Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Turistika v Českém ráji v období před první světovou válkou (se zaměřením na město Turnov a jeho okolí)
Název práce v češtině: Turistika v Českém ráji v období před první světovou válkou (se zaměřením na město Turnov a jeho okolí)
Název v anglickém jazyce: Tourism in Bohemian Paradise before WWI (city Turnov and neighbourhood)
Klíčová slova: turistika|cestovní ruch|Český ráj|Turnov|Klub českých turistů
Klíčová slova anglicky: tourism|Bohemian Paradise|Turnov|Czech Tourist Club
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav českých dějin (21-UCD)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 20.11.2019
Datum zadání: 25.11.2019
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 05.12.2019
Datum a čas obhajoby: 17.06.2021 08:00
Datum odevzdání elektronické podoby:24.05.2021
Datum proběhlé obhajoby: 17.06.2021
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. PhDr. Jan Randák, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce se věnuje turistice a cestovnímu ruchu v Českém ráji, důraz je v ní kladen především na region Turnovska, který se stal jedním z turistických center sledované oblasti. Hlavní část práce je zasazena do poslední třetiny 19. století a období před první světovou válkou, počítá však i s přesahy do staršího období. První oddíl práce sleduje fenomény spojené s rozvojem moderní turistiky po Českém ráji, ať již rostoucí sektor služeb, nástup železnice či turistickou organizovanost. Neopomene ani zmínit samotné formování názvu „český ráj“. Druhá část práce se již více věnuje samotnému městu Turnov a jeho okolí. Po krátkém představení města se obrátí pozornost na technickou a materiální základnu, kterou město příchozím návštěvníkům nabízelo. Práce se zaměří na ubytovací a stravovací služby, letní byty či služby místních průvodců. Stěžejní však bude popis činnosti turnovského odboru Klubu českých turistů, který v regionu začal působit od roku 1892. Odbor naplno převzal iniciativu spojenou s organizací turistiky na Turnovsku. Práce sleduje jeho aktivity v oblasti značení turistických cest, správy a zvelebování místních pamětihodností, vydávání propagačních a průvodcovských materiálů, provozování turistických stanic, studentských nocleháren a poptavárny či pořádání přednášek a různých kulturních akcí. Práce vychází primárně z pramenů uložených ve Státním okresním archivu v Semilech a v depozitáři Muzea Českého ráje v Turnově. Archivní fond turnovského odboru Klubu českých turistů je rozdělen mezi obě instituce, velká většina se však nachází v Semilech. Zde jsou uloženy a zpracovány úřední knihy, zápisy ze schůzí, stanovy, propagační materiály, mapy, zprávy dokládající péči o památky či udržování stezek a vlastních turistických zařízení. Turnovské muzeum pak disponuje skvělými sbírkami lokální turistické literatury – průvodci, cestopisy, časopisy, věstníky či mapami. V neposlední řadě práce využívá Časopisu turistů, vydávaného Klubem českých turistů.
Seznam odborné literatury
BRYNDA, Eduard, ed., DOSTÁ
BRYNDA, Eduard, ed., DOSTÁL, Jaroslav, ed. a PATER, Bohumil, ed. Padesát let Klubu československých turistů: na paměť padesátého výročí své práce. Praha: Klub československých turistů, 1938.
DURYCH, Václav. Z Českého ráje: cestopisné kresby Václava Durycha. Hradec Králové: V. Durych, 1886.
DURYCH, Václav. Průvodce po Turnově a okolí: s plánem Turnova, mapkou okolí Turnovského a 11 vyobrazeními. Praha: I. L. Kober, 1889.
HLAVAČKA, Milan. Cestování v éře dostavníku: všední den na středoevropských cestách. Praha: Argo, 1996.
KOSINOVÁ, Kristýna. Představy českých turistů ze střední třídy o "pravém turistovi" a jejich snahy šířit zásady turistiky v českých zemích ve druhé polovině 19. století. In: Theatrum historiae. Pardubice: Univerzita Pardubice, č. 12, 2013.
KREJČÍ, Marek. Zámky a hrady Českého ráje jako prvky destinace cestovního ruchu. In: Šlechtické rody a jejich sídla v Českém ráji. Semily: Státní oblastní archiv v Litoměřicích - Státní okresní archiv Semily pro Pekařovu společnost Českého ráje v Turnově, 2009.
KREJČIŘÍK, Mojmír. Po stopách našich železnic. Praha: Nadas, 1991.
LENDEROVÁ, Milena, JIRÁNEK, Tomáš a MACKOVÁ, Marie. Z dějin české každodennosti: život v 19. století. Vydání druhé. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2017.
NOVOTNÁ, Zuzana. Turnovská turistika v letech 1892-1945. Bakalářská práce. Technická univerzita v Liberci, Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, Katedra historie. 2010.
PELC, Martin. Umění Putovat. Dějiny německých turistických spolků v českých zemích. Brno: Matice moravská, 2009.
PRÝL, Josef Zdeněk. Průvodce Českým rájem. Turnov, Valdštejn, Hrubá skála, Trosky a Lázně Sedmihorské s okolím. Turnov: J.Z. Prýl, 1887.
ŠTEMBERK, Jan: Cestovní ruch a česká společnost na přelomu 19. a 20. století. In: Historická sociologie: časopis pro historické sociální vědy. Kolín: Nezávislé centrum pro studium politiky, VŠPSV, č. 1, 2013.
ŠTEMBERK, Jan a kol. Kapitoly z dějin cestovního ruchu. Pelhřimov: Nová tiskárna Pelhřimov ve spolupráci s katedrou společenských věd Vysoké školy obchodní v Praze, 2012.
TÝFOVÁ, Marcela. Hrady a zámky jako cíle romanticko-vlasteneckého putování v 19. století. In: Hláska: zpravodaj Klubu Augusta Sedláčka. Plzeň: Klub Augusta Sedláčka, roč. 27, č. 2, 2016.
ZILYNSKYJ, Bohdan. Co je nám do jejich ráje. Stěhování Českého ráje od Litoměřic k Turnovu na konci 19. století. In: Dějiny a současnost. Kulturně historická revue. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, roč. 27, č. 5, 2005.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK