Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Domácí násilí ve stejnopohlavních vztazích se zaměřením na proces hledání pomoci u obětí
Název práce v češtině: Domácí násilí ve stejnopohlavních vztazích se zaměřením na proces hledání pomoci u obětí
Název v anglickém jazyce: Domestic violence within same-sex relationships with a focus on victims‘ help-seeking
Klíčová slova: domácí násilí|oběť|stejnopohlavní vztah|proces hledání pomoci
Klíčová slova anglicky: domestic violence|victim|same-sex relationship|help-seeking
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: PhDr. David Čáp, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 26.10.2020
Datum zadání: 26.10.2020
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 18.11.2020
Datum a čas obhajoby: 13.09.2021 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:25.07.2021
Datum proběhlé obhajoby: 13.09.2021
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Zuzana Štěrbová, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce se zaměří na problematiku domácího násilí ve stejnopohlavních vztazích s důrazem na proces hledání pomoci u obětí. Literárně přehledová část seznámí čtenáře s fenoménem domácího násilí, jeho typy, možným průběhem a následky. Dále se bude věnovat dosavadním poznatkům o domácím násilí u stejnopohlavních párů, zaměří se na výskyt a specifika násilí v těchto vztazích, teorie a mýty. Poté se bude zabývat procesem hledání pomoci u obětí domácího násilí, představí jeho koncepční rámec a nastíní možné bariéry v tomto procesu. Následně čtenáře seznámí s dosavadními poznatky o procesu vyhledávání pomoci u obětí násilí ve stejnopohlavních vztazích a jeho specifiky. V závěru se bude věnovat dostupnosti služeb pro oběti z této cílové skupiny v ČR a čtenáře seznámí s příklady dobré praxe ze zahraničí.
Empirická část práce představí kvalitativní výzkum mapující zkušenosti a prožitky jedinců, kteří byli vystaveni domácímu násilí ve stejnopohlavním partnerském vztahu. Výzkum realizovaný formou hloubkových polostrukturovaných rozhovorů si klade za cíl přispět k porozumění zkušenosti s domácím násilím v těchto vztazích z pohledu oběti s akcentem na proces hledání pomoci. Zaměří se na vnímané bariéry v tomto procesu, na faktory, které ho mohou usnadnit, reakce okolí oběti i pracovníků služeb a institucí a vnímanou dostupnost služeb v českém prostředí.
Vzhledem k absenci tuzemských výzkumných studií zabývajících se domácím násilím u stejnopohlavních párů by měly výstupy z této práce poskytnout vhled do tohoto jevu v ČR. Dále by měly umožnit hlubší porozumění tomu, co oběti násilí v těchto vztazích vnímají jako překážky ve vyhledání pomoci a odpoutání se od původce násilí. Tato zjištění by mohla být prospěšná odborníkům, kteří se setkávají s problematikou domácího násilí, ať už v rámci prevence, práce s jedinci s osobní zkušeností s tímto jevem, nebo dalšího výzkumu. Také by mohla přispět ke zvýšení informovanosti o této problematice, a pomoci tak jedincům, kteří se s ní sami potýkají, a jejich okolí.
Seznam odborné literatury
Čírtková, L. & Vitoušová, P. (2007). Pomoc obětem (a svědkům) trestných činů. Praha: Grada.

Hendl, J. (2005). Kvalitativní výzkum. Praha: Portál.

Parry, M. M. & O'Neal, E. N. (2015). Help-seeking behavior among same-sex intimate partner violence victims: An intersectional argument. Criminology, Crim. Just. L & Soc'y, 16, 51.

Peterson, D. & Panfil, V. R. (2014). Handbook of LGBT communities, crime, and justice. Springer New York.

Rollè, L., Giardina, G., Caldarera, A. M., Gerino, E. & Brustia, P. (2018). When intimate partner violence meets same sex couples: A review of same sex intimate partner violence. Frontiers in psychology, 9, 1506.

Ševčík, D. & Špatenková, N. (2011). Domácí násilí: kontext, dynamika a intervence. Praha: Portál.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK