Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Shinrin-yoku jako možná metoda redukce stresu
Název práce v češtině: Shinrin-yoku jako možná metoda redukce stresu
Název v anglickém jazyce: Shinrin-yoku as a possible method of stress reduction
Klíčová slova: stres|HPA osa|Shinrin-yoku|krevní tlak|srdeční frekvence|úzkost|deprese
Klíčová slova anglicky: Stress|HPA axis|Shinrin-yoku|Blood pressure|Heart rate|Anxiety|Depression
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Iva Štětovská, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 14.06.2020
Datum zadání: 14.06.2020
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 18.06.2020
Datum a čas obhajoby: 01.09.2021 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:25.07.2021
Datum proběhlé obhajoby: 01.09.2021
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Alena Javůrková, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Chronický stres se stal závažným problémem současné moderní civilizace. Z fyziologických dopadů dlouhodobého stresu na lidský organismus jsou nejčastěji popisovány kardiovaskulární, endokrinní, muskuloskeletální, onkologická a infekční onemocnění. K nejčastěji zmiňovaným psychologickým důsledkům působení chronického stresu patří zvýšený rozvoj úzkostných a depresivních poruch, poruch spánku, poruch pozornosti, syndromu vyhoření, celkového vyčerpání apod.
K nejčastěji používaným technikám redukce stresu patří relaxační cvičení založená na práci s dechem a tělesnými pocity, imaginaci a meditaci.
Specifickým přístupem pro redukci stresu může být praktikování Shinrin-yoku (SY) (lesní koupel, lesní terapie). Metoda je založena na pomalé procházce lesem (případně pouze na sezení v přírodě), vnímání přírodního prostředí všemi pěti smysly a prohloubeném dýchání. V mnoha odborných sděleních bylo publikováno, že SY pomáhá redukovat míru zažívaného stresu a jeho nežádoucí výše zmíněné fyziologické a psychologické důsledky.

Cílem předkládané bakalářské práce je zpracovat literární rešerši o problematice stresu a jeho působení na lidský organismus, o SY jako možné metodě redukce stresu a navrhnout takovou formu výzkumného projektu, který by nám umožnil formulovat odpovědi na otázky, jak může praktikování SY ovlivnit naše fyziologické (např. krevní tlak, srdeční frekvence) a psychologické funkce (např. snížení úzkosti, depresivních symptomů, únavy). Projekt bude koncipován jako kvantitativní výzkum s experimentálním designem, do kterého budou zařazeny osoby starší 18 let, především mladí dospělí.
Seznam odborné literatury
Akemi Furuyashiki, Keiji Tabuchi, Kensuke Norikoshi, Kobayashi, T., & Oriyama, S. (2019). A comparative study of the physiological and psychological effects of forest bathing (Shinrin-yoku) on working age people with and without depressive tendencies. Environmental Health and Preventive Medicine, 24, 46.

Coniff, A., & Craig., T. (2016). A methodological approach to understanding the wellbeing and restorative benefits associated with greenspace. Urban Forestry & Urban Greening, 19, 103–109.

Miyazaki, Y. (2018). Shinrin-yoku. Praha: Grada

Paulík, K. (2017). Psychologie lidské odolnosti. Praha: Grada

Tyrväinen, L., Ojala, A., Korpela, K., Lanki, T., Yuko Tsunetsugu, Y., & Kagawa, T. (2014). The influence of urban green environments on stress relief measures: A field experiment. Journal of Environmental Psychology, 38, 1-9.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK