Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Fenomén „zámků lásky“ na území Prahy jako vynalezená tradice
Název práce v češtině: Fenomén „zámků lásky“ na území Prahy jako vynalezená tradice
Název v anglickém jazyce: The Phenomenon of “Love Locks” in Prague as an Invented Tradition
Klíčová slova: zámky lásky|zámek lásky|vynalezená tradice|Praha|turismus
Klíčová slova anglicky: love locks|love lock|invented tradition|Prague|tourism
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav etnologie (21-UETN)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Petr Janeček, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 21.07.2020
Datum zadání: 21.07.2020
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 27.05.2021
Datum a čas obhajoby: 02.09.2021 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:31.07.2021
Datum proběhlé obhajoby: 02.09.2021
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Barbora Půtová, Ph.D., Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Současným trendem několika posledních let ve městech mnoha zemí světa je umísťování takzvaných zámků lásky. Jedná se o individuálně dotvořené visací zámky, které bývají připevňovány především na mosty či jiná turisticky význačná místa.
Předmětem mé práce bude zkoumání různých aspektů tohoto novodobého fenoménu a zmapování jeho výskytu na území Prahy. V první části práce popíšu teoretická východiska společenskovědního studia fenoménu zámků lásky, budu se zabývat jeho “mytickou“, tedy vynalezenou a kontrastně i dokumentovatelnou historií a zařazením mezi vynalezené tradice. Dále se budu věnovat typologii této vynalezené tradice: typickému vzhledu těchto zámků a jejich druhům. Zaměřím se na výskyt tohoto fenoménu nejen v historickém centru Prahy, ale i v širším okolí. Pokusím se zjistit, jaké jsou emické, nativní motivace aktérů k podílení se na tomto trendu i k výběru konkrétního místa v Praze, včetně role, kterou hraje rozdílná partnerská dynamika a vizuální dokumentace tohoto fenoménu v rámci sebeprezentace na elektronických sociálních sítí. Poté se budu zabývat souvislostí tohoto fenoménu a cestovního ruchu a jeho významy pro aktéry: turisty i pro místní, včetně starousedlíků a oficiálních postojů samosprávy, památkové péče a příslušných úřadů.
Během výzkumu použiji následující metody: pozorování, polostrukturované rozhovory, fotodokumentaci a obsahovou analýzu internetového obsahu. Na základě dokumentace dat poté vytvořím mapu výskytu.
Seznam odborné literatury
BORRAZ, Stéphane. Love and Locks: Consumers Making Pilgrimages and Performing Love Rituals. In: Bajde, D., Kjeldgaard, D., Belk, R.W. (ed.) Consumer Culture Theory (Research in Consumer Behavior, 20). Bingley: Emerald Publishing Limited, 2019, s. 7-21.
HANDLER, Richard, LINNEKIN, Jocelyn. Tradition, Genuine or Spurious. In: The Journal of American Folklore, 97 (385). Champaign: University of Illinois Press, 1984, s. 273-290.
HOBSBAWM, Eric, RANGER, Terence. The Invention of Tradition. Cambridge: University Press, 1983.
HOULBROOK, Ceri. Unlocking the love-lock: the history and heritage of a contemporary custom. New York: Berghahn books, 2021.
MAIWALD, Kai-Olaf. An Ever-Fixed Mark? On the Symbolic Coping With the Fragility of Partner Relationships by Means of Padlocking. Forum Qualitative Sozialforschung / Forum: Qualitative Social Research. Berlin: Institute for Qualitative Research and Center for Digital Systems, 2016, 17(2).
PŮTOVÁ, Barbora. Antropologie turismu. Praha: Univerzita Karlova, Nakladatelství Karolinum, 2019.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK