Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Úprava mezinárodní příslušnosti soudů v řízení o úpravě poměrů nezletilých dětí při rozvodu manželství
Název práce v češtině: Úprava mezinárodní příslušnosti soudů v řízení o úpravě poměrů nezletilých dětí při rozvodu manželství
Název v anglickém jazyce: The regulation of international jurisdiction of courts in proceedings to settle the relationship to minor children and in divorce proceedings
Klíčová slova: Mezinárodní příslušnost, úprava poměrů dětí, rozvod manželství
Klíčová slova anglicky: International jurisdiction, relationship to minor children, divorce
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Marta Zavadilová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 11.06.2020
Datum zadání: 11.06.2020
Datum potvrzení stud. oddělením: 10.09.2020
Datum a čas obhajoby: 10.09.2020 10:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 317, 317
Datum odevzdání elektronické podoby:09.07.2020
Datum proběhlé obhajoby: 10.09.2020
Oponenti: doc. JUDr. Mgr. Magdalena Pfeiffer, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Cílem diplomové práce je zanalyzovat současnou a platnou právní úpravu mezinárodní příslušnosti soudů v řízení o úpravě poměrů nezletilých dětí při rozvodu manželství, kterou lze nalézt zejména v unijních předpisech, mezinárodních smlouvách či v českém vnitrostátním právu a následně tuto právní úpravu podrobit bližšímu zkoumání a zhodnotit, zda a za jakých okolností může být řízení o rozvodu mezinárodního manželství vedeno před soudem téhož státu jako řízení o úpravě poměrů nezletilých dětí vzešlých z takového manželství, zejména co se rodičovské zodpovědnosti a vyživovací povinnosti týká.
První kapitola práce je zaměřena na vysvětlení základních pojmů, jako je mezinárodní právo soukromé a procesní, mezinárodní příslušnost soudů, jakož je zde obsažen i stručný souhrn těch právních předpisů, se kterými je pracováno v dalších kapitolách. Ve druhé kapitole jsou pak tyto právní předpisy podrobeny bližšímu zkoumání, zejména co se jejich věcné působnosti týká s tím, že je zde zároveň podrobně rozebírán pojem rodičovské zodpovědnosti. Třetí kapitola plynule navazuje na kapitolu druhou, a to popsáním vzájemného vztahu právních předpisů, neboť jejich věcná působnost se častokrát překrývá a znalost jejich vztahu je tak pro řádný výběr předpisu naprosto zásadní. Ve čtvrté kapitole jsou již zevrubně rozebrána jednotlivá jurisdikční pravidla pro určování mezinárodní příslušnosti soudů při rozvodových situacích, a to tedy jak pravidla pro určení příslušnosti k řízení o úpravě poměrů nezletilých dětí, tak pravidla pro určení příslušnosti k řízení o rozvodu manželství. V této souvislosti je zde zároveň kladen důraz na objasnění pojmu obvyklý pobyt, jakož i na judikaturu Soudního dvora Evropské unie. V poslední páté kapitole jsou následně aplikovány veškeré poznatky z kapitol předchozích na konkrétní případy a situace, které mohou při rozvodových situacích nastat, a to jak na úrovni Evropské unie, tak na úrovni mezinárodní. V závěru diplomová práce v návaznosti na veškeré poznatky a na důkladnou analýzu právních předpisů a relevantní judikatury shrnuje, kdy a za jakých okolností je řízení o rozvodu rodičů vedeno před soudy jiného státu než řízení o úpravě poměrů nezletilých dětí. Je zde zároveň shrnuto, jaké komplikace mohou při určování mezinárodní příslušnosti soudů nastat. V závěrů je rovněž nastíněno, jak se lze takovému úskalí vyhnout tak, aby mohly být veškeré aspekty související s rozvodem mezinárodního manželství vyřešeny před soudem jediného státu.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The thesis aims to analyse current legal regulation of international jurisdiction of courts in proceedings settling the relationship to minor children during their parents’ divorce, which is to be found mainly in the regulations of the European Union, in international conventions and in the Czech law. The relevant legal regulation is then closely examined in order to assess whether and under which circumstances is it possible to determine international jurisdiction of courts in one country both in divorce proceedings and in proceedings to settle the relationship to minor children, regarding mainly matters of the parental responsibility and matters of maintenance obligation from parents towards children.
The first chapter of the thesis is focused on explanation of used legal terms, as international private and procedural law and international jurisdiction. There is also a summary of the sources of law which are analysed in the following chapters. The second chapter analyses the relevant sources of law and its provisions which deal with procedural aspects of international family law and explains the term parental responsibility. The third chapter is closely related to the second one, as it describes the relations between all the legal instruments. There is a very close link between the scope of application of these legal instruments and it is necessary to understand their relationship to be able to apply the right one. The fourth chapter very closely examines and analyses particular rules on jurisdiction for proceedings both in matters relating to divorce of parents and in matters relating to parental responsibility and in matters relating to maintenance obligation from parents towards children. There is also an explanation of the term habitual residence in the fourth chapter as well as many concrete examples of judicial decisions of the Court of Justice of the European Union. The last fifth chapter contains concrete situations of parents getting divorced in need of settling their relationship to minor children in court proceedings, while the findings of the previous chapters and the analysed rules on jurisdiction for proceedings are applied. In conclusion, the thesis summarizes, while using all the examined rules on jurisdiction and judicial decisions of the Court of Justice of the European Union, when and under which circumstances is the international jurisdiction of court in divorce proceedings different from the international jurisdiction of court in proceedings settling the relationship to minor children and what are the possible negatives and complications. The thesis also outlines how to prevent these complications in order to deal with all the aspects related to divorce of international marriage in only one country.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK