Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Menstruační stigma v reklamách na menstruační produkty
Název práce v češtině: Menstruační stigma v reklamách na menstruační produkty
Název v anglickém jazyce: Menstrual stigma in advertising of menstrual products
Klíčová slova: menstruace|stigma|reklama|menstruační produkty
Klíčová slova anglicky: menstruation|stigma|advertising|menstrual products
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (21-KSOC)
Vedoucí / školitel: doc. Mgr. Radka Dudová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 19.11.2019
Datum zadání: 19.11.2019
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 18.05.2020
Datum a čas obhajoby: 10.06.2020 10:00
Datum odevzdání elektronické podoby:18.05.2020
Datum proběhlé obhajoby: 10.06.2020
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Jaromír Mazák, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
1. Východiska: Menstruace je v biomedicíně konceptualizována jako jednorozměrný a biologický aspekt ženských těl a jejich zdraví (Johnston-Robledo, Chrisler, 2013 a). Na menstruaci ale můžeme nahlížet i ze širší sociokulturní perspektivy. Menstruace se týká většiny žen po velkou část jejich života a tento fenomén je pro ně stigmatem (Johnston-Robledo, Chrisler, 2013 b). Podle Johnston-Robledo a Chrisler (2013 b) menstruační stigma reflektuje a přispívá ke snížení sociálního statusu žen. Toto stigma je do společnosti přenášené prostřednictvím různých socializačních procesů, jakými jsou například reklama anebo vzdělávací materiály (Johnston-Robledo, Chrisler, 2013 b). Reklama je jeden z činitelů přispívajících k tvoření představy, že menstruující ženské tělo je špinavé a nehygienické (Diorio and Munro, 2000 podle Agnew, Sandretto, 2016), což by podle Jones, et al. (1984 podle Ahmedani, 2011) byla jedna z mnoha dimenzí, ze kterých se stigma skládá. Proto chci ve své práci analyzovat reklamy na menstruační produky, jelikož jsou důležitým faktorem při utváření, udržování či boření stigmat, která se pojí s menstruací.
2. Cíle: Cílem práce je komparace reklam různých typů menstruačních produktů a zjistit, zda se liší způsoby, jakými reklama se stigmaty pracuje, se zaměřením na rozdíly v prezentaci „tradičních“ menstruačních pomůcek, které mají jednorázové použití (vložky a tampóny) a „alternativních“ menstruačních pomůcek, které se dají použít vícekrát (menstruační kalhotky, kalíšky, látkové vložky).
3. Metodika: Teoretická část práce bude sestávat z přehledu literatury zabývající se stigmatem, jak se váže na menstruaci a jak se dá se stigmatem v dnešní době bojovat. Dále také jaká je sociologicko-feministická perspektiva na ženské tělo. V empirické části by metodikou měla být kvalitativní analýza videoobsahu reklam v České republice, popř. v zahraničí, a to dle dostupnosti a rozsahu reklam na „tradiční“ anebo „alternativní“ menstruační produkty.
4. Hypotézy/výzkumné otázky: Vzhledem k tomu, že se bude jednat o explorativní výzkum, s induktivním designem, nepůjde v této práci o vyvracení či verifikaci hypotéz. Hlavní výzkumná otázka je „Jakým způsobem pracují reklamy inzerující různé typy menstruačních pomůcek/produktů s menstruačním stigmatem?“. Dále se štěpí na jednotlivé podotázky, kterými jsou „Lze identifikovat nějaké rozdíly v práci se stigmatem u různých typů produktů, zejména v komparaci tradičních a ekologických (trvale udržitelných) produktů?“, „Jakými způsoby je stigma v reklamách využíváno, udržováno či rušeno?“, „Souvisí tyto způsoby s typem produktu a s cílovou skupinou, na kterou se zaměřují?“
5: Charakteristika závěrů: Na základě analýzy tradičních a alternativních menstruačních produktů budeme moci ukázat, jakým způsobem inzerce pracuje s menstruačním stigmatem, a jak se v tomto mezi sebou liší různé typy menstruačních produktů, konkrétně zda je rozdíl mezi „tradičními“ a „alternativními“ menstruačními pomůckami, případně jaké existují rozdíly v práci se stigmatem podle cílové skupiny, na které je inzerce zaměřena.
Seznam odborné literatury
Agnew, S., Sandretto, S. (2016). A case for critical literacy analysis of the advertising texts of menstruation: responding to missed opportunities. Gender and Education, 28 (4), pp. 510-526.
Ahmedani, B. K. (2011). Mental Health Stigma: Society, Individuals, and the Profession. The Journal of Social Work Values and Ethics, 8(2), pp. 41-416.
Brantelid, I. E., Nilvér, H., Alehagen, S. (2014). Menstruation During a Lifespan: A Qualitative Study of Women's Experiences. Health Care for Women International, 35 (6), pp. 600-616.
Goffman, E. (2004). Stigma: Poznámky o způsobech zvládání narušené identity. Praha, Czechia: SLON.
Grose, R. G., Grabe, S. (2014). Sociocultural Attitudes Surrounding Menstruation and Alternative Menstrual Products: The Explanatory Role of Self-Objectification. Health Care for Women International, 35, pp. 677–694.
Johnston-Robledo, I., Chrisler, J. C. (2013 a). Positioning Periods: Menstruation in Social Context: An Introduction to a Special Issue. Sex Roles, 68 (1-2), pp. 1-8.
Johnston-Robledo, I., Chrisler, J. C. (2013 b). The Menstrual Mark: Menstruation as Social Stigma. Sex Roles, 68(1-2), pp. 9-18.
Kane, K. (1990). The Ideology of Freshness in Feminine Hygiene Commercials. Journal of Communication Inquiry, 14 (1), pp. 82-92.
Roberts, T.-A., Goldenberg, J. L., Power, C., Pyszczynski, T. (2002). "Feminine Protection": The Effects of Menstruation on Attitudes Towards Women. Psychology of Women Quarterly, 26, pp. 131-139.
Roberts, T.-A., Waters, P. L. (2004). Self-Objectification and That “Not So Fresh Feeling”. Women & Therapy, 27 (3-4), pp. 5-21.
Saz-Rubio, M., Pennock-Speck, B. (2009). Constructing female identities through feminine hygiene TV commercials. Journal of Pragmatics, (41), pp. 2535-2556.
Schooler, D., Ward, L. M., Merriwether, A., Caruthers, A. S. (2005). Cycles of shame: Menstrual shame, body shame, and sexual decision‐making. Journal of Sex Research, 42 (4), pp. 324-334.
Spadaro, G., d’Elia, S.R.G., Mosso, C.O. (2018). Menstrual Knowledge and Taboo TV Commercials: Effects on Self-Objectification among Italian and Swedish Women. Sex Roles, 78, pp. 685-696.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK