Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Hravé chování rodičů s potomky ve fylogenetickém srovnání
Název práce v češtině: Hravé chování rodičů s potomky ve fylogenetickém srovnání
Název v anglickém jazyce: Parent-offspring play behaviour in phylogenetic comparison
Klíčová slova: hra|hravé chování|funkce hry|rodičovská hra|mateřská hra|otcovská hra|fylogenetické srovnání
Klíčová slova anglicky: Play|Playful behaviour|Motivation for play|Parental play|Maternal play|Paternal play|Phylogenetic comparison
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Marek Špinka, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 12.10.2020
Datum zadání: 12.10.2020
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 24.02.2021
Datum a čas obhajoby: 22.06.2021 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:12.05.2021
Datum proběhlé obhajoby: 22.06.2021
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Iva Linda Maruščáková
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem práce je navrhnout takovou typologii hry rodičů s potomky, která by umožnila mezidruhové srovnání, vymezit a systematicky uspořádat formy hravého chování potomků (do začátku puberty) s rodiči u člověka u člověka a některých vybraných druhů savců, vytvořit přehled současné literatury, která se zabývá výzkumem hry rodičů s potomky u člověka a u vybraných druhů savců, a navrhnout výzkum, který porovná hravé chování otců a matek s potomky u člověka v mezidruhovém srovnání s dalšími druhy vybraných savců
Obsahem literárně přehledové části bude stručné představení pojmu hry a shrnutí názorů na motivaci k hravému chování u mláďat savců a u jejich rodičů, typologie hravého chování prepubertálních jedinců s rodiči umožňující mezidruhové srovnání, přehled současných poznatků v oblasti hry rodičů s dětmi – poznatky z výzkumů, které se zabývají srovnáváním hravého chování otců s potomky a matek s potomky.

Cílem výzkumu je porovnat, jakou roli zastává otec a matka v hravém chování u člověka a druhů, které jsou stejně jako člověk monogamní, či zachovávají relativně stálé rodinné uskupení. Jako výzkumnou otázku si kladu, jakým způsobem se odlišuje hra matek s dětmi a otců s dětmi u člověka ve srovnání s ostatními druhy.
Výzkum proběhne pomocí transkripce z již existujících záznamů her dětí a mláďat dalších vybraných druhů savců s rodiči, která jsou volně umístěna na internetu – např. různé dokumenty o zvířatech. Případně se nabízí možnost kontaktovat výzkumníky, kteří se podobnému tématu již věnovali a požádat je o jejich záznamy, které použili pro své studie.

Data z výzkumu mohou pomoci objasnit roli otce a matky ve hravém chování s jejich dětmi. Ukázat, zda jsou role výrazně odděleny nebo se navzájem prolínají. Zda existují hry, které děti preferují hrát s některým z rodičů, a zda se tento trend objevuje i u jiných druhů, nejen u člověka. V praxi by dané informace mohli být užitečné např. pro nekompletní rodiny, kde je přítomen z nějakých důvodů pouze jeden z rodičů.
Seznam odborné literatury
Burghardt, G. M. (2006). The Genesis of Animal Play: Testing the Limits (1st ed.). A Bradford Book.

Gregory, J., Kivisto, K. L., Perdue, N. H., & Estell, D. B. (2019). Father-child play, child emotional dysregulation, and adolescent internalizing symptoms: A longitudinal multiple mediation analysis. Development And Psychopathology, 31(04), 1325-1338.

Goffin, K. C., Kochanska, G., & Yoon, J. E. (2020). Children’s theory of mind as a mechanism linking parents’ mind-mindedness in infancy with children’s conscience. Journal Of Experimental Child Psychology, 193, 104784-104797.

Valenta, M. & Humpolíček, P. (2017). Hra v terapii. Praha: Portál

Veselovský, Z. (2005) Etologie: biologie chování zvířat. Praha: Academia.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK