Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Souvislost ortorexie nervosa a projevů OCD u sportovců
Název práce v češtině: Souvislost ortorexie nervosa a projevů OCD u sportovců
Název v anglickém jazyce: The Relationship between ortorexia nervosa and OCD symptoms in athletes
Klíčová slova: Ortorexie nervosa|posedlost zdravou stravou|obsedantně-kompulzivní porucha|poruchy příjmu potravy|návštěvníci fitness centra
Klíčová slova anglicky: Orthorexia nervosa|obsession with healthy eating|obsessive – compulsive disorder|eating disorders|athletes in fitness centers
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Veronika Šporclová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 01.07.2020
Datum zadání: 01.07.2020
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 08.12.2020
Datum a čas obhajoby: 25.01.2021 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:08.12.2020
Datum proběhlé obhajoby: 25.01.2021
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Martin Macháček
 
 
 
Zásady pro vypracování
Základním rysem ortorexie nervosa neboli posedlost zdravým stravováním je patologické zaujetí zdravým životním stylem. Ačkoliv se jedná o koncept již z roku 1997, ortorexie je stále novým fenoménem, jež v odborné literatuře postupnězískává své místo. Tento koncept se tradičně propojuje s projevy obsedantně kompulzivní poruchy. Cílem této diplomové práce je ověřit hypotézy, podpořené výzkumy, které vztah mezi těmito dvěmadiagnózamipotvrzují.
Literárně přehledová část se bude zabývat diagnostickými kritérii, rizikovými faktory ovlivňujícírozvoj ortorexie nervosa i OCD, nástroji měření a snahou integrovat stávající poznatky do vzájemných souvislostí. Další významná část bude věnována metodám vhodným k terapii oboudiagnóz.

Cílem empirické části bude zmapovat možné souvislosti mezi ortorexii nervosa a projevy OCD u sportovců. V této práci bude realizován kvantitativní i kvalitativní design výzkumu. V rámci kvantitativního měření budou předloženy 100 až 200 respondentům dvě dotazníkové metody, ORTO-15 a OCI-R. Diskutován bude vliv věku, pohlaví a typ stravování. Dále bude výzkum doplněn kvalitativním rozhovorem s 10 až 20 respondenty z řad aktivních sportovců. Tito jedinci jsou zhlediska zaujetí vlastním tělem a tělesným zdravím vnímáni jako riziková skupina pro rozvoj ortorexie nervosa, proto výzkumná část této práce bude zacílena právě na ně. Diplomová práce by měla přispět k otázce vztahu mezi ortorexií nervosa a obsedantně kompulzivní poruchou, stejně tak k možnostem prevence vzniku ortorexie nervosa.
Seznam odborné literatury
Barthels F., Meyer F., & Pietrowsky R. (2018). Orthorexic and restrained eating behaviour in vegans, vegetarians, and individuals on a diet. Eating and Weight Disorders – Studies on Anorexia, Bulimia and Obesity, 23 (2), 159–166.

Barthels F., Meyer F., & Pietrowsky R. (2015). Orthorexic eating behavior: A new type of disordered eating. Ernahrungs Umschau, 62 (10), 156–161.

Bratman, S. (2000). Health Food Junkies (Orthorexia Nervosa: Overcoming the Obsession withHealtful Eating). New York: Brodway Books

Donini, L. M., Marsili, D., Graziani, M. P., Imbriale, M., Canella, C. (2004). Orthorexia Nervosa: A preliminary study with a proposal for diagnosis and an attempt to measure the dimension of the phenomenon. Eating and Weight Disorders, 9, 151–157.

Mathieu, J. (2005). What is Orthorexia? Journal of the American Dietetic Association, 105 (10), 1510–1512.

Missbach, B., Dunn, T. M., & König, J. S. (2017). We need new tools to assess Orthorexia Nervosa. A commentary on “Prevalence of Orthorexia Nervosa among College Students Based on Bratman’s Test and Associated Tendencies.” Appetite, 108, 521–524.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK