Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Pracovní doba a doby odpočinku
Název práce v češtině: Pracovní doba a doby odpočinku
Název v anglickém jazyce: Working hours and rest periods
Klíčová slova: pracovní doba, doba odpočinku, novela zákoníku práce
Klíčová slova anglicky: Working hours, Rest period, Amendment to the Labour Code
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra pracovního práva a práva sociálního zabezpečení (22-KPP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Margerita Vysokajová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 09.11.2020
Datum zadání: 18.11.2020
Datum potvrzení stud. oddělením: 08.11.2023
Datum a čas obhajoby: 07.11.2023 14:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 135, 135
Datum odevzdání elektronické podoby:26.09.2023
Datum proběhlé obhajoby: 07.11.2023
Oponenti: JUDr. Jakub Tomšej, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomová práce se zabývá tématikou pracovní doby a doby odpočinku. Tyto právní instituty jsou představeny nejen z pohledu vnitrostátní právní úpravy de lege lata, ale nastiňují rovněž jejich historický vývoj od doby středověku až po současnost, včetně jejich značné provázanosti jak s unijním, tak mezinárodním právem. Významná část práce je dále věnována flexibilním formám pracovní doby jako je například práce na dálku, jejíž popularita v posledních letech vzrostla především v souvislosti s celosvětovou pandemií COVID-19. Tento alternativní způsob v té době představoval ideální variantu, jak minimalizovat riziko šíření nemoci a zároveň umožnil zaměstnancům i zaměstnavatelům pokračovat ve výkonu jejich pracovních činností.
Vzhledem k tomu, že se jak pracovní doba, tak doby odpočinku dotýkají téměř každého ekonomicky aktivního člověka pohybujícího se na trhu práce, jsou v závěrečné práci rovněž v krátkosti zmíněny související psychologické dopady, které mohou v životě jednotlivce ve spojitosti s nastavením pracovní doby a s dobami odpočinku nastat. Technologický vývoj v posledních dekádách nabírá stále na rychlosti a přináší s sebou mnoho změn snad ve všech životních etapách člověka. To klade nemalé nároky nejen na nás samotné, ale také na zákonnou úpravu, neboť je dnes již nezbytností, aby i právo bylo schopno se tomuto nezastavitelnému pokroku přizpůsobit a dokázalo adekvátně reagovat na současné potřeby jak zaměstnanců, tak společnosti celkově.
Důkazem této naléhavé potřeby bylo na unijní úrovni schválení dvou významných pracovněprávních směrnic v červnu 2019, které reagovaly na zvýšené požadavky jednotlivců související s rostoucím trendem nastavení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem (tzv. work-life balance). To vedlo k právním změnám také na národní úrovni, jež vyústily ve schválení novely zákoníku práce v září roku 2023. Z tohoto důvodu je diplomová práce vypracována již v souladu s novou vnitrostátní právní úpravou, jejíž účinnost nastane 1. října 2023, v případě dovolené zaměstnanců pracujících na dohodu o pracích konaných mimo pracovní poměr 1. ledna 2024.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The master's thesis deals with the topic of working hours and rest periods. These legal institutes are presented not only from the perspective of current domestic legal regulations de lege lata but also outline their historical development from the medieval period to the present, including their significant connections with both EU and international law. A significant part of the work is also dedicated to flexible forms of working hours, such as remote work, which popularity has increased in recent years, especially in the context of the global COVID-19 pandemic. At that time, this alternative method represented an ideal way to minimize the risk of disease transmission while allowing both employees and employers to continue their work activities.
Given that both working hours and rest periods affect nearly every economically active individual in the labour market, the master's thesis also briefly mentions related psychological impacts that can occur in an individual's life in connection with the setting of working hours and rest periods. Technological advancements in recent decades have been gaining momentum and bringing many changes in almost all stages of a person's life. This places significant demands not only on individuals themselves but also on legal regulation. It has become a necessity for the law to adapt to this unstoppable progress and be capable to respond adequately to the current needs of both employees and society.
The evidence of this pressing need was the approval of two significant labour law directives at the EU level in June 2019, which responded to the increased demands of individuals related to the growing trend of achieving a balance between work and private life (the so-called work-life balance). This led to legal changes also at the national level, resulting in the approval of an amendment to the Labour Code in September 2023. Therefore, the master's thesis has been prepared in accordance with the new domestic legal regulations, which will come into effect on October 1, 2023, and for employees working on agreements for work performed outside an employment relationship, it will take effect on January 1, 2024.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK