Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Syndrom vyhoření a kreativita u učitelů
Název práce v češtině: Syndrom vyhoření a kreativita u učitelů
Název v anglickém jazyce: Burnout Syndrome and Creativity among Teachers
Klíčová slova: Syndrom vyhoření|kreativita|tvořivé myšlení|učitelé|vyučování
Klíčová slova anglicky: Burnout Syndrome|Creativity|Creative Thinking|Teachers|Teaching
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Tereza Kolečková
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 14.06.2020
Datum zadání: 14.06.2020
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 03.07.2020
Datum a čas obhajoby: 02.09.2021 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:03.06.2021
Datum proběhlé obhajoby: 02.09.2021
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. PhDr. Ilona Gillernová, CSc.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem práce je zmapovat souvislost mezi syndromem vyhoření a kreativitou u učitelů.
Literárně přehledová část se bude zabývat koncepty syndromu vyhoření a kreativity a specifikací náplně práce učitele ve vztahu k těmto dvěma konceptům. Zároveň bude v této části práce představena možná souvislost mezi syndromem vyhoření a kreativitou na základě různých výsledků výzkumů zejména zahraničních.

Návrh výzkumného projektu bude zaměřen na kvantitativní ověření možného vztahu mezi syndromem vyhoření u učitelů a jejich kreativitou. Výzkumný vzorek bude sestávat z učitelů prvního stupně základních škol. Syndrom vyhoření bude posuzován dotazníkovou metodou, kreativita bude zjišťována výkonovým testem a dotazníkovou metodou. V úvahu budou brány i demografické a jiné doplňující údaje udané participanty – např. délka praxe. Data budou zpracována statistickou metodou. Participantům bude po vyplnění testů zajištěna následná informace o cílech výzkumu a jeho smyslu. Součástí práce s výsledky bude i seznámení s možnou odbornou pomocí a uvedení konkrétních kontaktů, kterých mohou učitelé, kteří trpí či by mohli potenciálně trpět tímto syndromem, využít.
Seznam odborné literatury
Cachia, R., & Ferrari, A. (2010). Creativity in schools: A survey of teachers in Europe. Joint Research Centre. https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/handle/JRC59232

Ghonsooly, B., & Raeesi, A. (2012). Exploring the relationship between creativity and burnout among Iranian EFL teachers. International Journal of Linguistics, 4(3), 121-134.

Mahmoodi-Shahrebabaki, M. (2015). Relationships between language teachers’ time-management skills, creativity, and burnout: A mediation analysis. Alberta Journal of Educational Research, 61(1), 20-39.

Maslach, C., & Leiter, M. P. (2016). Burnout. In G. Fink (Ed.), Stress: Concepts, cognition, emotion, and behavior: handbook of stress series: Vol. 1(s. 351-358). Academic Press.

Smetáčková, I. (2019). Syndrom vyhoření mezi vyučujícími v mateřských a základních školách. Diagnostika a poradenství v pomáhajících profesích, 3(2), 27-40.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK