Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Pojetí domova u dětí ve střídavé péči rodičů
Název práce v češtině: Pojetí domova u dětí ve střídavé péči rodičů
Název v anglickém jazyce: The perspectives of children from shared-parenting care towards the experience of a home
Klíčová slova: Střídavá péče|pojetí domova|porozvodové uspořádání rodiny|děti ve střídavé péči|charakteristiky domova|rodinné vztahy
Klíčová slova anglicky: Shared physical custody|the perception of home|family arrangements after divorce|children in shared physical custody|family relationships
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Ilona Gillernová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 06.10.2020
Datum zadání: 06.10.2020
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 18.11.2020
Datum a čas obhajoby: 13.09.2022 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:24.07.2022
Datum proběhlé obhajoby: 13.09.2022
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Kamila Urban, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: PhDr. Václav Mertin
Zásady pro vypracování
Cílem diplomového projektu je zmapovat, jak děti, které jsou ve střídavé péči rodičů, vnímají domov. Diplomová práce se pokusí nastínit, které elementy jsou pro děti důležité, aby se v nově vzniklých domácnostech po rozvodu rodičů cítily jako doma. Téma reaguje na to, že k této problematice je u nás málo empirických zjištění, ačkoli jde o velmi frekventovaný společenský fenomén.
Obsahem literárně přehledové části bude shrnutí dosavadních poznatků k tématu pojetí domova, například, které faktory přispívají k tomu, aby jedinci zažívaly pocit domova, dále pak střídavé péče a pohledu dětí na obojí. Tato část se bude opírat nejen o psychologické, ale do jisté míry také o sociologické, pedagogické, právní i další odborné zdroje domácí a zejména zahraniční.

Pro výzkumnou část projekt předpokládá kvalitativní design. Bude se věnovat tomu, jak děti vnímají domácnosti/domov svých rodičů po rozvodu a co jim pomáhá, aby měly pocit bezpečí domova. Výzkum bude zaměřen na děti ve starším školním věku. S respondenty budou vedeny rozhovory, které budou doplněny o další dotazovací metody. Rozhovory budou následně kvalitativně zpracovány a výsledkem výzkumné části bude utvoření výzkumných hypotéz.
Výsledky výzkumu přispějí k osvětlení problematiky střídavé péče a jejího dopadu na děti. Získané poznatky mohou být následně využity v dalším zkoumání a mohou být prospěšné nejen na poli psychologie, ale také sociální práce či právní praxe.
Seznam odborné literatury
Hogenová, A. (2013). Fenomén domova. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Pedagogická fakulta.

Hymowitz, P. (2005). Relocation: Parents’ needs, children’s interests. In L. Gunsberg & P. Hymowitz (Eds.), A handbook of divorce and custody: Forensic, developmental, and clinical perspectives. (pp. 301–314). The Analytic Press/Taylor & Francis Group.

Matějček, Z. (2002). Krizové situace v rodině očima dítěte: dětská závist, žárlivost, nevěra a rozvod, nový partner v rodině, nevlastní sourozenci, vzpomínky z dětství (Vyd. 1.). Praha:Grada.

Novák, T. (2013). Střídavá péče o dítě: zájem dítěte především (Vyd. 1.). Praha: Portál.

Oláh, M. (2016). Střídavá péče o dítě: Cochemská prax v EU – šance pro naše děti. Praha: Spravedlnost dětem – sdružení pro ochranu práv dětí, rodičů a prarodičů.

Smart, C., Neale, B., & Wade, A. (2001). The changing experience of childhood: Families and divorce. Cambridge, UK: Polity.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK