Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Společné činnosti prarodičů a vnoučat
Název práce v češtině: Společné činnosti prarodičů a vnoučat
Název v anglickém jazyce: Shared activities between grandparents and grandchildren
Klíčová slova: společné činnosti|prarodiče|děti|edukační kontext
Klíčová slova anglicky: shared activities|grandparents|children|educational context
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Ilona Gillernová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 21.05.2020
Datum zadání: 21.05.2020
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 03.06.2020
Datum a čas obhajoby: 22.06.2021 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:30.04.2021
Datum proběhlé obhajoby: 22.06.2021
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Hana Tomášková, M.Sc.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem práce je zjistit vybrané charakteristiky interakce prarodičů a vnoučat při společných činnostech, zaměřit se na jejich význam pro prarodiče i pro dítě samotné. Dále zmapovat, co společné činnosti přinášejí dětem a co dospělým, s ohledem na vztahovou i obsahovou stránku společných činností. Prarodič je vnímán jako důležitý dospělý z rodiny, v edukačních souvislostech, s ohledem na kvalitu života dítěte i prarodiče.
Obsahem literárně přehledové části bude se z vybraných hledisek věnovat dětem na přelomu mladšího a staršího školního věku a jejich prarodičům. Dále bude práce věnována konkrétním činnostem, které vykonávají prarodiče a děti společně. Společné činnosti jsou jeden z efektivních edukačních prostředků, ať už záměrně či nezáměrně. Zahrnuje vzájemné působení lidí na sebe a obsah má zprostředkovaný sociální stránkou.

Návrh výzkumu stanoví základní výzkumnou otázku: zda a jak společné činnosti ovlivňují rozvoj dítěte, jak působí na vzájemné vztahy s prarodiči. Dále se bude zabývat druhy společných činností. Design výzkumu bude smíšený, využije převážně metodu dotazování (dotazníky a rozhovory). Kvantitativní data budou sesbíraná ve škole od dětí ve věku 10-14 let.

Práce se bude snažit přispět porozumění edukačním souvislostem ve vztahu mezi prarodičem a dítětem a poukázat na to, že společně strávený čas mezi dítětem a prarodičem je důležitý a aktivity, které spolu vykonávají a může příznivě působit na děti i dospělé
Seznam odborné literatury
Dytrych, Z., & Matějček, Z. (1997). Radosti a strasti prarodičů, aneb Když máme vnoučata. Grada.

Hauser-Schöner, I. (1996). Děti potřebují prarodiče. Praha: Portál.

Lakó, H. J. (2014). The Issues of the Relationship of Grandparents and Grandchildren in the Light of Physical activity, European Journal of Mental Health, 9(02), 178-194.

Možný, I. (2006). Rodina a společnost. Praha: SLON.

Strašíková, B. (2004). V roli rodičů a prarodičů. Praha: Karolinum.

Triadó, C., Villar, F., Solé, C., Osuna, M.-J., & Pinazo, S. (2005). The Meaning of Grandparenthood: Do Adolescent Grandchildren Perceive the Relationship and Role in the Same Way as Their Grandparents Do? Journal of Intergenerational Relationships, 3(2), 101–121.

Viguer, P., Meléndez, J., Valencia, S., Cantero, M., & Navarro, E. (2010). Grandparent-Grandchild Relationships from the Children's Perspective: Shared Activities and Socialization Styles. The Spanish Journal of Psychology, 13(2), 708-717.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK