Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Činnost mimořádných lidových soudů v období let 1945 - 1948
Název práce v češtině: Činnost mimořádných lidových soudů v období let 1945 - 1948
Název v anglickém jazyce: Activities Extraordinary People's Courts in the period 1945- 1948
Klíčová slova: mimořádný lidový soud retribuce konfiskace
Klíčová slova anglicky: extraordinary people´s court retribution confiscation
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra právních dějin (22-KPD)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Jan Kuklík, DrSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 11.04.2013
Datum zadání: 11.04.2013
Datum potvrzení stud. oddělením: 27.09.2020
Datum a čas obhajoby: 31.03.2022 11:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 412, 412, 412 Zasedací místnost s prezentační technikou.
Datum odevzdání elektronické podoby:15.12.2021
Datum proběhlé obhajoby: 31.03.2022
Oponenti: doc. JUDr. Jiří Šouša, Ph.D.
  doc. JUDr. Vilém Knoll, Ph.D.
 
 
Předběžná náplň práce
Obsahem této práce je pojednání o retribučním soudnictví, které bylo realizováno po druhé světové válce dle dekretu prezidenta republiky č. 16/1945 Sb. o potrestání nacistických zločinců, zrádců a jejich pomahačů a o mimořádných lidových soudech, známého jako tzv. velký retribuční dekret, na základě kterého bylo v sídle tehdejších krajských soudů zřízeno 24 tzv. mimořádných lidových soudů. Práce obsahuje nejen výklad tohoto retribučního dekretu a jeho prováděcích předpisů, ale také exkurz do období jeho přípravy a vzniku, ze kterého je možno čerpat souvislosti a význam některých ustanovení právních předpisů, který samotný legislativní text, nemůže poskytnout. Zvláštní důraz je kladen na zkoumání matérie procesních práv obžalovaných v rámci řízení před těmito soudy. Součástí práce je také popis několika konkrétních případů projednávaných před mimořádnými lidovými soudy. Na závěr je zkoumána otázka, zda je možné se domoci změny rozsudku mimořádného lidového soudu v podmínkách dnešního platného právního řádu, a to právě na základě porušení práv obžalovaných.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The content of this work is a treatise on the retributive justice, which was realized after Second World War according to the Decree by President Edvard Beneš No. 16/1945 Coll. the punishment of Nazi criminals, traitors and their helpers, and the extraordinary people's court, known as the so-called Great Retribution Decree. On the basis of this decree, 24 so-called Extraordinary People's Courts were established at the seat of the regional courts of that time. The work contains not only the interpretation of this decree and its implementing regulations, but also an excursion into the period of its preparation and origin, from which it is possible to infer the context and importance of some legal provisions which the legislative text itself can not provide. Finally, the question is examined whether it is possible to obtain a change in the judgment of the Extraordinary People's Court in the conditions of the current legal system, precisely on the basis of the violation of the rights of the defendants.The work also contains a description of several specific cases heard by Extraordinary People’s Courts.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK