Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Psychologické aspekty prožívání povinné práce z domova: Specifická situace koronavirové karantény v ČR
Název práce v češtině: Psychologické aspekty prožívání povinné práce z domova: Specifická situace koronavirové karantény v ČR
Název v anglickém jazyce: Psychological aspects of experiencing mandatory homeoffice: The specific situation of coronavirus quarantine in the Czech republic.
Klíčová slova: Práce z domova|COVID–19|prožívání|pohlaví|extraverze
Klíčová slova anglicky: Homeoffice|COVID-19|experience|gender|extraversion
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Iva Štětovská, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 04.06.2020
Datum zadání: 04.06.2020
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 12.06.2020
Datum a čas obhajoby: 31.01.2022 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:06.12.2021
Datum proběhlé obhajoby: 31.01.2022
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Ivana Šípová, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem práce je zmapovat prožívání lidí na povinné práci z domova v době krize koronaviru.

Obsahem teoretické části práce bude pojednání o fenoménu práce z domova a s ním spojených charakteristik. Těmi je například sociální izolace, vliv domácího prostředí na práci a vztahy v rodině. Práce se také zaměřuje na krizovou situaci koronaviru v souvislosti s prací z domova. Práce z domova v době krize je specifická tím, že doma lidé pracují povinně a situace nastala neočekávaně. Také byly krizí postiženy takové pracovní obory, které nejsou na práci z domova dobře přizpůsobeny. Lidé v době krize jsou také o něco více izolováni, než je běžné u klasické práce z domova.

Výzkumná část je kombinovaného designu. Sleduje například dimenzi osobnosti (extrovert, introvert), typ povolání, pohlaví a dalších faktorů, v souvislosti se schopností zvládání povinné práce z domova. Mapuje hlavně prožívání lidí při práci z domova i způsoby, jakými se s touto situací vyrovnávají. Jsou sledovány například rodinné vztahy, pocity spojené se samotnou prací, ale také proměnlivost nálady v čase.

Výsledky výzkumu přispějí ke zlepšení porozumění prožívání lidí na nucené práci z domova v době krize a k lepšímu pochopení způsobů, jakými se lidé s krizovou situací snaží vyrovnat.
Seznam odborné literatury
Bloom, N., Liang, J., Roberts, J., & Ying, Z.J. (2013). Does working from home work? Evidence from a chinese experiment. Cambridge: National Bureau of Economic Research.

Bloom, N. (2014). To raise productivity, let more employees work from home. Harvard Business Review. 92(1–2), 28–29.

Demerouti, E., Derks, D., Ten Brummelhuis, L. L., & Bakker, A. B. (2014). New ways of working: impact on working conditions, work-family balance, and well-being. In C. Korunka, & P. Hoonakker (Eds.), The impact of ICT on quality of working life (pp. 123-141). Berlin: Springer.

Novinky.cz. (22.5. 2020). Hromadný home office přinesl firmám až třetinové snížení produktivity. [cit.26.5.2020]. Dostupné z:https://www.novinky.cz/finance/clanek/hromadny-home-office-prinesl-firmam-az-tretinove-snizeni-produktivity-40324989
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK