Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Smysl a význam daně z nabytí nemovitých věcí
Název práce v češtině: Smysl a význam daně z nabytí nemovitých věcí
Název v anglickém jazyce: Purpose and significance of Real Estate Acquisition Tax
Klíčová slova: Daň z nabytí nemovitých věcí, zdanění majetku, transfery majetku
Klíčová slova anglicky: Real estate acquisition tax, property taxing, transfers of property
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra finančního práva a finanční vědy (22-KFP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Roman Vybíral, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 25.11.2019
Datum zadání: 25.11.2019
Datum potvrzení stud. oddělením: 16.05.2022
Datum a čas obhajoby: 16.05.2022 10:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1
Datum odevzdání elektronické podoby:10.04.2022
Datum proběhlé obhajoby: 16.05.2022
Oponenti: doc. JUDr. Tomáš Sejkora, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tato práce se věnuje smyslu a účelu daně z nabytí nemovitých věcí v České republice. Jejím cílem je zhodnocení české právní úpravy daně z nabytí nemovitých věcí před jejím zrušení, jakož i zhodnocení příčin a důsledků tohoto zrušení. Zároveň je cílem této práce nastínit možné varianty budoucího směřování právní úpravy majetkových daní v České republice.
Diplomová práce je členěna do čtyř kapitol. V kapitole první jsou definovány základní daňové pojmy, popsána konstrukce daně z nabytí nemovitých věcí, než byla zrušena, jakožto její historický vývoj. V závěru této kapitoly jsou rozebrány argumenty, které vedly k jejímu zrušení. Druhá kapitola je zaměřena na mezinárodní srovnání v oblasti zdanění. Nejprve zdanění v rovině obecné, tedy komparace celkové daňové zátěže, struktury zdanění či výše majetkových daní. Následně se práce zaměřuje na komparaci naší bývalé daně z nabytí nemovitých věcí s německou právní úpravou a právní úpravou Slovenské republiky. Třetí kapitola zpracovává administrativní náročnost této daně. Věnuje se administrativním nákladům přímým, nepřímým i nadměrnému břemenu daně. Čtvrtá kapitola především na základě poznatků z předchozích kapitol zkoumá smysl a význam daně z nabytí nemovitých věcí a stručně se věnuje úvahám de lege ferenda.
Daň z nabytí nemovitých věcí nikdy neměla silné postavení v rámci daňové soustavy České republiky. Její inkaso tvořilo velmi malý podíl na celkových daňových příjmech veřejných rozpočtů. Na druhou stranu z hlediska zdaňování majetku v České republice tvořila tato daň vždy důležitou roli. Zdanění majetku v České republice bylo již před zrušením daně z nabytí nemovitých věcí jedno z nejnižších ze zemí OECD. Zrušením této daně se bude Česká republika v této statistice nadále propadat. Autor zastává názor, že je to stav neblahý, se kterým je nutné do budoucna něco udělat a nastiňuje tři scénáře možného směřování.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This thesis focuses on purpose and significance of real estate acquisition tax in Czech Republic. Its objective is to evaluate Czech legal regulation of real estate acquisition tax before it has been repealed as well as evaluating of causes and consequences of its repeal. Another objective is to outline possible options for taxation of property to the future.
This thesis is divided into four chapters. In the first chapter there are defined basic tax concepts, analysis of Czech real estate acquisition tax before it has been repealed and also a brief historic evolution of this tax. Second chapter is focused on international comparison of taxation at first in general matters such as comparison of tax to GDP ratio, tax structure or size of a property taxes. Then thesis compares Czech legal regulation of real estate acquisition tax with legal regulation in two neighbouring states – Germany and Slovakia. Third chapter elaborates administrative cost of Czech real estate acquisition tax. It is divided into three parts. First being administrative costs of public sector, second is administrative costs of private sector and third part briefly analyse excessive tax burden. Fourth and last chapter elaborates on the basis of information from the previous chapters more closely purpose and significance of this real estate tax. In the last part of this chapter author gives few options de lege ferenda.
Czech real estate acquisition tax never held a strong position in whole tax system. Its tax revenue is very small compared to total tax revenue in Czech Republic. On the other hand, in the category of property taxes real estate acquisition tax played essential role. Property taxes in Czech Republic were on very low levels even before real estate acquisition tax was repealed according to data from OECD. Repeal of Czech real estate acquisition tax will significantly offset Czech Republic in property taxing. Author thinks that this state of property taxing is unfortunate and that it should be improved. For that case he suggests ideas for solutions.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK