Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Působení primární rodiny na fázi diferenciace v partnerském vztahu u mladých dospělých
Název práce v češtině: Působení primární rodiny na fázi diferenciace v partnerském vztahu u mladých dospělých
Název v anglickém jazyce: The Influence of the Primary Family on the Phase of Differentiation in Partnership among Young Adults
Klíčová slova: Fáze diferenciace|partnerské vztahy|primární rodina|mladá dospělost|kvalitativní výzkum|tematická analýza
Klíčová slova anglicky: Phase of differentiation|romantic relationships|family of origin|young adulthood|qualitative research|thematic analysis
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Katarína Loneková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 07.11.2019
Datum zadání: 07.11.2019
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 22.11.2019
Datum a čas obhajoby: 14.09.2020 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:24.07.2020
Datum proběhlé obhajoby: 14.09.2020
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: PhDr. David Čáp, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: Mgr. et Mgr. Pavel Rataj
Zásady pro vypracování
Cílem práce je popsat fázi diferenciace v partnerském vztahu mladých dospělých, rozpracovat působení attachementu, vztahů a vzorců z primární rodiny na tuto fázi vztahu a hledat souvislosti mezi primární rodinou a diferenciační fází partnerského vztahu (citová vazba, řešení konfliktů, seberealizace,).
Obsahem literárně přehledové části bude popis důležitých vývojových období a úkolů dítěte pro budoucí partnerské vztahy, charakteristiky mladé dospělosti a popis diferenciační fáze a s ní spojených změn v partnerském vztahu (řešení konfliktů, copingové strategie, osobní rozvoj, stav deziluze, autonomie ve vztahu).
Cílem kvalitativně zaměřeného výzkumu bude zjistit, zda existují souvislosti mezi zkušenostmi v primární rodině (řešení konfliktů, přistupování k odlišnostem, attachment) a procházením diferenciační fází partnerského vztahu mladých dospělých. Výzkumný vzorek budou tvořit nesezdané a bezdětné páry ve věku odpovídajícímu mladé dospělosti, které procházejí fází diferenciace. U nich budou pomocí polostrukturovaných rozhovorů zjišťovány souvislosti mezi primární rodinou a partnerským vztahem v oblasti stylů řešení konfliktů, přistupování k odlišnostem, citového pouta, seberozvoje a dalších. Rozhovory budou dále doplněny v rámci triangulace dotazníkovými metodami a rozvojovou technikou. Tyto poznatky by mohly být přínosem pro párovou poradenskou praxi.
Seznam odborné literatury
Corneau, G. (2010). Anatomie lásky: Vztahy otec-dcera, matka-syn a jejich vliv na budoucí partnerské vztahy. Praha: Portál.

Cunningham, M., & Thornton, A. (2006). The influence of parents’ marital quality on adult children’s attitudes toward marriage and its alternatives: Main and moderating effects. Demography, 43(4), 659-672.

Erikson, Erik H. (2015). Životní cyklus rozšířený a dokončený. Praha: Portál.

Kratochvíl, S. (2009). Manželská a párová terapie. Praha: Portál.

Titl, S. (2014). Psychoanalytická párová terapie. Praha: Portál.

Vágnerová, M. (2000) Vývojová psychologie. Praha: Portál.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK