Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Rozpoznávání tváří v interkulturním kontextu: Metaanalýza efektu jiné etnicity
Název práce v češtině: Rozpoznávání tváří v interkulturním kontextu: Metaanalýza efektu jiné etnicity
Název v anglickém jazyce: Facial Recognition in Intercultural Context: An Other-Ethnicity Effect Meta-Analysis
Klíčová slova: rozpoznávání tváří|efekt jiné etnicity|meta-analýza|děti
Klíčová slova anglicky: other-race effect|face recognition|meta-analysis|children
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Hedvika Boukalová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 30.03.2020
Datum zadání: 30.03.2020
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 07.05.2020
Datum a čas obhajoby: 29.05.2023 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:11.04.2023
Datum proběhlé obhajoby: 29.05.2023
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. Mgr. Jiří Lukavský, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem práce je zaměřit se na psychické procesy spojené s vnímáním, rozpoznáváním a vybavováním si lidských tváří a na jejich uplatnění i v souvislosti s multikulturním a multietnickým prostředím. Obsahem teoretické části bude nejprve popis obličejové percepce jako jedinečného psychického procesu a shrnutí současných teorií jeho fungování, následně pak specifikace oblastí aplikované psychologie, kde se s rozpoznáváním tváří pracuje, jmenovitě zejména ve forenzní psychologii u obličejové rekognice a práce s očitými svědectvími. Práce se dále bude věnovat především rozdílům a specifikám v obličejové percepci napříč kulturami a faktorům a zkreslením, které vstupují do rozpoznávání tváří v situacích, kdy rozpoznávaná tvář patří příslušníkovi jiné etnické skupiny.
Výzkumná část se zaměří na takzvaný efekt jiné rasy jakožto konkrétní problém, se kterým se u rozpoznávání tváří v interkulturním kontextu setkáváme. Efekt jiné rasy je v psychologii poměrně dobře zaznamenaný fenomén a jako takový se stal předmětem zájmu řady dílčích empirických studií, vyjma nich však není příliš mnoho studií, které by se zevrubněji a souhrnněji zabývaly podstatou tohoto jevu jako takového, například formou metaanalýz. Obsahem výzkumné části tak bude provedení metaanalýzy dostupných doposud publikovaných studií, která přispěje ke komplexnějšímu porozumění efektu jiné rasy.

Výsledky výzkumu budou mimo toho moci být využity i v aplikované psychologii v oblastech jako jsou výše zmiňované forenzní rekognice a práce s očitými svědectvími, šířeji pak všude, kde můžeme počítat s interakcí osob jiného kulturního a etnického původu. Mimo psychologii pak výzkum může napomoci například v oblasti strojového rozpoznávání tváří co se týče identifikace možných zkreslení a nedostatků.
Seznam odborné literatury
Blažek V., Trnka R. (2009). Lidský obličej (vnímání tváře z pohledu kognitivních, behaviorálních a sociálních věd). Praha: Karolinum.

Borenstein, M., Hedges, L. V., Higgins, J. P. T., & Rothstein, H. R. (2009). Introduction to meta-analysis (1st ed.). Chichester, UK: Wiley.

Bruce, V., A. W. Young. 2012. Face perception. London: Psychology Press.

De Viviés, X., Kelly, D.J., Cordier, V. & O. Pascalis. (2010). Reconnaissance des visages d’un autre groupe ethnique : éclairage d’une approche développementale. Psychologie Française 55(3), 243-257.

Hedges, L. V. & Olkin, I. (1985). Statistical methods for meta-analysis. Orlando, FL: Academic Press.

Meissner, C. A., & Brigham, J. C. (2001). Thirty years of investigating the own-race bias in memory for faces: A meta-analytic review. Psychology, Public Policy, and Law 7(1), 3-35.

Rosenfeld, B., Penrod, S. D. (eds.). (2011). Research Methods in Forensic Psychology. New Jersey: Wiley.

Sporer, S.L., Malpass, R.S., Koehnken, G. (Eds.). (1996). Psychological Issues in Eyewitness Identification. Mahwah, NJ: Erlbaum.

Sugden, N. A., & Marquis, A. R. (2017). Meta-analytic review of the development of face discrimination in infancy: Face race, face gender, infant age, and methodology moderate face discrimination. Psychological Bulletin 143(11), 1201-1244.

Weiner, I.B., Otto, K.R. (2014). The Handbook of Forensic Psychology (4nd ed.). New Jersey : John Wiley & Sons.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK