Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Taktické postupy překonávání lživé výpovědi
Název práce v češtině: Taktické postupy překonávání lživé výpovědi
Název v anglickém jazyce: Tactical methods of overcoming false testimony
Klíčová slova: lživá výpověď, taktické postupy překonávání lživé výpovědi, fyziodetekční vyšetření
Klíčová slova anglicky: false testimony, tactical methods of overcoming false testimony, lie detector
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra trestního práva (22-KTP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Jiří Krupička, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 09.11.2020
Datum zadání: 18.11.2020
Datum potvrzení stud. oddělením: 31.01.2023
Datum a čas obhajoby: 31.01.2023 12:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 313, 313
Datum odevzdání elektronické podoby:02.01.2023
Datum proběhlé obhajoby: 31.01.2023
Oponenti: JUDr. Mgr. Marek Dvořák, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tématem této diplomové práce jsou taktické postupy překonávání lživé výpovědi. Práce si klade za cíl zmapovat a zanalyzovat vybrané kriminalisticko-taktické postupy sloužící k překonávání lživé výpovědi, ale i některé další, ať již dovolené či nedovolené, metody překonávání lživé výpovědi a vymezit mechanismus jejich fungování, a to zejména s ohledem na jejich využití v prostředí České republiky. Závěr diplomové práce je věnován problematice specifického a sporného taktického postupu sloužícího k překonávání lživé výpovědi, kterým je fyziodetekční vyšetření. Diplomová práce je uspořádána do čtyř kapitol, které se člení do podkapitol.
První kapitola se věnuje základní terminologii a jejímu vymezení. Je zde osvětlen pojem výslechu a výpovědi, lživé výpovědi včetně projevů, na základě kterých lze lež ve výpovědi detekovat, pojem věrohodnost a pravdivost, jakož i jednotlivé druhy výslechu dle klasifikačního kritéria úplnosti a věrohodnosti výpovědi.
Ústřední téma diplomové práce je obsahem druhé kapitoly. V této kapitole je vymezen mechanismus fungování a podstata základních taktických postupů výslechu i jednotlivých dílčích taktických postupů výslechu sloužících k překonávání lživé výpovědi. Autorka se též zamýšlí nad výhodami či naopak nevýhodami jednotlivých dílčích taktických postupů. Některé další, ať již dovolené či nedovolené, metody překonávání lživé výpovědi, definuje třetí kapitola. Mezi nedovolenými metodami překonávání lživé výpovědi je vymezen též výslechový postup Johna Reida, tzv. Reidova technika, která je s tématem diplomové práce neodmyslitelně spjata.
V poslední, čtvrté kapitole se autorka věnuje spornému taktickému postupu sloužícímu k překonávání lživé výpovědi, kterým je fyziodetekční vyšetření. Kapitola se zaměřuje na jeho historický původ, praktické provedení, jakož i úskalí jeho užití v trestním řízení.
Závěrem autorka hodnotí dosažení vytyčených cílů a zamýšlí se nad taktikou vedoucí k překonání lživé výpovědi.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The topic of this diploma thesis is tactical methods of overcoming false testimony. This diploma thesis aims to map and analyze selected criminal-tactical procedures used to overcome false testimony, as well as some other methods of overcoming false testimony, whether permitted or not, and to define the mechanism of their operation, especially with regard to their use in the Czech Republic. The diploma thesis concludes with a discussion of a specific and controversial tactical procedure used to overcome false testimony, which is the lie detector. The diploma thesis is organized into four chapters and their subchapters.
The first chapter deals with basic terminology and its definition. It defines the concept of interrogation and testimony, false testimony including the manifestations on the basis of which a lie can be detected in a testimony, the concept of credibility and truthfulness, as well as the different types of interrogation according to the classification criteria of complete and credible testimony.
The main topic of the diploma thesis is contained in the second chapter. This chapter defines the mechanism of operation and the essence of the basic tactical interrogation procedure as well as the partial tactical interrogation procedure used to overcome false testimony. The author also reflects on the advantages and disadvantages of each of partial tactical interrogation procedure. Some other methods of overcoming false testimony, whether permitted or not, are defined in the third chapter. John Reid’s interrogation technique, the so-called Reid Technique, which is inherently linked to the topic of this diploma thesis, is also defined among the illicit methods of overcoming false testimony.
In the last, fourth chapter, the author discusses a controversial tactical procedure used to overcome false testimony, which is the lie detector. The chapter focuses on its historical origin, its practical implementation and the pitfalls of its use in criminal proceedings.
Finally, the author evaluates the achievement of the set objectives and reflects on the tactics leading to overcoming false testimony.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK