Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Souběh výkonu funkce člena statutárního orgánu kapitálové obchodní společnosti s pracovním poměrem
Název práce v češtině: Souběh výkonu funkce člena statutárního orgánu kapitálové obchodní společnosti s pracovním poměrem
Název v anglickém jazyce: Concurrence of membership in governing body of a limited company and employment relationship
Klíčová slova: souběh funkcí, statutární orgán, pracovní poměr
Klíčová slova anglicky: concurrence of functions, member of a statutory body, employment relationship
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Lucie Josková, Ph.D., LL.M.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 20.10.2020
Datum zadání: 23.10.2020
Datum potvrzení stud. oddělením: 11.05.2021
Datum a čas obhajoby: 10.05.2021 16:40
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 231, multimediální učebna 231
Datum odevzdání elektronické podoby:11.03.2021
Datum proběhlé obhajoby: 10.05.2021
Oponenti: doc. JUDr. Kateřina Eichlerová, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tato diplomová práce je zaměřena na problematiku souběhů výkonu funkce člena statutárního orgánu ve společnostech s ručením omezeným a akciových společnostech s pracovním poměrem k téže obchodní společnosti. Hlavním cílem práce je analyzovat otázku souběhů z hlediska aktuální i historické právní úpravy, judikatury a odborné diskuze, tedy vymezit, zda a za jakých podmínek je ve stávajícím právním prostředí umožněno působit v téže společnosti na pozici zaměstnance i člena statutárního orgánu.
Diplomová práce je obsahově rozdělena na úvod, pět kapitol, které jsou dále členěny na příslušné podkapitoly, a závěr. První kapitola je zaměřena na vymezení právních pojmů, jež jsou stěžejní pro pochopení problematiky souběhů, jakož i na nastínění důvodů, které ke vzniku souběhů funkcí v našem právním prostředí vedou.
Druhá a třetí kapitola, jež jsou těžištěm diplomové práce, se pak věnují rekapitulaci historického vývoje vnímání otázky souběhů od dob první republiky až do současnosti. Autorka se zde zabývá nejen rozličnou judikaturou českých soudů či výslovnou úpravou v právních předpisech, neopomíjí ani navrhovanou právní úpravu v rámci rekodifikace soukromého práva.
Čtvrtá kapitola se zaměřuje na specifické případy souběhů, mezi něž autorka řadí historicky odlišné vnímání souběhů v poměrech zákona o bankách či otázku souběhů funkcí v koncernovém právu a v případě prokuristy. Zároveň je zde pojednáno o možnosti podřízení smlouvy o výkonu funkce režimu zákoníku práce.
V poslední kapitole pak autorka věnuje pozornost takzvané velké novele zákona o obchodních korporacích, která nabyla účinnosti k 1. 1. 2021 a která přinesla změny týkající se členů statutárních orgánů. V jejím závěru pak navrhuje řešení problematiky souběhů de lege ferenda.
Závěr práce je věnován zhodnocení zjištěných poznatků a vyjádření názoru autorky k otázce přípustnosti souběhů v našem právním řádu.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This thesis is focused on the concurrence of the membership in the statutory body of a limited liability company and a joint stock company and the employment relationship with the same company. The aim of this thesis is to analyse the issue of such concurrence in terms of both current and historical legislation, case law and professional discussion. Using the above, the author tries to define, whether and under what conditions is possible to operate both as an employee and a member of a statutory body in the same company.
The content of this thesis is divided into an introduction, five chapters, which are further divided into relevant subchapters, and a conclusion. The first chapter is focused on the definition of legal concepts that are crucial for understanding the issue of concurrence of functions. At the same time the reasons which may lead to the occurrence of such concurrence are outlined.
The main chapters of this thesis are the second and the third. These chapters are devoted to a recapitulation of the historical development of this issue from the time of the First Czechoslovak Republic to the present time. In those, the author deals not only with the various case law of the Czech courts or explicit legal regulations, but also does not neglect the proposed legal regulation within the recodification of private law.
The fourth chapter is focused on specific cases of concurrence of functions, among which the author ranks a historically different perception of concurrence in the context of the banking law or the issue of concurrence of functions in case of controlled and controlling entities as well as in the case of a holder of the procuration. At the same time, the possibility of application of the relevant provisions of the Labour Code to a contract on the performance of the office is discussed here.
In the last chapter, the author pays attention to the amendment to the Business Corporations Act, which came into effect on 1 January 2021 and which brought some major changes concerning the members of the statutory bodies. In the end, she proposes a solution to the problem of the concurrence of functions de lege ferenda.
The conclusion of the thesis is devoted to the evaluation of the findings and the expression of the author's opinion on the issue of admissibility of concurrence of functions in our legal system.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK