Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Působení filmů na prožívání a jejich využití v terapii deprese
Název práce v češtině: Působení filmů na prožívání a jejich využití v terapii deprese
Název v anglickém jazyce: The effect of films on human experience and its use in the therapy of depression
Klíčová slova: Filmy|terapie|deprese|filmová terapie|interpretativní fenomenologická analýza
Klíčová slova anglicky: Movies|therapy|depression|cinematherapy|interpretative phenomenological analysis
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Katarína Loneková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 22.07.2020
Datum zadání: 22.07.2020
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 26.08.2020
Datum a čas obhajoby: 24.05.2021 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:14.04.2021
Datum proběhlé obhajoby: 24.05.2021
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: prof. PhDr. Jiří Šípek, CSc., Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce si klade za cíl zjistit, jak lidé, kteří byli diagnostikováni depresivní poruchou, aktuálně se nacházející ve stavu remise, hodnotí sledování filmů, které se depresí zabývají – jestli má sledování filmů možné využití v terapii a jak sledování těchto filmů působí na jejich prožívání. Inspiruje se zahraničními studiemi, které pojednávaly o tomto tématu. Ty naznačují, že filmy mohou sloužit jako vhodný nástroj k otevírání podnětů u klienta v rámci terapeutického procesu.

Literárně přehledová část se zaměří na využití filmů v rámci terapie, zároveň poskytne pojednání o tom, jak filmy působí na chování a prožívání lidí, kteří film sledují. Součástí této kapitoly bude i pojednání o depresivní poruše. Výzkumem bude kvalitativní šetření stojící na semistrukturovaných rozhovorech s lidmi, kteří byli diagnostikováni depresivní poruchou a aktuálně se nachází ve stavu remise. Všem probandům budou v intervalu jednoho týdne promítnuty tři nedokumentární filmy zabývající se depresí. Filmy budou vybrány na základě konzultací s psychiatry. Následně s probandy budou vedeny semistrukturované rozhovory zaměřené na to, jaké emoce v nich sledování filmu vyvolává, jaké dopady má na jejich prožívání, jaké zážitky v nich sledování filmů zanechává a jestli vidí přínos sledování filmů pro terapii. Na téma rizik i možných přínosů využití filmů v terapii budou vedeny semistrukturované rozhovory i s psychiatry.

Výstupem výzkumu i celé práce by mělo být zjištění toho, jak lidé s depresivní poruchou hodnotí možný přínos filmů zabývající se depresí v terapii, jaká v tomto vidí přínosy či rizika a jak působí film na jejich prožívání.
Seznam odborné literatury
Berg-Cross, L., Jennings, P., & Baruch, R. (11. Prosinec 2008). Cinematherapy: Theory and Application. Psychotherapy in private practise, stránky 135-156.

Farrell Bowen, E. E. (2006). The power of film: A model for the use of group cinematherapy in the therapeutic treatment of clinically depressed adolescent. Master's Theses and Capstones., 24-38.

Chambel, T., Oliveira, E., & Martins, P. (2011). Being Happy, Healthy and Whole Watching Movies That Affect Our Emotions. Affective Computing and Intelligent Interaction, 35-45.

Kwon, H., & SJ, L. (13. Červen 2017). The Effect of a Movie-based nursing intervention program on rehabilitation motivation and depression in stroke patients. Načteno z J Korean Acad Nurs: https://doi.org/10.4040/jkan.2017.47.3.345

Sharp, C., Smith, J. V., & Cole, A. (1. Červenec 2010). Cinematherapy: Metaphorically promoting therapeutic change. Načteno z Counselling psychology quarterly: https://doi.org/10.1080/09515070210140221
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK