Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Oznamování trestných činů a jeho kriminologický význam
Název práce v češtině: Oznamování trestných činů a jeho kriminologický význam
Název v anglickém jazyce: Criminal Complaints and its Significance in Criminology
Klíčová slova: Trestní oznámení, Oznamovatel trestného činu, Vývoj kriminality
Klíčová slova anglicky: Criminal Complaints, Crime Reporter, Trends in Criminality
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra trestního práva (22-KTP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Jaromír Hořák, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 12.11.2020
Datum zadání: 18.11.2020
Datum potvrzení stud. oddělením: 28.03.2022
Datum a čas obhajoby: 28.03.2022 09:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 313, 313
Datum odevzdání elektronické podoby:17.02.2022
Datum proběhlé obhajoby: 28.03.2022
Oponenti: doc. JUDr. Bc. Vladimír Pelc, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Oznamování trestných činů a jeho kriminologický význam
Abstrakt
Trestní oznámení je pro orgány činné v trestním řízení nejvýznamnějším zdrojem prvotních informací o spáchaných trestných činech. Počet podaných trestních oznámení a ochota veřejnosti trestné činy oznamovat přímo ovlivňují počet zahájených trestních řízení, stíhání a odsouzených pachatelů, tedy boj státu (resp. společnosti) s kriminalitou. Institut trestního oznámení je v rámci práce zkoumán po stránce právní, kriminologické, sociologické i psychologické. Konečně je zjišťována skutečná role trestních oznámení v boji proti kriminalitě prostřednictvím statistik.
Tématem práce je kriminologický význam oznamování trestných činů. V rámci práce je pojem trestního oznámení představen a právně ukotven jako způsob, jímž se orgány činné v trestním řízení dozvídají o skutečnostech nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin. Je pojednáno o náležitostech trestního oznámení a následcích případných formálních a obsahových nedostatků. Několik slov je věnováno povinnostem trestní oznámení učinit a toto přijmout, postupu a způsobům vyřízení, ale i protiprávním jednáním, kterých se mohou oznamovatelé při podávání trestních oznámení dopustit.
V rámci práce je věnována pozornost i osobě oznamovatele (případně jeho další roli v trestním řízení: oběť, poškozený, svědek). Je rozebrán postup, který je třeba, aby policejní orgán následoval, a jsou doporučeny jistá zlepšení (zejména ve vztahu k obětem trestných činů, aby nedocházelo k jejich sekundární viktimizaci apod.). Důvěra v orgány činné v trestním řízení je významnou okolností pro rozhodování o podání trestního oznámení, je jí proto rovněž věnováno několik slov.
Konečně jsou v práci porovnána dostupná statistická data související s podanými trestními oznámeními s daty demografickými a týkajícími se vývoje kriminality, a to jak v České republice, tak na úrovni Evropské unie.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Criminal Complaints and its Significance in Criminology
Abstract
Criminal reporting is the most important source of initial information on criminal offences for law enforcement authorities. The number of filed criminal complaints and the willingness of the public to report crimes affect the number of initiated criminal proceedings, prosecutions and convicted offenders, i.e., the fight of the state (or society) against crime, directly. The institute of criminal complaints is examined in terms of law, criminology, sociology, and psychology. Finally, the real role of criminal complaints in the fight against crime is identified through statistics.
The topic of the thesis is the criminological significance of reporting crimes. Within the thesis, the concept of criminal complaints is introduced and legally classified as a way in which the law enforcement authorities learn about the facts indicating that a crime has been committed. The requirements of the criminal complaint and the consequences of any formal and content deficiencies are mentioned, too. There are also discussed the obligations to make and receive a criminal complaint, the procedure, and ways of settlement, but also to the unlawful acts which the reporters may commit when making criminal complaints.
The thesis also pays attention to the reporters (or their other roles in criminal proceedings: victim, injured, witness). The procedure that needs to be followed by the police authority is analysed and certain improvements are recommended (especially in relation to treating victims of crime in order to prevent their secondary victimization, etc.). Trust in law enforcement authorities is an important factor in deciding on making a criminal complaint, therefore, this issue is mentioned, too.
Finally, the thesis compares the available statistical data related to the criminal complaints with demographic data and trends in criminality, both for the Czech Republic and at the level of the European Union.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK