoboda pohybu, ochrana životního prostředí
Klíčová slova anglicky: Environmental Law, Freedom of Movement, Environmental Protection
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra práva životního prostředí (22-KPZP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Vojtěch Stejskal, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 09.11.2020
Datum zadání: 18.11.2020
Datum a čas obhajoby: 24.01.2022 12:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 412, 412, 412 Zasedací místnost s prezentační technikou.
Datum odevzdání elektronické podoby:17.12.2021
Datum proběhlé obhajoby: 24.01.2022
Oponenti: JUDr. Sabina Falteisková, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomová práce se zabývá svobodou pohybu v právu životního prostředí, tedy omezeními pohybu vyplývajícími z environmentálních předpisů. Aktuálnost tématu vyplývá jednak z konkrétní situace během pandemie COVID-19, kdy se příroda stala cílem mnoha návštěvníků, a jednak obecně z důvodu rozrůstající se lidské populace či technologického pokroku, který s sebou nese stále nové možnosti využití volného času člověka. Cílem práce je tak prozkoumat aktuální stav legislativy v této oblasti a zhodnotit naplňování jejího účelu, tedy ochrany přírody.
V tomto ohledu bylo zjištěno, že environmentální legislativa víceméně svůj účel naplňuje, kdy poskytuje flexibilní ochranu konkrétním potřebám jednotlivých území. Její nedostatky spočívají zejm. v mezerách, kdy tato zřídka upravuje pohyb zasněženou krajinou nebo neobsahuje natolik obecnou úpravu aplikující se na všechny možnosti pohybu člověka v přírodě. Dalšími úskalími jsou i nízká veřejná povědomost o environmentálních předpisech, jejich značná roztříštěnost a nemožnost dostatečné kontroly ze strany veřejných stráží přímo v terénu pro jejich nízký počet.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This thesis is concerning freedom of movement in the environmental law, i.e. the limitation of movement stemming from environmental legislation. Firstly, it is a current issue due to the COVID-19 pandemic – as the countryside has become a popular destination for many visitors. Secondly, it is a general issue – as the human population expands or as there are new possible ways of spending free time due to technological progress. The aim of this thesis is to analyse the current state of legislation in this area and to assess it in regard to satisfying its purpose, i.e. environmental protection.
It was ascertained that the environmental legislation rather reached its goals, as it offered flexible protection to the specific needs of individual areas. The legislations drawbacks comprised of legal vacuums – it seldom contained provisions for movement in winter countryside or it did not include sufficiently general rules to apply on every manner of movement of people in nature. Another issue of the legislation is the lack of public awareness, its considerable fragmentation and limited chance of it being enforced due to understaffed public guards.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK