Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Síť producentů kolem společnosti Filmkolektiv jako cesta k větší stabilitě na malém národním trhu
Název práce v češtině: Síť producentů kolem společnosti Filmkolektiv jako cesta k větší stabilitě na malém národním trhu
Název v anglickém jazyce: Filmkolektiv´s Network of Producers As a Way to Greater Stability in a Small National Market
Klíčová slova: Production studies|malý trh|spolupráce|produkční společnost|skupinový rozhovor|Film Kolektiv|mezinárodní spolupráce|koprodukce
Klíčová slova anglicky: Production studies|small market|cooperation|production company|group interview|Film Kolektiv|international cooperation|co-production
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra filmových studií (21-KFS)
Vedoucí / školitel: doc. Mgr. Petr Szczepanik, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 12.03.2020
Datum zadání: 12.03.2020
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 18.08.2021
Datum a čas obhajoby: 08.09.2021 09:30
Datum odevzdání elektronické podoby:18.08.2021
Datum proběhlé obhajoby: 08.09.2021
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. Mgr. Lucie Česálková, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Ve své práci se primárně zaměřím na společnost FILMKOLEKTIV, v jejíž praxi je možné pozorovat relativně nový fenomén v rámci českého filmového průmyslu, a sice spolupráci několika producentských osobností, jež sice rozděluje obecný přístup k dílčím aspektům produkční praxe – zejména v případě diváckého zaměření, distribučních platforem a mnohdy i formálních prvků jednotlivých filmů –, nicméně pojí je generační spřízněnost a primární producentská strategie, spočívající mj. v orientaci na mezinárodní koprodukce a zahraniční trhy.
Cílem mé práce pak bude rozkrýt a popsat profesní vztahy ve společnosti, popsat vlivy jednotlivých producentů na filmové projekty, a dospět tak k charakteristice celkového profilu společnosti na pozadí specifik českého audiovizuálního trhu. V souvislosti s tím se pokusím zodpovědět otázku, zdali firmy na bázi uskupení producentů mají v rámci českého prostředí význam, případně odlišují-li se nějak od etablovaných společností velkých producentských hráčů. Zajímat mne bude v tomto smyslu také její konkurenceschopnost na českém i evropském trhu.
Vzhledem k poměrně aktuálnímu tématu budu vycházet primárně z polostrukturovaných rozhovorů s nejdůležitějšími aktéry, mezi kterými by rozhodně měli být jak členové společnosti, tak i tvůrci, v jejichž spolupráci s jednotlivými producenty se dá pozorovat jistá kontinuita. Pro co nejpřesnější profil společnosti bude sloužit komparace s podobně strukturovanými zahraničními producentskými clustery a následná kontextualizace zjištěných praktik v českém prostředí – s pomocí analýzy strategie a praxe hlavní zkoumané firmy. Práce bude metodologicky vycházet z produkčních studií, které zkoumají „žitou skutečnost“ aktérů audiovizuálního průmyslu.
Seznam odborné literatury
Petr Szczepanik, Johana Kotišová, Jakub Macek, Jan Motal a Eva Pjačíková, Studie vývoje hraného kinematografického díla. Praha: Státní fond kinematografie 2015.
Petr Szczepanik, Post-socialist Producer: The Production Culture of a Small-Nation Media Industry. Critical Studies in Television 13, 2018, č. 2, s. 207–226.
Petr Szczepanik, Breaking through the East-European Ceiling: Minority Co-production and the New Symbolic Economy of Small-Market Cinemas. In: Julia Hammett-Jamart, Petar Mitric a Eva Novrup Redvall (eds.), European Film and Television Co-production. New York: Palgrave Macmillan 2018, s. 153–173.
Finney Angus, The International Film Business: A Market Guide Beyond Hollywood. Lodon: Routledge 2010, s 22–36.
Peter Bloore, Redefining the Independent Film Value Chain, London: BFI 2009.
Miranda J. Banks: How to Study Makers and Making, Manuel Alvarado, Milly Buonanno, Herman Gray & Toby Miller, The Sage Handbook of television studies, SAGE Publications Ltd, 2014, s. 117-132.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK