Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Ochrana osobnostních práv v ČLR ve světle nedávno přijatého Občanského zákoníku
Název práce v češtině: Ochrana osobnostních práv v ČLR ve světle nedávno přijatého Občanského zákoníku
Název v anglickém jazyce: Protection of personality rights in China in view of the new Civil Code
Klíčová slova: Osobnostní práva|Občanský zákoník ČLR|čínské právo
Klíčová slova anglicky: Personality rights|Civil Code of the PRC|Chinese law
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sinologie (21-KSI)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Olga Lomová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 21.10.2020
Datum zadání: 21.10.2020
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 23.10.2020
Datum a čas obhajoby: 08.09.2021 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:12.08.2021
Datum proběhlé obhajoby: 08.09.2021
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná pracovníkem v zastoupení a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Martin Hála, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Bakalářská práce se zaměří na ochranu osobnostních práv (renge quan) jako základního východiska pro obecnější otázku ochrany lidských práv. Konkrétně analyzuje, v jaké podobě zaručuje osobnostní práva první občanský zákoník přijatý Všečínským shromážděním lidových zástupců v květnu 2020. Téma bude zpracováno v kontextu čínského právního systému, Ústavy ČLR, a starších právních ustanovení, které nový Občanský zákoník nahrazuje. Podle potřeby budou využity i další právní a zejména stranické dokumenty, které vytvářejí rámec pro pojetí osobnostních práv a jejich ochranu v ČLR. Pomocným nástrojem může být diskuze o tom, zda míra této ochrany bude přístupná všem vrstvám společnosti, či zda bude pro některé v praxi nedostupná (příslušníci národnostních, politických, náboženských menšin). Za tímto účelem bude litera zákona následně konfrontována s dostupnými příklady judikatury. V potaz také mohou být vzaty oficiální dokumenty, které autoritativně předkládají pohled čínských úřadů na problematiku.
Práce bude metodologicky ukotvena v analýze konkrétních dokumentů v čínském originále a s přihlédnutím k existujícím oficiálním překladům do angličtiny. Podle potřeb bude práce čerpat z odborných publikací čínských i zahraničních pozorovatelů čínského práva.
Protože posouzení teorie a praxe ochrany občanských práv v ČLR musí zohlednit specifika stávajícího politického zřízení v ČLR, nabízí se také komparace se situací v socialistickém Československu. Komparace je však především pomocným nástrojem analýzy, nikoliv hlavním tématem práce.
Seznam odborné literatury
Prameny:
Text čínského občanského zákoníku na stránkách VSLZ:www.npc.cn
Oficiální anglické překlady na stránkách www.lawinfochina.com
Neoficiální překlad na https://chinalawtranslate.com
Další dokumenty podle potřeby
Příslušná judikatura dostupná v čínském jazyce na příslušných webových portálech

Literatura:
Chen, Lei, Debating Personality Rights Protection in China: A Comparative Outlook (August 23, 2018). (2018) 26(1) European Review of Private Law 31-55. , Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=3237273
Human rights in China [online]. New York: Nova Science Publishers, ©2009. China in the 21st century series [cit. 2020-10-19]. Dostupné z:https://ebookcentral.proquest.com/lib/natl-ebooks/detail.action?docID=3019625.
Oliphant, Ken. The Legal Protection of Personality Rights: Chinese and European Perspectives. Leiden: Brill, 2018.
Pils, Eva. Human Rights in China: A Social Practice in the Shadows of Authoritarianism. , 2018. Cambridge a Medford: Polity Press, 2018.
Li, Xiaobing. Civil liberties in China [online]. Santa Barbara, CA: ABC-CLIO, ©2010. Understanding China today [cit. 2020-10-19]. Dostupné z: https://ebookcentral.proquest.com/lib/natl-ebooks/detail.action?docID=617048.
Kühn, Z. Ideologie aplikace práva v době reálného socialismu. In Bobek, M. - Molek, P. - Šimíček, V. (eds.) Komunistické právo v Československu. Kapitoly z dějin bezpráví. Mezinárodní politologický ústav, Masarykova univerzita: Brno, 2009, str. 60-92.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK