Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Zapojení dívek do gangů
Název práce v češtině: Zapojení dívek do gangů
Název v anglickém jazyce: Female gang members
Klíčová slova: gang|dívky|delikvence
Klíčová slova anglicky: gang|girls|delinquency
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (21-KSOC)
Vedoucí / školitel: Mgr. Zuzana Podaná, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 29.11.2019
Datum zadání: 30.11.2019
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 17.02.2020
Datum a čas obhajoby: 10.06.2020 10:00
Datum odevzdání elektronické podoby:19.05.2020
Datum proběhlé obhajoby: 10.06.2020
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PhDr. Eva Krulichová, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Východiska práce:
V průběhu 20. století si kriminologové a další odborníci začali všímat zvětšujícího se podílu žen ve statistikách kriminality. Někteří přicházeli s teoriemi, kterými se pokoušeli tento jev vysvětlit. Tyto teorie se zaměřovaly různými směry, od trestné činnosti mezi vysoce postavenými, až po pouliční gangy.
Mezi základní teorie, které budou brány v potaz při zpracování práce, patří „Obecná teorie kriminality“, která mimo jiné zohledňuje míru sebekontroly jedince. Další jsou to pak teorie vysvětlující právě ženskou kriminalitu. Převážně pak „Masculinization theory“, která představila myšlenku, že důvodem, proč ženy páchají násilné zločiny, je to, že se snaží bojovat proti obecně přijímané roli ženy ve společnosti, kde je žena chápána jako submisivní ve vztahu k mužům a závislá na nich. Další z teorií je „Opportunity theory“, která stojí na myšlence, že ženy páchají zločiny, pokud k tomu mají vhodnou příležitost.
V rámci skupiny zemí společně s Českou republikou byla v roce 2013 uskutečněna již třetí vlna self-report projektu: International Self-Report Delinquency Study (ISRD), který zkoumá zkušenosti mládeže s porušováním zákona a zjišťuje jejich souvislost s individuálními charakteristikami i sociálním prostředím.

Cíl práce:
Práce si klade za cíl, na základě dostupných dat ISRD3 z České republiky, určit podíl mladistvých dívek na vzniku a činnosti gangu. V návaznosti na teoretickou část týkající se ženské kriminality je pak hlavním cílem určit, jaké jsou příčiny a motivace mladistvých dívek k participaci v ganzích.

Metodika:
Práci uvede teoretická část, která bude postavena na přehledu a syntéze odborných textů, které se týkají teorií kriminality, dále konkrétněji ženské kriminality a nakonec teorií, které jsou spojeny s delikvencí mládeže a vznikem dětských gangů. Po teoretickém úvodu bude následovat sekundární analýza dat projektu ISRD3 z roku 2013. Přesněji pak sekce, která se přímo věnuje tématice gangů.

Charakteristika závěrů
Motivací ke zmíněnému cíli práce je pochopení aktuálního stavu v této problematice s vidinou případné formulace doporučení v oblasti prevence delikvence mládeže.
Seznam odborné literatury
· Adler, F. (1975). Sisters in crime: The rise of the new female criminal. New York: McGraw-Hill Book Company.
· Becker, S., & McCorkel, J. (2011). The Gender of Criminal Opportunity: The Impact of Male Co-Offenders on Women’s Crime. Feminist Criminology, 6(2), 79-110. doi: 10.1177/1557085110396501
· Chernoff, N., & Simon, R. (2000). Women and Crime the Worm Over. Gender Issues.
· Davies, P. (1999). WOMEN, CRIME AND AN INFORMAL ECONOMY: FEMALE OFFENDING AND CRIME FOR GAIN. British Society Of Criminology, 2.
· Islam, M., Banarjee, S. and Khatun, N. (2014). Theories of Female Criminality: A criminological analysis. International Journal of Criminology and Sociological Theory, 7
· Leve, L., & Chamberlain, P. (2004). Female Juvenile Offenders: Defining an Early-Onset Pathway for Delinquency.
· Simon, R. (1976). American Women and Crime. American Academy of Political and Social Science.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK