Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Psychologické souvislosti kariérového vzdělávání a kariérového poradenství u adolescentů
Název práce v češtině: Psychologické souvislosti kariérového vzdělávání a kariérového poradenství u adolescentů
Název v anglickém jazyce: Psychological context of career education and career counselling in adolescence
Klíčová slova: Kariérové vzdělávání|kariérové poradenství|kariérové rozhodování|kariérové intervence
Klíčová slova anglicky: Career counselling|career education|career decision-making|career intervention
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Ilona Gillernová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 22.07.2020
Datum zadání: 22.07.2020
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 11.08.2020
Datum a čas obhajoby: 31.01.2022 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:02.12.2021
Datum proběhlé obhajoby: 31.01.2022
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Bc. Lucie Zernerová, M.Sc., Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem práce je popsat psychologické proměnné, které mají přímou vazbu na kariérové poradenství a vzdělávání u adolescentů.
Starší výzkumy týkající se kariérového poradenství a vzdělávání se zaměřovaly na individuální rozdíly v zájmech dětí a dospívajících, na jejich představu o budoucím směřování, a uvažovaly především o osobnostních rysech vázaných na určitou pracovní pozici. Moderní pojetí kariérového vzdělávání i kariérového poradenství se zabývá koncepty, které úzce souvisejí s řadou psychologických disciplín (mj. se řeší témata sebepoznání, well-being, celoživotní vývoj, rozpoznání potenciálu jedince). Budoucí orientace je závislá na dovednosti plánování, na formování identity, na schopnosti rozhodování, ale také na kontextuálních faktorech, jako je například poptávka na trhu práce. Důraz na kariérní poradenství je zmíněn i v oficiálních dokumentech, jako je Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+. V praxi se však, navzdory tradici profesního poradenství, popsané moderní koncepci věnuje jen minimální množství odborníků v ČR, zatímco v řadě vyspělých států světa jde o významný společenskovědní obor.
Školní psycholog sehrává v kariérovém poradenství významnou roli z hlediska různých forem psychodiagnostiky i zevrubné znalosti vývojových charakteristik dospívání. Teoretická část proto nabídne výčet diagnostických nástrojů, které je možné pro kariérové vzdělávání použít. Dále budou v teoretické části zmíněny faktory ovlivňující výběr povolání u adolescentů. Mezi jinými vrstevnické vztahy, rodinné zázemí, socioekonomický status, genderová identita či kultura. V neposlední řadě se bude teoretická část také zabývat některými klasickými teoriemi kariérového rozvoje, například sociálně kognitivní kariérová teorie, nebo teorie Münsterberga a Hollanda.

Cílem praktické části diplomové práce je navrhnout intervenční model kariérového poradenství pro skupinu středoškolských studentů.
Bude proveden kvalitativní výzkum a data budou získána metodou Focus groups. Pomocí moderované diskuse a jiných diagnostických nástrojů bude zjištěno, jaké psychologické proměnné hrají pro středoškoláky roli při rozhodování o budoucí profesní kariéře a co by od kariérního poradenství ve školách očekávali (vyjasnění sebeobrazu, pomoc s rozhodováním, informace o světě práce, vyrovnávání se s překážkami apod.). Výsledky nabídnou doporučení pro školní psychology a výchovné poradce ohledně poptávky studentů, ale také návrh konkrétního modelu intervencí pro práci s dospívajícími v rámci kariérového poradenství ve školách.
Seznam odborné literatury
Brown, S. D., & Lent, R. W. (Eds.). (2013). Career development and counseling: Putting theory and research to work (2nd ed ed.). Hoboken, N.J.: Wiley.

Ehlová, M. (2016). Školní poradenské služby na středních školách poskytované výchovnými poradci. Pedagogika, 66(5), 570–591.

Hlaďo, P. (2012). Profesní orientace adolescentů: Poznatky z teorií a výzkumů (1. vyd.). Brno: Konvoj.

OECD. (2004). Career guidance a handbook for policy makers [Online]. Brussel: European Commission. Retrieved from http://www.oecd.org/edu/innovation-education/34060761.pdf

Pattonová, W., & McMahonová, M. (2015). Kariérový rozvoj a systémová teorie: propojení mezi teorií a praxí. Centrum Euroguidance.

Pýchová, S., Madziová, D., Košťálová, H., & Drahoňovská, P. (2020). Kariérové poradenství na každý pád. Wolters Kluwer.

Robertson, P. (2017). Positive psychology and career development. British Journal of Guidance & Counselling, 46(2), 241-254.

Vendel, Š. (2008). Kariérní poradenství. Praha: Grada.

Zunker, V. G. (2006). Career counseling: a holistic approach. Belmont, CA: Thomson/Brooks-Cole.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK