Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Neplatné a zdánlivé skončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele
Název práce v češtině: Neplatné a zdánlivé skončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele
Název v anglickém jazyce: Invalid and Apparent Termination of Employment by the Employer
Klíčová slova: Neplatnost, zdánlivost, skončení pracovního poměru, výpověď, zaměstnavatel
Klíčová slova anglicky: Unfair dismissal, employement termination, employer
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra pracovního práva a práva sociálního zabezpečení (22-KPP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Jakub Tomšej, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 29.06.2020
Datum zadání: 29.06.2020
Datum potvrzení stud. oddělením: 30.09.2020
Datum a čas obhajoby: 29.09.2020 11:30
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 318, 318
Datum odevzdání elektronické podoby:03.09.2020
Datum proběhlé obhajoby: 29.09.2020
Oponenti: doc. JUDr. Jakub Morávek, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tato diplomová práce se zabývá neustále aktuálním tématem, kterým je neplatnost a zdánlivost skončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. Samotný text práce je členěn do pěti kapitol, které jsou dále rozděleny do podkapitol, přičemž některé z nich jsou členěny dále na nižší úroveň.
První kapitola pojímá historický vývoj pracovního práva a jeho vyčlenění z práva občanského do samostatného právního odvětví s vlastním zákoníkem. V následující kapitole jsou vymezeny zásadních pojmy, kterými jsou pracovní poměr a právní jednání, ale i neplatnost a zdánlivost právního jednání. Druhá kapitola obsahuje také úvahu nad smysluplností institutu zdánlivosti v pracovním právu. Třetí kapitola rozebírá specifika neplatnosti právního jednání v pracovním právu a následky neplatnosti při skončení pracovního poměru.
Jádrem diplomové práce jsou kapitoly čtvrtá a pátá, které obsahují nevyčerpávající výčet důvodů neplatnosti a zdánlivosti skončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele a podrobnější vymezení těchto důvodů, včetně detailnějšího rozboru některých sporných otázek. Mezi důvody zdánlivosti skončení pracovního poměru nemůže chybět neúčinné doručení písemnosti, u kterého je z důvodu novelizace zákoníku práce uvedena jak úprava účinná do 30. 7. 2020, tak nová právní úprava, jejíž možný dopad je autorem v příslušné kapitole zhodnocen.
Závěr diplomové práce shrnuje využité zdroje, upozorňuje na náročné požadavky kladené na zaměstnavatele, pokud má pracovní poměr skončit platně a stručně se vyjadřuje k judikatuře probrané v diplomové práci, jako je extenzivní výklad dobrých mravů, nezávaznost lékařského posudku, a k problematice uplatňování více výpovědních důvodů, respektive nutnosti rozlišování mezi podmíněným skončením pracovního poměru, a pouhým uplatňováním více právních důvodů k jednostrannému skončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This diploma thesis deals with an everlasting issue: invalid and apparent termination of employment by the employer. The text of the thesis is divided into five chapters, further segmented into subchapters, some of these consisting of even lower level chapters.
The first chapter covers the historical development of labor law and its separation from civil law into a separate branch of law with its own code. The following chapter defines the basic legal concepts, which are employment and legal transaction, as well as the invalidity and appearance of legal transactions. The second chapter also contains a reflection on the meaningfulness of the legal institute of appearance of a legal transaction. In the third chapter are analyzed specifics of the invalidity of legal transactions in labor law and the consequences of invalidity of the employment termination.
The core of the diploma thesis is formed by the fourth and fifths chapters, containing a non-exhaustive list of reasons for invalidity and apparent termination of employment by the employer and a more detailed definition of these reasons, including a thorough analysis of some contentious issues. It was also necessary to cover the ineffective delivery of a document which leads to the termination of the employment relationship, ranking among situations when a termination of employment is merely apparent.
With regard to the amendment to the Labor Code, having entered into force on 30th July 2020, both the legislation in force before the amendment and the amended legislation are listed, and the diploma thesis contains an analysis of the potential impact of the new legislation.
The conclusion of the thesis summarizes the resources used, draws attention to the demanding requirements imposed on employers if the employment is to end validly, and briefly comments on the case law discussed in the thesis, such as extensive interpretation of good morals, non-binding medical report, and the issue of using multiple reasons for employee dismissal, respectively the need to distinguish between conditional termination of employment and the mere application of several legal grounds for unilateral termination of employment by the employer.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK