Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Deprese ve stáří a příslušné formy intervence
Název práce v češtině: Deprese ve stáří a příslušné formy intervence
Název v anglickém jazyce: Depression in the elderly and appropriate forms of intervention
Klíčová slova: stáří|změny|deprese|diagnostika|intervence|léčba|institucionalizace
Klíčová slova anglicky: Old Age|Changes|Depression|Diagnostics|Interventions|Treatment|Institutionalization
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Tamara Hrachovinová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 14.06.2020
Datum zadání: 14.06.2020
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 29.06.2020
Datum a čas obhajoby: 22.06.2021 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:10.05.2021
Datum proběhlé obhajoby: 22.06.2021
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Karolína Faberová
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem bakalářské práce je zpracovat aktuální přístupy k depresi ve stáří, představit příslušné specifické problémové oblasti a analyzovat využívané intervence s důrazem na nefarmakologické formy. Dalším cílem je také navrhnout výzkumné šetření, které objasňuje efektivitu vybraných typů intervencí a intervence v kontextu deprese ve stáří obecně.

Literárně přehledová část představí vývojové období stáří a příslušné psychopatologie. Mimo obecného popisu těchto pojmů popíšeme oblasti, jež jsou specifické pro rozvoj deprese ve stáří tj. například: suicidalita, demence, psychosociální aspekty. Následně představíme možnosti intervencí a protektivních faktorů v kontextu deprese ve stáří. Konkrétně se zaměříme na arteterapii, muzikoterapii a pohybové aktivity, uvedeme další aktivizační formy intervence a krátce také představíme farmakologické možnosti léčby.

Navrhovaný výzkum má za cíl objasnit efekt nefakmakologické intervence na depresivitu seniorů žijících v domovech seniorů v České republice. Ptáme se tedy, zda-li intervence pozitivně ovlivňuje depresivitu u seniorů a jaké typy intervence se zdají být nejefektivnější. Výzkumný návrh spočívá v kvantitativním porovnání míry depresivity za přítomnosti resp. absence intervenčního působení a dále v porovnání účinku různých typů intervencí. To znamená například porovnání vhodných pohybových aktivit a arteterapie. Zkoumaná populace bude složena z obyvatel domova pro seniory, případně domovů se zvláštním režimem. Výběrový soubor bude činit: experimentální skupinu (celek dále rovnoměrně rozdělen mezi jednotlivé typy intervence) a srovnávací skupinu.

Projekt bakalářské práce může přispět k poznávání různých forem intervencí pro seniory trpící depresivitou.
Seznam odborné literatury
Ames, D. (1990). Depression among Elderly Residents of Local-Authority Residential Homes: Its Nature and the Efficacy of Intervention. British Journal of Psychiatry, 156(5), 667-675.

Jirák R. (2004). Hodnocení psychických funkcí u seniorů. In Kalvach Z, Zadák Z, Jirák R, et al. Geriatrie a Gerontologie (1.vydání). Praha: Grada.

Underwood M., Lamb S.E., Eldridge S., et al. (2013). Exercise for depression in elderly residents of care homes: A cluster-randomised controlled trial. The Lancet, 382(9886), 41-49.

Vanková, H., Holmerová, I., Andel, R., Veleta, P., & Janecková, H. (2008). Functional status and depressive symptoms among older adults from residential care facilities in the Czech Republic. International Journal of Geriatric Psychiatry, 23(5), 466-471.

Stuart-Hamilton, I. (1999). Psychologie stárnutí. Praha: Portál.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK