Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Faktory ovlivňující rychlost produkce ohýbaného tvaru slova u dětí ve věku do 15 let
Název práce v češtině: Faktory ovlivňující rychlost produkce ohýbaného tvaru slova u dětí ve věku do 15 let
Název v anglickém jazyce: Factors affecting speeded production of inflected word forms by children under age of 15
Klíčová slova: rychlost produkce|ohýbaný tvar slova|frekvence|osvojování jazyka|flexe
Klíčová slova anglicky: speeded production|inflected word form|frequency|language acquisition|inflection
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav obecné lingvistiky (21-ULING)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Filip Smolík, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 24.02.2020
Datum zadání: 24.02.2020
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 19.06.2020
Datum a čas obhajoby: 08.09.2021 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:08.08.2021
Datum proběhlé obhajoby: 08.09.2021
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Michal Láznička, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce se zaměřuje na oblast osvojování jazyka. Zkoumá, jaké faktory mohou ovlivnit rychlost produkce dětí ve věku do 15 let. Konkrétně bude sledována rychlost produkce ohýbaného tvaru slova (typicky podstatné jméno v určitém pádu) poté, co probandovi bude prezentováno slovo v jiném tvaru. Cílem práce je zjistit, jaké aspekty rychlost produkce ovlivňují.
Participanti experimentální části budou rozděleni do dvou skupin. První skupinu budou tvořit žáci třetí či čtvrté třídy základní školy, druhou pak žáci vyššího stupně ZŠ (šestá či sedmá třída). Participantovi bude prezentován na obrazovce elektronického zařízení slovní stimul a úkolem participanta bude přečíst ho v požadovaném tvaru. Jeho produkce bude zaznamenána na nahrávací zařízení, aby mohla být dále zkoumána z hlediska rychlosti.
Koncepce práce se opírá o dosavadní studie soustřeďující se na rychlost produkce. Většina z nich je provedena na angličtině a zaměřuje se na vytvoření minulého času u anglických sloves. Klasickým příkladem je tak zkoumání rozdílů v rychlosti produkce pravidelných a nepravidelných sloves. Stimuly se napříč prácemi liší. Někdy jsou využívány obrázky, které má proband popsat, jindy je stimul zvukový. Proband v tomto případě uslyší pouhý kořen slovesa a má z něj vytvořit tvar v minulém čase. Výjimkou není ani prezentace konkrétního slovního tvaru v psané podobě, což je případ předmětné diplomové práce.
Seznam odborné literatury
Butler, R.,Patterson K., Woollams A. M. (2012). In search of meaning: Semantic effects on past-tense inflection. The Quarterly Journal Of Experimental Psychology 65 (8), 1633-1656.
Caselli, N. K., Caselli, M. K., & Cohen-Goldberg, A. M. (2016). Inflected words in production: evidence for a morphologically rich lexicon. Quarterly Journal of Experimental Psychology, 69(3), 432–454.
Clahsen, H., Hadler M., Weyerts H. (2004). Speeded production of inflected words in children and adults. Journal of Child Language 31, 683-712.
Dye C.D., Walenski M., Prado E.L., Mostofsky S., Ullman M.T. (2013) Children’s Computation of Complex Linguistic Forms: A Study of Frequency and Imageability Effects. PLoS ONE 8(9). 1-13.
Lõo, K., Järvikivi, J., Tomaschek, F. et al. (2018). Production of Estonian case-inflected nouns shows whole-word frequency and paradigmatic effects.Morphology 28, 71-97
Prado, E. L., & Ullman, M. T. (2009). Can imageability help us draw the line between storage and composition? Journal of Experimental Psychology: Learning, Memory & Cognition, 35(4), 849–866.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK