Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Průběh procesu coming outu ne-heterosexuálních osob
Název práce v češtině: Průběh procesu coming outu ne-heterosexuálních osob
Název v anglickém jazyce: The Process of Coming Out in Non-Heterosexual People
Klíčová slova: coming out|heteronormativita|ne-heterosexualita|sexuální identita|sexuální orientace
Klíčová slova anglicky: Coming out|Heteronormativity|Non-heterosexuality|Sexual identity|Sexual orientation
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Hedvika Boukalová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 22.09.2020
Datum zadání: 22.09.2020
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 29.09.2020
Datum a čas obhajoby: 13.09.2021 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:24.07.2021
Datum proběhlé obhajoby: 13.09.2021
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: RNDr. Michal Pitoňák, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem práce je poskytnout vhled do tematiky coming outu a LGBTQ psychologie obecně, oblasti v české psychologii často opomíjené, a přispět k rozvoji psychologického bádání na tomto poli.
Obsahem teoretické části bude vysvětlení pojmu coming-out a popis procesů, které se odehrávají v psychologickém vývoji ne-heterosexuálních lidí dospívajících v heteronormativní společnosti. Primárně bude práce rozdělena na dvě části: vnitřní a vnější coming out. V první jmenované se budeme zabývat konkrétními momenty procesu uvědomění si vlastní sexuální orientace odlišné od většiny, především v souvislosti se skrýváním sexuální identity a z ní plynoucí neviditelnosti celého tématu, druhá část bude souviset spíše s heteronormativní společností a stigmatizací těchto osob.

Výzkumná část se bude zabývat konkrétními momenty vnitřního coming outu, kdy a jak nastalo u daných lidí v minulosti uvědomění si odlišnosti od většinové společnosti. Bude se jednat o kvalitativní mapující výzkum, vedený prostřednictvím semistrukturovaného rozhovoru, při němž bude zkoumám proces coming outu u 5-10 respondentů. Skupina respondentů bude v rámci možností heterogenní, především co se doby coming outu a reakcí okolí týká.

Výsledky výzkumu přispějí k poznání důležitých fenoménů, které proces coming outu provázejí: od vnitřních jako jsou pochybnosti či úzkost až po ty vnější jako reakce rodiny, vrstevníků či kolegů. Identifikace kritických momentů napomůže také k lepšímu zvládání procesu coming out u samotných ne-heterosexuálních osob i v jejich okolí. V konečném důsledku práce přispěje ke zviditelnění tohoto tématu, k otevřenější diskusi o něm, navázání dialogu o jeho (ne)zbytnosti a přispěje také k detabuizaci a destigmatizaci ne-heterosexuálních osob ve společnosti.
Seznam odborné literatury
Clarke, V., Ellis, J. S., Peel, E., & Riggs, D. (2010). Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Queer Psychology An Introduction. Cambridge: Cambridge University Press.

Fafejta, M. (2016). Sexualita a sexuální identita. Praha: Portál.

Hatzenbuehler, M. L. (2014). Structural Stigma and the Health of Lesbian, Gay, and Bisexual Populations. Current Directions in Psychological Science, 23(2), 127–132.

Hendl, J. (2005). Kvalitativní výzkum: základní metody a aplikace. Praha: Portál.

Herek, G. M. (2009). Contemporary Perspectives on Lesbian, Gay, and Bisexual Identities. (D. A. Hope, Ed.), Contemporary Perspectives on Lesbian, Gay, and Bisexual Identities (Vol. 54). New York, NY: Springer New York

Meyer, I. H., & Northridge, M. E. (Eds.). (2007). The Health of Sexual Minorities. Boston, MA: Springer US.

Pachankis, J. E., Hatzenbuehler, M. L., Mirandola, M., Weatherburn, P., Berg, R. C., Marcus, U., & Schmidt, A. J. (2016). The Geography of Sexual Orientation: Structural Stigma and Sexual Attraction, Behavior, and Identity Among Men Who Have Sex with Men Across 38 European Countries. Archives of Sexual Behavior.

Sloboda, Z. (2016). Dospívání, rodičovství a (homo)sexualita. Praha: Pasparta.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK